Upgradujte na Windows 11. Nová generace operačních systémů od Microsoftu se plně přizpůsobí uživatelům

Společnost Microsoft dnes oficiálně uvádí na trh nový operační systém Windows 11, který vyvíjela v posledních 18 měsících. Windows 11 přináší jednoduchý a svěží design, optimalizaci prostředí na míru uživateli a důmyslnější přehled o práci, vzdělávání a zábavě. Zároveň klade důraz na maximalizaci produktivity a lepší propojení s rodinou a přáteli. Notebooky s operačním systémem nové generace bude možné koupit už před Vánoci. 

Pandemie Covid-19 výrazně zasáhla do našich osobních i pracovních životů a naznačila, jakým směrem se technologie budou ubírat. Osobní počítače nabývají na větší důležitosti než kdykoli jindy a inovace se tomu přizpůsobují. „Nový operační systém Windows 11 se maximálně adaptuje na aktuální potřeby uživatelů. Nabízí přívětivější, rychlejší a jednodušší uživatelské rozhraní, které umožní soustředit se na pracovní povinnosti a současně pohodlně přepínat mezi dalšími aktivitami jako vzdělávání či zábava,“ říká Vladimír Hruban, produktový manažer pro Microsoft 365.

Přehled, rychlost a kreativita

Jednodušší design umožňuje uživateli zvýšit produktivitu a koncentrovat svou pozornost. Windows 11 mají klidné, svěží a přehledné rozhraní, které inspiruje ke kreativitě a tvůrčí činnosti. Tlačítko Start se nově nachází ve středu hlavního panelu a nabízí rychlé vyhledávání souborů a aplikací. Díky cloudovým technologiím a Microsoft 365 zobrazuje nabídka tlačítka Start poslední soubory, které si uživatel prohlížel. Bez ohledu na zařízení či platformu, na které byly nedávno otevřeny.

Přímo na ploše najdou uživatelé Windows 11 okamžité spojení s rodinou a přáteli. Díky integraci Microsoft Teams do hlavního panelu lze ihned posílat textové a hlasové zprávy, nebo uskutečnit videohovory. Nezáleží přitom na tom, jakou platformu či zařízení druhá osoba využívá. „Do vývoje Windows 11 se významně promítla i změna ve společnosti, kterou všichni kolem sebe vidíme. Nový operační systém se stává místem, kde tvoříme, učíme se, relaxujeme a komunikujeme. Upgrade pomůže uživatelům zlepšit produktivitu i řízení všech důležitých úkolů a zároveň nabízí prostor pro učení i volný čas,“ vysvětluje Vladimír Hruban.

Aplikace PC Health Check ověří dostupnost upgradu

Windows 11 jsou dostupné zdarma jako upgrade stávajícího operačního systému Windows 10. Prostřednictvím aplikace PC Health Check (pro uživatele české verze: Kontrola stavu osobního počítače) si uživatel ověří, zda je stávající zařízení způsobilé k bezplatnému upgradu na Windows 11. Microsoft jej zdarma zpřístupní minimálně do konce roku 2022. 

Stávající Windows 10 garantují podporu operačního systému do 14. října 2025.

Novinky ve Windows 11

Flexibilní pracovní plochy

Revoluční operační systém od Microsoft nabízí novou funkci pro tvorbu různých ploch podle jejich zaměření na pracovní povinnosti, vzdělávání či zábavu. Flexibilita a přizpůsobení pracovního prostředí s rozložením obrazovky na více oken zároveň umožňuje pracovat efektivně a přesně podle potřeb každého uživatele. Zjednodušené ovládání navíc zrychluje práci s počítačem, šetří čas a pomáhá soustředit se na důležité úkoly.

Widgety pro personalizovaný obsah

Personalizovaný informační kanál vybudovaný na umělé inteligenci a Microsoft Edge, nejvýkonnějším prohlížeči své třídy, poskytuje neustálý a rychle přístupný přehled o důležitém dění ve světě. Zprávy, počasí, výsledky sportovních utkání nebo oznámení se elegantně řadí do poloprůhledného panelu, který částečně překrývá plochu a nenarušuje pozornost.

Dokonalejší hlasové ovládání pro lepší přístupnost

Windows 11 jsou rychlejší a výkonnější i v prostředí dotykového ovládání, rukopisu nebo hlasových funkcí. Práci na tabletu usnadní větší prostor mezi ikonami na hlavním panelu a na změnu velikosti nebo přesouvání oken uživatel dostane vizuální upozornění. Ovládání gesty prošlo intenzivním vývojem a nyní nabízí větší responzivitu. U vybraných per, jakým je například nový Surface Slim Pen, 2 lze při klikání, úpravách a skicování slyšet a cítit jemné vibrace. Díky dokonalejší hmatové odezvě se tak práce na tabletu stává příjemnější. Microsoft zdokonalil také ovládání pomocí hlasu. Nový operační systém rozpoznává, co uživatel diktuje, při psaní automaticky doplňuje interpunkci a nechybí ani hlasové příkazy. 

Hráči si přijdou na své díky reálnější grafice

Windows 11 využívají potenciál hardwaru na maximum a poskytují hráčům poutavý vizuální zážitek. Plynulost a vyšší výkon zajistí díky technologiím jako DirectX 12 Ultimate pro grafiku s vysokou frekvencí snímků, DirectStorage pro rychlejší načítání a lepší detaily nebo automatické HDR s větší škálou a hloubkou barev. 

Windows 11 jsou kompatibilní s oblíbeným herním příslušenstvím a periferiemi. Předplatitelé Xbox Game Pass či Game Pass Ultimate pro cloudové hraní na stolním počítači a notebooku mají přístup k více než stovce herních titulů. Snadné je i vyhledání spoluhráčů na osobním počítači, notebooku nebo konzoli. 

Microsoft Store v nové podobě a s aplikacemi pro Android

Zcela nový design a citelné zrychlení jsou hlavní devizy aktuálního Microsoft Store, který uživatelům nabízí aplikace pro práci, tvorbu, učení i hraní. Nově Microsoft Store nabídne jednodušší vyhledávání. Veškeré nabízené aplikace, včetně těch od třetích stran, procházejí bezpečnostním testováním a jsou tak pro uživatele důvěryhodným zdrojem aplikací.

V závěru letošního roku se v Microsoft Store vůbec poprvé objeví aplikace pro Android, které půjde stáhnout přes Amazon Appstore. Například tvůrcům obsahu pro sociální sítě nabídne nahrávání a publikování videí přímo z počítače a rodiče ocení virtuální výuku na Khan Academy Kids. 

Vizuály k novým Windows 11 naleznete zde

O společnosti Microsoft

Společnost Microsoft (NASDAQ „MSFT“) byla založena v roce 1975 a je světovým lídrem v poskytování softwaru, služeb, zařízení a řešení, které pomáhají lidem a firmám po celém světě plně realizovat jejich potenciál.