Na drahé byty jsme si zadělávali posledních 15 let. Soustřeďme se na růst jako hlavní cíl

Praha, 26. října 2021 – Řešení bytové krize slibovala ve svém programu každá politická strana. Návrhy sahaly od zjednodušení legislativy až po větší zdanění vlastníků více jednotek nebo obnovení státní výstavby. Podle ředitele realitní kanceláře LEXXUS Petera Višňovského je nejhorší situace v Praze a zadělávali jsme si na ni posledních 15 let. Řešením jsou jednoduchá pravidla a rychlá výstavba.„Třináct let v Praze chybí odvaha povolovat nové byty. Město teď potřebuje alespoň deset tisíc nových jednotek ročně, ale počty povolených jednotek padají od roku 2007. Loni byla zahájena výstavba pouhých 3 246 bytů. A nedostatečná nabídka společně s velkým zájmem lidí tlačí ceny nahoru. Komunisticky laděné úvahy o plánování bytového trhu nebo jeho další regulaci by jen zasáhly už existující byty a žádný nový nepostaví. A smysl nemají ani nápady o státním nebo městském developerovi. Rád bych viděl alespoň dva případy, kdy se stát ukázal jako dobrý a efektivní hospodář. Proč by to mělo být jiné při stavbě bytů z peněz, které nikomu nepatří,” ptá se Peter Višňovský, ředitel realitní kanceláře LEXXUS.

Podle něj nepomůže ani zdanění druhých či třetích bytů. „V Praze nemáme tisíce neobsazených bytů, které bychom takto dostali na trh. Téměř ve všech bytech někdo bydlí nebo je pronajímá. Vyšší zdanění tak jen zvedne ceny nájemného. Nesmíme zapomínat, že velká část lidí už na vlastní byt nemá,” upozorňuje Peter Višňovský. 

Stát by byl ve výstavbě nekonkurenceschopný
Dalším ze slibovaných řešení byl vznik městského nebo státního developera, který by bez zisku stavěl dostupné bydlení. „Nevím, co by takový developer nabídl. Na trhu je řada firem, které stavějí přes dvacet let a stát by jim v odbornosti těžko konkuroval. Státní developer by se dokázal prosadit jen pokud by měl preferenční zacházení od úřadů. Tím by se ale celý trh ještě více pokřivil. Větší smysl by dávalo partnerství obcí a soukromých firem. Developeři tlačí na efektivitu, protože stavějí za své. Kdyby si třeba polovinu projektu chtěly koupit obce, developer bude pořád tlačit na efektivitu a město získá kvalitní byty, se kterými může nakládat podle potřeby,” upozorňuje Peter Višňovský.

Zjednodušit předpisy a dát růst na první místo
„Praha je v oblasti výstavby velmi konzervativní a neprogresivní. Stavíme málo a s obavami, že to někomu bude vadit. Přestože je důležité zachovat unikátnost historického města, nesmíme zamrznout v čase. Jsme normální středoevropské město a chceme, aby v něm lidé bydleli, proto pro ně ale musíme začít stavět. Posledních třináct let ale Praha reaguje úplně opačně. Prvním velkým krokem je nový stavební zákon, který zjednoduší povolovací procesy. Teď bychom si ale měli nastavit růst města jako prioritu a začít se podle toho chovat. I kdyby došlo k rychlé změně okamžitě, nejméně další čtyři roky budeme nedostatkem bytů trpět,“ dodává Peter Višňovský.
 

O firmě LEXXUS

LEXXUS – experti na pražský rezidenční trh 

LEXXUS nabízí širokou nabídku nových bytů v developerských projektech, rodinných domů a pozemků v Praze a okolí. Již od roku 1993 se specializuje na nové byty a je jejich největším prodejcem mezi pražskými realitními kancelářemi. LEXXUS je oblíbenou volbou náročných klientů, požadujících vysokou kvalitu služeb a nabídky.

LEXXUS se rovněž specializuje na consultingové služby spojené s přípravou developerských projektů – posouzení celkové koncepce projektu, návrh bytového mixu, standardu vybavení a prodejních cen za účelem maximalizace zisku developera.

Součástí realitní kanceláře LEXXUS je značka LEXXUS NORTON, která se zaměřuje na prodej či pronájem výhradně luxusních, nadstandardních rezidenčních nemovitostí v nejlepších lokalitách Prahy a okolí. Do nabídky luxusních domů a bytů v Praze a okolí umisťuje pouze nemovitosti, či developerské projekty, splňující náročná kvalitativní kritéria a klientům poskytujeme odpovídající komplexní a zároveň individuální servis, včetně právního zajištění či poradenství při investování do nemovitostí.

Úzce spolupracujeme s mezinárodní společností Savills, jednou z předních světových realitních kanceláří s historií sahající až do roku 1855.  Tato jedinečná kombinace mezinárodního realitního poradce a vedoucí místní realitní kanceláře poskytuje kompletní spektrum služeb na realitním trhu.  Savills nabízí širokou škálu specializovaných služeb od investičního poradenství, oceňování, agendy pronájmů a správy nemovitostí přes konzultace v oblasti výstavby a plánování projektů až po průzkum trhu. Savills patří s více než 600 kancelářemi a 35 000 profesionály po celém světě k předním globálním poradcům v oblasti nemovitostí.  V České republice společnost působí od roku 2017.