Na brownfieldu u Kojetína vybudují Panattoni a Accolade pro Amazon nejmodernější robotické centrum v Česku

Tisková zpráva, 17. září 2021 – Osm let od oznámení Amazonu o vstupu do Čech ohlásila světová jednička v e-commerce expanzi na Moravu. Stavitel průmyslových zón Panattoni pro ni vybuduje na brownfieldu po bývalých usazovacích nádržích cukrovaru u Kojetína na Přerovsku robotické centrum. Bude to první plnohodnotně vícepatrová logistická budova s nejmodernější technologickou výbavou v Česku. Zónu připravila skupina Accolade, která je také investorem a vlastníkem průmyslového parku.

Amazon bude moci využít přímého napojení na dálnici D1 pro nákladní dopravu a železniční koridor, který umožní nízkoemisní dopravu zaměstnanců nad rámec autobusové dopravy. Objekt o rozloze 52 000 m2 nabídne ve čtyřech nadzemních podlažích rekordních bezmála
190 000 m2 (z toho 13 000 m2 kancelářských ploch a technického zázemí) pronajímatelné plochy. Očekává se, že během maximálního provozu zde bude pracovat až 2 000 lidí. Budova bude předána do užívání v roce 2022.

„Jsem nesmírně pyšný na to, že se nám podařilo konečně porazit konkurenci polských a německých regionů a že budeme moci využít bohaté zkušenosti z výstavby první haly u středočeské Dobrovíze. Je to obrovská šance pro celý region, a to hlavně z pohledu investice a vysokého množství nových pracovních míst. Už dobrovízský projekt byl prošpikován moderními technologiemi, ten stávající však bude ještě o několik generací dál, a navíc využije unikátních logistických možností, které nabízí vícepatrové uspořádání. V neposlední řadě mě těší, že hala vznikne revitalizací brownfieldu a bude aspirovat na mimořádně vysoké skóre v ekologické certifikaci BREEAM,“ říká Pavel Sovička, generální ředitel Panattoni pro ČR a Slovensko.

„Děkuju našemu týmu za přípravu tohoto úžasného projektu i Panattoni za další vynikající spolupráci při získání nájemce. Staneme se tak prvním českým investorem, který má Amazon v portfoliu. Prestiž známé globální značky by však neměla zakrýt ostatní přínosy – revitalizaci rozsáhlého brownfieldu, vznik pracovních míst a především obrovský impuls pro ekonomiku celého regionu. Jedná se o jednu z nejvyšších investic v historii ČR, a to i ve srovnání s významnými výrobními podniky, které sem přicházely v posledních dekádách. Míra automatizace a robotizace haly je vysoká a my se těšíme, že tato investice přinese růst životní úrovně obyvatel a další navazující obchodní příležitosti v této těžké postcovidové době,“ vysvětluje Milan Kratina, CEO společnosti Accolade.

„Plánovanou výstavbu parku považuji od samotného počátku za velkou příležitost pro Kojetín. V posledních letech se stejně jako jiná maloměsta potýkáme s odlivem především mladých obyvatel, kteří odcházejí za lepšími ekonomickými podmínkami. Od nového komplexu si slibujeme, že nabídne kvalifikovaná pracovní místa pro všechny věkové skupiny. Příjemným bonusem je lokalizace za městem u dálnice i minimální zábor orné půdy, což nás na Hané obzvlášť těší,” hodnotí záměr Leoš Ptáček, starosta Kojetína.

„Distribuční centrum se bude značně lišit od tradiční představy o skladu. Zaměstnanci budou pracovat s inovativními technologiemi, včetně robotických jednotek, které jim budou pomáhat při každodenním vyřizování zákaznických objednávek a efektivnějším využití skladovací plochy. Tito specializovaní roboti se zasouvají pod regály s výrobky, zvedají je a pohybují s nimi po distribučním centru, čímž pomáhají zkrátit čas nutný pro zpracování objednávek. V Kojetíně nabídneme práci s vyšší přidanou hodnotou pro kvalifikované zaměstnance,“ vysvětluje Michal Šmíd, generální manažer společnosti Amazon pro Českou republiku.

„Velmi nás těší, že jsme Amazonu pomohli nalézt vhodnou lokalitu pro jejich nové distribuční centrum. Jedná se již o druhou významnou investici společnosti v České republice, tentokrát v Olomouckém kraji. Brownfield v Kojetíně na Přerovsku zvítězil oproti konkurenčním nabídkám především díky dobře připravenému projektu od Panattoni a Accolade, který splňoval přísná kritéria a to především nadstandardní výšku budovy a dostupnost pracovní síly,“ komentuje Tomáš Pícha, specialista na akvizici pozemků realitně-poradenské společnosti CBRE.

