Zdraví v kapse. Chytré aplikace zachraňují životy a pomáhají s prevencí

Nejen průběh koronavirové pandemie dal vzniknout bezpočtu mobilních zdravotnických aplikací. Ty by mohly Čechům pomoci třeba se zanedbávanou prevencí nebo obavami z návštěv čekárny. Ve svém chytrém zařízení dnes mohou mít pomocníka pro pitný režim, levnější léky i spojení s praktikem na dálku.

Řekněme si upřímně – jen málokdo z nás hlídá své zdraví skutečně tak, jak by měl. Ostatně i statistiky ukazují že preventivní prohlídky zanedbávají až tři čtvrtiny Čechů. A nejde zdaleka jen o prevenci. Udržet si zdravý životní styl nebo vybrat vhodný způsob odborné léčby se stává těžší třeba i kvůli koronavirové pandemii. Průzkumy říkají, že z návštěvy ordinace svého lékaře mělo v pandemii až 43 % Čechů obavy. 

Naštěstí se však rozvíjejí také chytré aplikace a technologická řešení – s jejich pomocí mají uživatelé možnost starat se o své zdraví důsledněji, nebo se dokonce nechat vyšetřit lékařem na dálku. „Mobilní aplikace rozhodně nelze považovat za plnohodnotnou náhradu klasické zdravotní péče. Jejich nesporný přínos ale tkví v tom, že pacienty motivují k lepší péči o své zdraví. Jde proto o ideální doplněk odborné péče,“ říká Ing. Václav Vachta, generální ředitel zdravotnické skupiny EUC, největšího poskytovatele ambulantní péče u nás.

Aplikace záchranných služeb

Pomocníkem, který může v případě nouze doslova zachránit život, je bezpochyby aplikace Záchranka. Od počátku svého zrodu je totiž vyvíjena ve spolupráci se záchrannými službami. Podobně jako při telefonním hovoru se s její pomocí lze spojit s dispečerem na čísle 155. Jedním stisknutím nouzového tlačítka navíc automaticky dojde k odeslání údajů o poloze telefonu. Lokalizace volajícího se tak může stát mnohem rychlejší a efektivnější. Aplikace nabízí také podporu pro neslyšící nebo další funkce, díky kterým je domluva s dispečerem snazší i v zahraničí.

Koronavirové aplikace

V pandemickém období jsou nezbytností také aplikace nutné k identifikaci očkování, případně k vzájemné ochraně před kontaktem s nakaženými. S koncem eRoušky tak zůstávají těmi nejpoužívanějšími sesterské aplikace Tečka a čTečka, s jejichž pomocí lze snadno prokázat a ověřit očkování či výsledek testu – například při návštěvě kina či restaurace. Aplikace Koronavirus Covid-19 zase nabízí přehledně roztříděné informace ohledně onemocnění, očkování, důležitých kontaktů i současné pandemické situace.

Aplikace zdravotních pojišťoven

Vlastní klientskou aplikaci nabízejí také zdravotní pojišťovny. Uživatelé ji mohou používat pro přehled nad platbami pojistného i výdaji za lékaře. OSVČ si v ní zase mohou snadno podat přehled příjmů. Také řada dalších úkonů, kvůli kterým by bylo za normálních okolností nutné navštívit pobočku pojišťovny, se dá nyní vyřešit přes mobil – patří mezi ně třeba změna pojištěnecké kategorie, žádost o příspěvek z fondu prevence či nahlášení ztracené kartičky pojištěnce. Klientskou aplikaci poskytují třeba Zdravotní pojišťovna ministerstva vnitra (ZP211) nebo Všeobecná zdravotní pojišťovna (Moje VZP).

