Podpora digitalizace malých a středních podniků, rozvoj inovativních projektů za využití privátních mobilních sítí a vytvoření inovačního centra pro Průmysl 4.0. To vše patří mezi cíle Národního centra Průmyslu 4.0 (NCP4.0), jehož hlavním partnerem se od ledna stala společnost T-Mobile. Partnerství dále rozšiřuje probíhající spolupráci T-Mobile, NCP 4.0 a vysokých škol, například také Českého Institutu informatiky, robotiky a kybernetiky (CIIRC) ČVUT, v rámci níž vznikla v loňském roce společná laboratoř podporující rozvoj výzkumného a experimentálního prostředí.
T-Mobile se dlouhodobě specializuje na privátní 5G kampusové sítě pro vysoké školy a průmysl a do jejich rozvoje investoval desítky milionů korun. Spolupracuje přitom s předními univerzitami (VŠB-TU Ostrava, CIIRC ČVUT v Praze, VUT v Brně nebo ČZU v Praze), jejichž vědcům, studentům a spolupracujícím firmám umožňuje vyvíjet inovativní řešení za využití nejmodernějších technologií. Kampusová síť, kterou T-Mobile v loňském roce vybudoval na CIIRC ČVUT, využívá nejrychlejší a nejmodernější digitální technologie podporující LTE, 5G a IoT pro komplexní testování aplikací, komunikace, zařízení, strojů i robotů. Síť pokrývá prostory laboratoří včetně Testbedu pro Průmysl 4.0 o celkové ploše 1 000 m2. Zároveň zde T-Mobile spolu s CIIRC ČVUT založil experimentální laboratoř, ve které bude nadále rozvíjet inovativní řešení pro digitalizaci firem, nad kterou převzal záštitu Hubraum, technologický inkubátor Deutsche Telekom.
„Digitalizace a automatizace jsou nezbytné k tomu, aby si české firmy nadále zachovaly svou konkurenceschopnost. S jejich nasazením může pomoci užší spolupráce mezi univerzitami a firmami zaměřená na optimalizaci výroby pomocí digitalizace a automatizace procesů. Věřím, že díky propojení nejnovějších technologií v rámci společné laboratoře získají firmy cílenou podporu při své digitální transformaci,“ doplňuje Luboš Lukasík, ředitel divize pro firemní zákazníky a veřejnou správu.
Národní centrum Průmyslu 4.0 je otevřenou platformou propojující akademické prostředí s průmyslovými společnostmi. Sem patří i Testbed pro Průmysl 4.0 CIIRC ČVUT: špičkově vybavená výzkumná infrastruktura a testovací prostředí, klíčová součást mezinárodního centra RICAIP, která využívá od srpna loňského roku unikátní 5G privátní kampusovou síť od T-Mobile a otevírá tak další možnosti pro efektivní transfer znalostí do průmyslu.
„Díky spolupráci s T-Mobile mohou firmy průmyslové 5G sítě testovat v testbedech našich partnerů v Praze, Brně nebo Ostravě. Postupně vzniknou případové studie, na kterých budou moci díky Hubraumu dále stavět třeba malé společnosti a startupy,“ říká Jaroslav Lískovec, ředitel Národního centra Průmyslu 4.0. „V loňském roce jsme si ověřili, že T-Mobile je velmi aktivním a platným partnerem, rozšíření naší spolupráce na hlavní partnerství je tedy logickým a vítaným krokem.“
O společnostiT-Mobile je největší operátor v ČR, který poskytuje mobilní služby již 6,3 milionům zákazníků. Neustále inovuje a rozšiřuje mobilní infrastrukturu, provozuje již více než 1042 5G vysílačů a svou sítí páté generace pokrývá 21 % obyvatel ČR. Jako digitální leader T-Mobile zásadně přispívá digitalizaci Česka budováním a rozvojem optické infrastruktury s cílem naplnit svou dlouhodobou vizi o Propojené zemi.
Na průmyslovém využití 5G sítí T-Mobile spolupracuje s předními českými technickými univerzitami, na nichž buduje privátní kampusové sítě. Společné projekty v podobě inovačních hubů a testbedů pak cíleně podporují digitalizaci firem, startupy a rozvoj inovačního prostředí v ČR.
T-Mobile je stabilním a silným partnerem malých i velkých firem, kterým nabízí nejmodernější datacentra a pokročilá řešení pro bezpečnou a spolehlivou správu dat. Služby v oblasti kybernetické bezpečnosti či cloudová a systémová řešení využívají nejen korporace a státní správa, ale také drobní živnostníci.
Jednou z priorit společnosti je ohleduplné a udržitelné podnikání. Kromě naplňování konkrétních cílů v rámci iniciativy Green Deal se T-Mobile dlouhodobě zaměřuje i na zmírnění digitální propasti a mentální wellbeing a podporu společensky zodpovědných aktivit. Vůči společnosti jako celku pak přijal auditovatelný závazek, že do konce roku 2024 budou mít jeho CSR aktivity přímý dopad na 555 200 jedinců. Společnost cíleně podporuje neziskové organizace i jednotlivce, pomáhá při mimořádných událostech a její zaměstnanci se pravidelně zapojují do řady dobrovolnických aktivit po celé ČR.
T-Mobile je členem národní sítě UN Global Compact a její služby byly již potřetí hodnoceny jako nejlepší v Best-in-test UMLAUT (dříve P3).