O pět ocenění EKOFILMu soutěží 25 filmů ze 14 zemí, Česko má 3 želízka v ohni

Dominují evropské filmy, exotiku zastupují Austrálie, Indie, Kanada a USA

BRNO/ČR – Dramaturgický tým EKOFILMu pod vedením Jitky Kotrlové [1] vybral z celkem 207 přihlášených filmů soutěžní pětadvacítku. Festivalová porota [2] ocení nejlepší snímky v sekcích Krásy přírody, Středoevropské filmy a Krátké filmy [3]. Kterýkoliv ze soutěžních filmů pak může získat některé ze zvláštních ocenění: Cenu ministra životního prostředí za nejlepší film a Cenu prezidenta festivalu. 47. ročník mezinárodního festivalu filmů s ekologickou tematikou proběhne 20.–23. října 2021 v Brně, slavnostní vyhlášení vítězů proběhne v pátek 22. října na Fakultě sociálních studií Masarykovy univerzity. Tématem zejména doprovodného programu je zelená architektura.

Ode dneška si mohou diváci rezervovat místa v sálech na www.ekofilm.cz

„Na festival se letos přihlásily filmy, které zpracovávají dlouhodobá i zcela aktuální a gradující ekologická témata z různých koutů světa. Namátkou bych zmínila filmy o požárech, které trápí Austrálii a Kalifornii, snímky o ochraně pralesů, příběhy původních obyvatel Bolívie a Kambodže v boji proti korporacím či pohled na rozrůstající se sbírky vyhynulých druhů zvířat v muzeích. Společným znakem soutěžních je aktivismus a konkrétní kauzy lidí, kteří bojují za zachování svého životního prostoru a takových lidských činností, které budou v rovnováze s přírodou. Protože se letos přihlásily velmi kvalitní snímky, museli jsme některé odmítat s opravdu těžkým srdcem, věříme však, že diváci i porota náš výběr ocení,“ popisuje přístup dramaturgického týmu jeho vedoucí Jitka Kotrlová.

Největší zastoupení má v letošní soutěži Německo s pěti filmy, po třech snímcích mají Česko a Nizozemsko, po dvou pak Belgie, Polsko a Slovensko. Vždy jeden film pak reprezentuje dokumentaristiku Austrálie, Francie, Indie, Itálie, Kanady, Spojených států amerických, Španělska a Velké Británie. S udílenými cenami je spojena i finanční odměna, porota mezi vítěze rozdělí v přepočtu zhruba 58 tisíc korun (2 733 amerických dolarů).

Dějištěm projekcí bude už tradičně brněnské Univerzitní kino Scala, kde proběhnou i diskuze v chill-out zóně. Promítat se bude i v Sále společenského centra ÚMČ Brna-střed. S nefilmovým programem se připojí Fakulta sociálních studií a centrem festivalu bude brněnské náměstí Svobody. Kromě soutěžních filmů nabídne festival i dva nesoutěžní snímky [4]. Organizátoři lákají i na virtuální realitu, zahajovací hudební show kapely Brass Avenue, debaty, přednášky, program pro školy a rodinný den.

„EKOFILM má v Brně dlouhou tradici i spoustu příznivců. Jsem proto rád, že jsme se mohli také zapojit a festival podpořit zapůjčením společenského sálu naší radnice. Téma letošního ročníku, zelená architektura a chytré plánování měst, je velmi aktuální, proto doporučuji každému, aby se na některý z festivalových filmů přišel podívat. Já si z pestré nabídky určitě vyberu,“ pozval na festivalové projekce starosta městské části Brno-střed Ing. arch. Vojtěch Mencl. 

47. ročník nejstaršího evropského filmového festivalu s ekologickou tematikou EKOFILM se koná opět v Brně ve dnech 20. – 23. října 2021. Koná se pod záštitou ministra životního prostředí Mgr. Richarda Brabce, hejtmana Jihomoravského kraje Mgr. Jana Grolicha, primátorky statutárního města Brna JUDr. Markéty Vaňkové, starosty městské části Brno-střed Ing. arch. Vojtěcha Mencla, rektora Masarykovy univerzity prof. Martina Bareše a rektorky Mendelovy univerzity prof. Ing. Danuše Nerudové, Ph.D. Aktuální informace naleznete na webu www.ekofilm.cz.

Festivalový web: www.ekofilm.cz 

Kontakt: Vratislav Vozník, tiskový mluvčí, +420 607 258 508, press@ekofilm.cz

Poznámky:

[1] Medailonky členů dramaturgického týmu EKOFILMu najdete na https://www.ekofilm.cz/aktuality/ekofilm-2021/predstavujeme-dramaturgicky-tym-festivalu/

[2] Medailonky členů poroty najdete na https://www.ekofilm.cz/osobnosti/  

[3] Kompletní seznam soutěžních filmů (synopse filmů jsou samostatnou přílohou tiskové zprávy, fotografie jsou ke stažení na https://host.keypromotion.cz/data/sharing/0iyGvVhXt):

Krásy přírody  
CO2? CO-Ne!Nizozemí0:46:57
AmukaBelgie1:11:00
Společně na kolechNizozemí1:10:06
Továrna – nový plánKanada0:52:00
Velryba z LorinaPolsko0:58:49
Jídlem ke změněFrancie0:55:04
Český žurnál: Slepice, virus a myČeská republika1:14:00
   
Středoevropské filmy  
Zlatá zeměSlovensko0:29:00
Ženské hlasy z pralesaNěmecko0:25:00
Květinová globalizaceČeská republika0:39:31
RemedySlovensko0:42:38
Naše naděje zůstává zelenáNěmecko0:51:58
Přišli, aby zůstali: NutrieNěmecko0:56:10
Zelené plíceČeská republika0:51:28
Hanební dropiNěmecko0:29:00
   
Krátké filmy  
Vlčice NayaNizozemí0:24:25
TroianeItálie0:16:00
Bojovníci ze savanyIndie0:12:00
NadivokoŠpanělsko0:05:49
Austrálie v plamenechAustrálie0:22:57
Horká kávaAnglie0:25:00
Uslyšíte nás?Belgie0:26:00
Norský friluftslivPolsko0:22:52
Pučící zahradyUSA0:08:34
PlachtaNěmecko0:04:00

[4] Seznam nesoutěžních filmů:

Vlci na hranicíchČesko0:86:00
Odvrácená tvář SlovenskaSlovensko0:53:00
Prvok – Český 3D tištěný důmČesko0:43:00