Průmyslový areál bude naplňovat dlouhodobou strategii Panattoni Go Earthwise. Budova bude totiž cílit na dosažení hodnocení Excellent v rámci prestižní ekologické certifikace BREEAM New Construction dle nejnovějších standardů. Půjde o první halu Panattoni a Accolade, která bude připravena na instalaci fotovoltaiky na co největší části střechy. V souladu s nejpřísnějšími požadavky na udržitelný rozvoj bude probíhat také samotná výstavba. Samozřejmostí je tak například ekologická likvidace azbestu z demolice původních budov, recyklace stavebního odpadu na místě a využití železniční dopravy prefabrikovaných částí budovy.

Pro Editory:

Accolade Holding, a.s. poskytuje prvotřídní infrastrukturu pro podnikání v Evropě. Nejčastěji pro nájemce světových značek z oblastí e-commerce, zpracovatelského průmyslu a logistiky. V České republice, Polsku, Německu, Slovensku, Španělsku a Nizozemí vlastní síť 41 industriálních parků s certifikací BREEAM zaručující udržitelný a šetrný přístup k životnímu prostředí. Za deset let existence vytvořila společnost portfolio komerčních nemovitostí o rozloze téměř 3 mil. m². Aktuální hodnota portfolia dokončených průmyslových parků dosahuje hodnoty 2,6 mld. eur. Neinvestuje pouze do výstavby nových projektů, ale také do revitalizace zanedbaných brownfieldů. Jejich podíl v portfoliu společnosti aktuálně dosahuje téměř 40 %. Celková plocha obnovených lokalit dosahuje více než 1,1 mil. m2. V roce 2014 založila skupina fond prvotřídních průmyslových nemovitostí Accolade Fund Sicav, do kterého mohou investovat kvalifikovaní investoři a podílet se tak na rozvoji moderního průmyslu. V roce 2017 koupila skupina provozovatele druhého nejfrekventovanějšího letiště v České republice, Brno-Tuřany. Dynamický růst a udržitelný rozvoj jsou pro Accolade prioritou. I díky tomu se skupina v roce 2019 stala nejrychleji rostoucí firmou v České republice dle prestižního žebříčku Financial Times. Za investice do nových environmentálních řešení v oboru průmyslových nemovitostí byla společnost v roce 2020 oceněna certifikací udržitelnosti BREEAM úrovně „Outstanding“. Budova v revitalizovaném areálu chebských strojíren se tak s rekordním skóre stala nejekologičtější industriální budovou na světě. Do budoucna plánuje Accolade vybudovat polygon pro vývoj a certifikaci vozidel s autonomním řízením, který bude sloužit jako centrum výzkumu a vývoje, kde budou působit ty největší kapacity z oboru. Skupina dlouhodobě podporuje dobročinné projekty a organizace. Vedle podpory hendikepovaným investuje do kultury, sportu, vědy i vzdělání. V lokalitách, kde působí, spolupracuje s městskými samosprávami a podporuje občanskou vybavenost a místní rozvoj. Cílem Accolade je být odpovědným partnerem, dobrým sousedem a celkově vytvářet z regionů, kde skupina působí, lepší místo pro život. Accolade klade důraz také na vytváření vhodných pracovních podmínek, podporu rovných příležitostí a zaměstnance motivuje a podporuje v osobním rozvoji. Více na www.accolade.eu. Data k 30.6. 2021

Panattoni Development Company je jednou z největších světových developerských společností v soukromých rukách a má v Severní Americe a Evropě 33 poboček. Od zahájení činnosti ve střední Evropě v roce 2005 společnost dokončila dohromady přes 10,5 milionu m2 moderních průmyslových prostor v Polsku, České republice, Slovensku, Německu, Španělsku, Portugalsku, Nizozemí a Velké Británii. Nabízí průmyslové, skladové i kancelářské plochy. Specializuje se na stavby na klíč (BTS build-to-suit), které přesně odpovídají požadavkům jednotlivých klientů. Panattoni obhájila již po páté za sebou pozici lídra evropského industriálního trhu. Mezi klíčové klienty patří společnosti jako Amazon, Arvato Services Polska, Coty Cosmetics, DSV, H&M, Intermarché, Leroy Merlin, ND Logistics, Still, Schenker, Selgros a Tesco. Kromě České republiky a Slovenska má Panattoni kanceláře také v Polsku, Velké Británii, Lucembursku, Německu, Španělsku, Nizozemí a v Maďarsku. Více na www.panattonieurope.com.