Umělá inteligence za volantem: Sygic se stává první GPS navigací, která umí rozpoznávat dopravní značení

Společnost Sygic, která vyvíjí nejstahovanější offline GPS navigaci na světě, oznámila spuštění funkce rozpoznávání dopravního značení. Nová funkce využívá kameru telefonu k rozpoznávání rychlostních omezení na dopravních značkách a LED tabulích a v aplikaci se pak zobrazuje maximální povolená rychlost.

Sygic doufá, že rozpoznáváním značení obohatí současnou funkci rychlostních omezení. Navigační aplikace GPS přebírají informace o rychlostních omezeních z mapových podkladů, které se obvykle aktualizují každých několik měsíců. Tento přístup během roku pokrývá většinu změn na silniční síti, ale žádná navigace, ať už online, nebo offline, nedokáže zohlednit dočasná omezení v důsledku prací na silnici ani dynamická rychlostní omezení promítaná na LED tabule. Tím, že jsou mapové podklady doplněné o rychlostní omezení snímaná telefonem uživatele, se Sygic stává na jedné straně vůbec první GPS navigační aplikací, která takovou funkci nabízí, ale zároveň aplikací s těmi nejpřesnějšími informacemi o rychlostních omezeních.

„Součástí DNA společnosti Sygic byla vždy snaha přinášet inovace, aby i běžní uživatelé měli přístup ke špičkovým technologiím. Díky funkci rozpoznávání značení přinášíme do telefonů spotřebitelů ty nejmodernější automobilové technologie,“ uvedl Lukáš Dermek, vedoucí produktového oddělení společnosti Sygic.

Společnost Sygic se vždy pyšnila tím, že je technologicky vyspělou společností. Nejedná se tedy o její první zkušenost na poli počítačového vidění. V roce 2017 společnost představila Navigaci Real View. Jedná se o funkci rozšířené reality, která v reálném čase zobrazuje asistenta pro jízdu v pruzích a navigační pokyny přes videozáznam z kamery.

Při uvedení této funkce bylo cílem, aby aplikace vždy zobrazovala ikonu omezení rychlosti, která odpovídá reálné situaci na silnici před řidičem. Tím však potenciál funkce rozpoznávání značení nekončí. Společnost Sygic plánuje do budoucna technologii obrazového rozpoznávání dále rozvíjet a nacházet pro ni nová využití.

„Potenciál je rozhodně větší. Pro začátek jsme již začali učit algoritmus rozpoznávat různé další objekty – poznávací značky, chodce, semafory a podobně. Dnešní silnice kladou stále větší nároky na pozornost řidiče a my považujeme za nezbytné, aby bezpečnost řidiče pomohly zvýšit právě technologie. Rozpoznávání obrazu a umělá inteligence při tom určitě najdou své uplatnění, ať už v GPS navigacích, pojistných produktech, kampaních zaměřených na bezpečnost silničního provozu a podobně,“ dodal Lukáš Dermek.

Společnost Sygic uvádí tuto funkci v rámci nabídky Black Friday a poskytuje ji uživatelům systémů Android a iOS s předplatným Premium+. Stávající zákazníci najdou tuto funkci ve své aplikaci během několika dní, kdy bude vydána další aktualizace 20.9.0.

O SPOLEČNOSTI SYGIC

Společnost Sygic, která byla založena v roce 2004 v Bratislavě,   byla zařazena do žebříčku Deloitte Fast 50 Company a v roce 2012 pak také do Deloitte’s Fast 500 EMEA. V roce 2009 společnost Sygic představila vůbec první podrobnou navigaci pro iPhone. Společnost se stala prvním dodavatelem off-line navigace podporující  automobilovou konektivitu Apple CarPlay a Android Auto od Google. Její nejoblíbenější aplikaci Sygic GPS Navigation si stáhlo více než 200 milionů uživatelů po celém světě. Rozšíření Traffic Lights pro Sygic GPS Navigation obdrželo v roce cenu poroty předních technologických expertů za  nejlepší inovaci v rámci veletrhu CES 2020. Sygic je členem sdružení CharIN Association usilující o zavedení jednotného standardu pro nabíjení –  Combined Charging System (CCS – kombinovaný systém nabíjení) – a má vedoucí postavení v segmentu elektromobility. Díky režimu pro elektrická auta v navigaci Sygic GPS Navigation a dalším řešením získala společnost Sygic cenu Global Champion Award 2021 za svůj příspěvek k udržitelné a inovativní Evropě.
Produkty Sygic využívají k navigaci už více než  tři miliony profesionálních řidičů a dva tisíce flotil po celém světě. Většinovým akcionářem Sygic je W. A. G. Payment solutions (známé také pod názvem Eurowag), které představují jedny z nejdynamičtěji se vyvíjejících evropských integrovaných platforem pro platby a mobilitu.