Defibrilátory v Kauflandu zachránily život už čtyřem lidem

/Praha, 16. září 2021/ Celkem 142 automatizovaných externích defibrilátorů nainstaloval před rokem obchodní řetězec Kaufland ve všech svých prodejnách, skladech v Olomouci a Modleticích, ve vlastním masozávodě v Modleticích i v pražské centrále. „Zdraví a bezpečí našich zaměstnanců a zákazníků je pro nás zásadní a defibrilátory nám umožní v případě potřeby okamžitě poskytnout pomoc každému, kdo by ji potřeboval,“ vysvětluje tisková mluvčí společnosti Renata Maierl. Dosud se díky tomuto přístroji v Kauflandu podařilo zachránit život už čtyřem lidem. 

Rychlá pomoc je v případě náhlého kolapsu člověka zcela zásadní a AED je jedinečným způsobem, jak u dotyčného významně zvýšit možnost přežití. Při včasném použití tohoto přístroje, tedy do tří až pěti minut, je šance na záchranu života postiženého větší než 60 procent. „Takzvaná včasná defibrilace má v případě náhlé zástavy krevního oběhu klíčový význam. Největší účinnost defibrilačního výboje je v prvních minutách od kolapsu, a právě z tohoto důvodu je jeho podání pomocí AED, provedené svědky události, tak důležité,“ říká záchranář Jan Bradna, ředitel společnosti Life Support, která má dlouhodobé renomé v oblasti školení resuscitace a první pomoci po celé České republice.   

Naposledy použili zaměstnanci Kauflandu defibrilátor v polovině května v prodejně v Ústí nad Labem. V lednu tohoto roku zachránili život zákaznici, která zkolabovala v prodejně ve Frýdku-Místku a u níž lékaři poté diagnostikovali infarkt. A díky vybavení prodejny automatizovaným externím defibrilátorem, ale především i pohotové reakci personálu a dalších zákazníků, se v prosinci loňského roku podařilo obnovit životní funkce také u dvou osob v Ostravě a ve Varnsdorfu. 

Defibrilátor je pro rychlou dostupnost v prodejnách Kauflandu umístěn ve zřetelně viditelné skříňce v oddělení informací. Jeho použití je velmi jednoduché, přístroj vydává jasné hlasové pokyny, které obsluhující osobu přesně navedou. “Věříme, že tímto krokem půjdeme příkladem a defibrilátory se v České republice budou na veřejných místech objevovat stále častěji,” říká Renata Maierl.  

O společnosti Kaufland:

Kaufland Česká republika v.o.s. je součástí německé obchodní skupiny Schwarz. Na český trh vstoupil v roce 1998 a v současné době zde provozuje 135 prodejen, dvě logistická centra a vlastní masozávod. V České republice zaměstnává více než 23 500 lidí. Kaufland působí kromě Česka v dalších sedmi zemích světa: v Německu, na Slovensku, v Polsku, Chorvatsku, Rumunsku, Bulharsku a Moldávii. Celkem provozuje více než 1 300 prodejen, masozávody a logistická či distribuční centra. Zaměstnává více než 150 tisíc lidí.