Připomínka aukce jediného exempláře jednokorunové bankovky!

V pátek 19. listopadu se bude dražit nejvzácnější slovenská státovka z roku 1945. Jedná se o jediný existující kus státovky o hodnotě 1 Ks z roku 1945, která však nebyla nikdy v oběhu. Jde tak o jednu z nejvzácnějších bankovek 20. století na území bývalého Československa. Internetová aukce nabídne sběratelům a širší veřejnosti unikátní příležitost tuto speciální slovenskou korunu koupit. 

Na listopadové aukci, která je zaměřená na papírová platidla obíhající na historickém území Čech, Moravy a Slovenska od roku 1762 do současnosti, bude mezi další zajímavé položky patřit například série Guldenů (Zlatek) z roku 1800, kdy se poprvé draží všechny nominály emise, aukce má celkem přes 900 položek. Vyvolávací cena všech dražených položek přesahuje 2,5 miliónů Kč.

Aukce proběhne 19. listopadu 2021 na platformě LiveBid.cz. Pořadatel aukce, aukční společnost Bankovky.com, upřednostnil internetovou aukci. „V minulosti se nám tato varianta osvědčila, například při zmiňované dražbě československé pětitisícovky, díky tomu jsme oslovili nejenom sběratele, ale i investory a další zájemce,“ vysvětluje Aleš Kohout, který se specializuje na sběratelský obor notafilii, což je sběratelství bankovek a papírových platidel a nauka o nich.

Slovenská jednokorunová státovka:

Slovenská korunová státovka je složená z pěti různých kusů. Původní majitel, zaměstnanec tiskárny Neografia, kde byla bankovka nejen vytištěna, ale následně i skartována, si na památku odnesl 5 dílů této státovky. Do oběhu se tato bankovka nikdy nedostala. V době končící války, kdy se začaly ceny zvyšovat, ztratila její papírová verze smysl. V té době se již vyskytoval papírový nominál pětikoruny, který byl dostačující nejnižší státovkou a koruna již také existovala ve formě mince. „Vyvolávací cena je 100 000 Kč, ale vzhledem k tomu, že se jedná o jediný známý kus, odhaduji, že se její cena může snadno vyšplhat přes milion korun,“ uvádí Aleš Kohout, spolumajitel aukční společnosti Bankovky.com s.r.o., která bankovku draží pro svého klienta. V minulém roce společnost vydražila v internetové aukci pětitisícovku z roku 1919 za 14 520 000 Kč, čímž se potvrdil rostoucí zájem o investování do bankovek.  

Nevydaná státovka nemá na sobě uveden letopočet, ale odhadovaným rokem je 1945. Tisk a skartaci státovky zařizovala tiskárna Neografia v Turčianském Svätém Martinu. Tehdejší dělník tiskárny se nedostal k celým exemplářům, ale účastnil se přepravy rozřezaných kusů a při té příležitosti vynesl pět částí, z kterých si na památku státovku poskládal. Bankovka se odtud dostala do sbírky významného bratislavského sběratele, který ji měl v držení od roku 1980.   

Slovenská koruna má rozměry 110 x 59 mm, převážná barva líce je černofialová. V levé polovině je umístěna hlava krojovaného chlapce z profilu a na ni je vložena velká číslice ´1´. Ve zbývající části je jednoduchým hůlkovým písmem uveden nápis Slovenská republika a jedna koruna slovenská, rusínská číslovka je psána azbukou a nechybí ani německé a maďarské pojmenování číslice. Převládající barva rubové strany je oranžová. V pravé i levé polovině jsou velké číslice jedniček, uprostřed je státní znak, vodorovný pásek nese název jedna koruna slovenská.