Blíží se veletrh Sběratel. Portu Gallery na něj zapůjčí vzácnou stokorunu „Heřmanku“

Praha, 8. září 2021 – Tento pátek a sobotu 10. a 11. září bude hostit PVA Expo v pražských Letňanech největší setkání sběratelů ve střední a východní Evropě. Na 200 vystavovatelů z celé Evropy přiveze do Prahy unikátní mince, medaile, bankovky poštovní známky, pohlednice, minerály, drahé kameny a další sběratelské kusy. Návštěvníci budou mít příležitost vidět i známou československou zelenou stokorunu z roku 1961 s pořadovým číslem 0001. Ta je aktuálně součástí sbírky online investiční galerie Portu Gallery, kde na ni probíhá úpis. 

Sběratelství už dávno není jen vášeň nebo koníček. Na veletrh Sběratel tak čím dál častěji míří i investoři, kteří chtějí pomocí alternativních investic diverzifikovat své portfolio a zajistit své úspory před inflací. Na veletrhu mají možnost porovnat nabídku a ceny od různých prodejců a ve sběratelském segmentu se zorientovat. Podle Radka Nováka, autora knihy ´Poštovní známky – koníček, nebo investice?´, je odhadovaný roční obrat obchodu s poštovními známkami v České republice kolem 800 milionů korun, což je o 60 % více než před deseti lety. 

„Zkušenost, kterou máme z Portu Gallery ukazuje, že o unikátní sběratelské předměty je mezi investory velký zájem. Některé z našich vystavených předmětů byly upsány v řádech jednotek minut. Investory zajímají především raritní předměty se zajímavým příběhem. Právě takový nabízí i první československá stokoruna, kterou na veletrh Sběratel zapůjčíme,“ říká Radim Krejčí, zakladatel a šéf Portu Gallery. Zelená stokoruna z roku 1961, která je sběrateli hodnocena jako jedna z nejhezčích na světě, je aktuálně vystavena na Portu Gallery. V rámci probíhajícího úpisu na 3,25 milionů korun mohou zájemci do této vzácné bankovky investovat a koupit si její podíl. Podle aktuálního reportu společnosti Knight Frank dokázaly vzácné mince a bankovky za poslední dekádu nabídnout zhodnocení 72 %, umělecké předměty 71 % a známky 62 %. 

Na výstavě Sběratel budou návštěvníkům tradičně k dispozici i oblíbené služby bezplatného oceňování sbírek, které zaštítí Svaz českých filatelistů, Česká numismatická společnost, Puncovní úřad, Muzeum cenných papírů, Klub sběratelů kuriozit, Klub sběratelů telefonních karet nebo Klub sběratelů autogramů. Nově bude letos oceňovat aukční síň Obrazy v akci také výtvarná díla. 

Ve stejné hale jako výstava Sběratel se uskuteční i veletrh Minerály drahé kameny a v sobotu 11. září se sejdou na výstavišti sběratelé vinylových desek na akci Vinyl & Stereo Expo a Rock & Metal Market. 

__________________________________________________________________

O Portu

Portu je retailovou divizí WOOD & Company. V rámci Portu jsou vyvíjeny on-line investiční a finanční platformy, které demokratizují český investiční trh a díky využití moderních technologií nabízí široké veřejnosti služby, které byly dříve dostupné jen bohatým. Portu umožňuje lidem nakládat s jejich volnými penězi tak, aby měli méně starostí a snadněji dosahovali svých finančních cílů. Je postaveno na hodnotách maximální dostupnosti, transparentnosti, efektivnosti a personalizace.

Portu.cz nabízí od roku 2018 moderní způsob dlouhodobého investování na kapitálových trzích formou on-line asset managementu (neboli robo-advisory). Postupně také přidává další revoluční novinky v oblasti investování. Například v dubnu 2019 Portu spustilo tematické investování, které investorům umožňuje transparentně zhodnocovat peníze prostřednictvím sektorů a trendů, které odpovídají jejich cílům, hodnotám i přesvědčení. V září 2019 Portu spustilo on-line investiční galerii Portu Gallery. Ta jako jediná v Evropě umožňuje investorům diverzifikovat jejich portfolia a investovat do historických a sběratelských předmětů s potenciálem zajímavého zhodnocení. V listopadu 2019 Portu přišlo s dětskými investičními účty. Ty se sníženým poplatkem, jen 0,25 % ročně, umožní dosáhnout vyšších výnosů a nashromáždit větší objem peněz, až si je děti jednou budou chtít vybrat. Na podzim 2020 Portu spustilo platformu opPORTUnity, na které umožnilo investorům účastnit se velmi úspěšné emise akcií Pilulka na pražské burze. Portu má nyní již více než 54 000 uživatelů.