Czechitas hostili mezinárodní konferenci womENcourage

Praha, 29. září 2021 – Minulý týden od středy 22. 9. do pátku 24. 9. 2021 proběhla osmá mezinárodní konference oslavující ženy v IT – womenENcourage. Konferenci pod záštitou ACM-W (Association for Computing Machinery – Women) organizovala česká neziskovka Czechitas, která se věnuje vzdělávání žen a dětí v oboru IT.

„Cílem a mottem konference bylo stavět mosty mezi komunitami pro podporu inovací. Z průběhu mám pocit, že se nám to opravdu podařilo a propojili jsme akademiky a lidi z byznysu s komunitami po celém světě. Díky společné komunikaci vznikla spousta zajímavých vazeb, jež mohou být v budoucnu zdrojem pro další inovativní projekty,“ říká za organizátory Barbora Bühnová z Czechitas. 

Na mezinárodní konferenci se zaregistrovalo celkem 260 účastníků. Během tří dnů připravili Czechitas celkem 25 přednášek, workshopů a panelových diskuzí. Dále byl součástí konference také kariérní veletrh a závěrečný hackathon. Setkání se díky nejistým vládním opatřením uskutečnilo ve virtuálním prostoru a připojila se na něj řada expertů a specialistů z 38 zemí světa.

Mezi významné vystupující osobnosti patří určitě česká místopředsedkyně evropské komise Věra Jourová, australská ředitelka AI institutu společnosti Deloitte, chorvatská profesorka robotiky a ředitelska švédského centra autonomních systémů Danica Kragic, kanadská profesorka isoftwarového inženýrství Margaret-Anne Storey, poradkyně pro digitální transformaci Estonska Anett Numa, ředitelka sekce vzdělání a inkluze v organizaci UNESCO Justine Sass, ředitel pro strategii a inovace EMEA regionu společnosti Honeywell Tomáš Szaszi a mnoho dalších. Jména všech vystupujících se dají nalézt zde.

„Nejvíce mě v programu zaujaly vystoupení estonských řečnic. Je vidět, že Estonsko je hodně před námi, co se týče digitalizace a přístupu vůbec. Z dalších vystupujících  bych určitě dala do popředí Jayu Baloo z Avastu, která hovořila o internetové bezpečnosti a o tom, jak je důležité učit děti o možných hrozbách, co na ně na internetu číhají,“ konstatuje spoluorganizátorka akce Olga Maximová z Czechitas. 

Další v pořadí už devátou konferenci ACM-W bude v příštím roce hostit Kypr. Czechitas se ale na ní budou podílet už „jen“ z pohledu účastníků. „To, jak jsme dokázali zorganizovat tak náročnou akci, mě opravdu potěšilo a dodalo energii do další práce. Ukázalo se, že Czechitas dokáží nejen vzdělávat ženy a děti v Česku, ale umí i uspořádat mezinárodní konferenci s účastí odborníků z celého světa. Celý tým si zaslouží opravdu velké uznání. Czechitas se chtějí nadále otevírat světu a konference byla výbornou startovní čárou,“ dodává Dita Formánková, zakladatelka Czechitas, která byla zodpovědná za program celé konference. 


Organizace Czechitas se zaměřuje na vzdělávání žen, mládeže a dětí v informačních technologiích. Od roku 2014 zrealizovali Czechitas přes 800 jednodenních workshopů a dlouhodobých kurzů s více než 25 tisíci účastníky bez ohledu na věk, předchozí vzdělání nebo pracovní zkušenost. Czechitas organizují workshopy na různých úrovních pokročilosti, letní tábory nebo rekvalifikační a večerní kurzy. Nově podporují také rozvoj učitelských kompetencí. Czechitas inspirují, vzdělávají a uplatňují nové talenty k posílení diverzity a konkurenceschopnosti v IT. 
Více na www.czechitas.cz.