Zdravý životní styl

Chytrého kapesního pomocníka oceníte i pokud rádi hlídáte kvalitu vlastního spánku, pitný režim či počet nachozených kroků za den. Se vším vám dnes může hravě pomoci chytrý algoritmus. Například aplikace Pitný režim H2O vás vždy upozorní na to, kdy je ten správný čas se napít vody. Program navíc bere v potaz i vaši váhu, věk a jídelníček. S pomocí aplikace Sleep Cycle se zase můžete probouzet v lehké fázi spánku, monitorovat svou srdeční aktivitu v průběhu noci a naučit se zdravému spánkovému režimu. Ať už monitorujete své vitální funkce nebo jen hledáte pohodlnější způsob, jak se starat o své zdraví, svět chytrých zařízení dnes nabízí nepřeberné množství sofistikovaných nástrojů a pomocníků – nejen ve vašem telefonu.

Telemedicínské aplikace

Občas ani dodržování prevence nezastaví nástup nemoci. V takovém případě je vždy nutné spojit se s lékařem. Ale jak na to, uprostřed pandemie, v cizím městě nebo o víkendu? Například s aplikací mojeEUC se v rámci služby Lékař online 24/7 můžete s praktickým lékařem spojit přes chat nebo videohovor. Lékaři jsou zde ve službě 24 hodin denně, 7 dní v týdnu. Na dálku s vámi dokážou vyřešit až 7 z 10 zdravotních problémů, které obvykle vyžadují návštěvu ordinace praktického lékaře – od různých typů bolestí přes alergie až po kožní problémy. Služba zaručuje naprosto diskrétní a důvěryhodné zacházení se zdravotní dokumentací i osobními údaji pacienta. Pro komunikaci s Lékařem online 24/7 slouží pokročilá platforma Doctrin, která veškerá data po odeslání šifruje. Trend distanční lékařské péče, která ve velkém funguje například v Británii či Skandinávii, se tak uplatňuje i v Česku.

Aplikace navíc nabízí třeba také e-shop s léky, které pořídíte v rámci sítě EUC lékáren se slevou nebo nulovým doplatkem. Dokáže navíc poradit i s výběrem ideálního balíčku vitamínů přesně pro vás.

Lékař online 24/7:

je služba distanční medicínské péče, kterou nabízí EUC. Pacient může své zdravotní problémy řešit s lékařem okamžitě, prostřednictvím chatu nebo videohovoru přes mobil či počítač, odkudkoli, kde je připojení k internetu. Služba je dostupná 24 hodin denně, 7 dní v týdnu. Pacient předem online vyplní inteligentní dotazník s anamnézou. Lékař poté reaguje do 30 minut, vyšetření trvá obvykle 6-10 minut a je naprosto diskrétní a bezpečné. Zkušenosti lékařů ze služby Lékař online 24/7 ukazují, že 7 z 10 případů vyřeší online. Pokud lékař nedokáže vyřešit problém online, může doporučit i osobní návštěvu, objednat pacienta k dalším vyšetřením, vystavit e-recept nebo žádanku na vyšetření covid-19. Během vyšetření totiž lékař vytváří zdravotnickou dokumentaci, o niž se lze opírat při následné péči – pacientovi je vystavena lékařská zpráva, kterou může následně předat například svému praktikovi. Jako poskytovatel zdravotních služeb musí EUC pracovat s jednoznačně ověřeným pacientem pro účely poskytování zdravotních služeb, sdílení zdravotní dokumentace nebo zasílání e-receptu pacientovi. K ověřování totožnosti klientů, kteří si chtějí aktivovat svůj profil v aplikaci mojeEUC, proto služba využívá technologii Bank ID. Více na www. euc.cz/lekar-online/

Skupina EUC: Zdravotnická skupina EUC tvoří největší síť ambulantních klinik v ČR. Je největším poskytovatelem ambulantní péče, prémiové péče, mamoscreeningu a lékařské péče pro zaměstnavatele. Od roku 2011 do roku 2020 investovala 974 milionů korun především do modernizace přístrojů, vzdělávání zaměstnanců a elektronizace systémů a služeb. Ve 25 zdravotnických zařízeních napříč ČR, 11 mamocentrech, 23 lékárnách a 11 laboratořích zaměstnává 2 230 zdravotníků, kteří poskytnou péči téměř 1,3 milionu pacientů ročně. Na podzim 2017 vydala jako první v sektoru zdravotnictví v ČR emisi dluhopisů, v celkovém objemu 1,4 miliardy korun. Více na www.euc.cz