Úspěšná aplikace českých vývojářů z DataFromSky je nyní v kamerách Axis. Promění je ve všestranné dopravní senzory

Společnost Axis Communications a český softwarový vývojář DataFromSky představují novou aplikaci FLOW Traffic pro síťové kamery Axis vybavené jednotkou hlubokého učení (DLPU). Jde o novou aplikaci univerzální dopravně-analytické platformy FLOW, která jednoduše promění IP kameru například v počítadlo cyklistů, detektor jízdy na červenou, nástroj k monitoringu obsazenosti parkoviště nebo k adaptivnímu řízení křižovatek.

V rámci tržiště kamerových aplikací Axis Camera Application Plattform (ACAP) je nově dostupná úspěšná dopravně-analytická aplikace FLOW Traffic českého týmu vývojářů DataFromSky. „Software značky DataFromSky, který se dosud dodával jako serverové či cloudové řešení či v rámci embedded systémů, má už ve světě přes 5000 uživatelů víc než v 50 zemích. Proto jsme rádi, že teď můžeme FLOW představit i jako aplikaci pro nové řady svých kamer Axis s jednotkou DLPU,“ komentuje Dalibor Smažinka, key account manager pro koncové zákazníky v České a Slovenské republice, ze společnosti Axis Communications.

Jak funguje FLOW Traffic

Aplikace FLOW Traffic jako ACAP aplikace pro kamery Axis umožňuje uživateli vytvořit si z kamery s pomocí intuitivního vizuálního programovacího jazyka doslova na pár kliknutí dopravní senzor podle vlastní potřeby. Data extrahovaná v reálném čase lze potom přehledně vizualizovat na dashboardu s využitím interaktivních widgetů nebo sdílet se systémy třetích stran pomocí otevřeného API.  Aplikace je od počátku navržená k provozu v reálném čase, reakce na dění v obraze jsou tak řádově do desítek milisekund. Aplikaci FLOW Traffic lze snadno integrovat s platformami smart city, VMS systémy a podporuje řadu externích periférií (I/O moduly, komunikační moduly atd). 

Kamera + umělá inteligence = univerzální senzor

„Pokud budujete chytré město, potřebujete chytré senzory, které poskytují chytrá data. Co kdyby však existoval jeden typ senzoru, kterému jednoduše určíte, co má měřit a jak má komunikovat s ostatními prvky vaší infrastruktury? My v DataFromSky tento senzor spatřujeme v kombinaci kamery a umělé inteligence schopné analyzovat obraz v reálném čase. To dobře koresponduje i s vývojem IP kamer Axis a jejich integrovanou jednotkou hlubokého učení,“ říká David Herman, vedoucí projektu DataFromSky společnosti RCE systems s.r.o.

FLOW staví na nejpokročilejších technologiích v oblasti zpracování obrazu a má vysoce optimalizovaný algoritmus pro zpracování trajektorií, rozpoznávání dopravních prostředků, barev i registračních značek. Díky tomu řádově snižuje pořizovací, provozní a integrační náklady v projektech chytrého parkování, řízení dopravy, monitorování osob a v oblasti zabezpečení.

Na ukázku funkcí aplikace FLOW Traffic v živém YouTube streamu se můžete podívat zde. Návod, jak aplikaci nainstalovat do kamery Axis, pak najdete zde.

Aplikace FLOW Traffic je k dispozici jako software pro kamery Axis s jednotkou DLPU (modely s procesorem ARTPEC-7 a během února 2022 i pro modely s ARTPEC-8) za jednorázovou cenu 290 eur. 

O společnosti Axis Communications

Společnost Axis vytváří chytřejší a bezpečnější svět s pomocí síťových řešení, která otevírají přístup k lepšímu zabezpečení a k novým způsobům podnikání. Axis jako lídr v oblasti síťového videa nabízí produkty a služby pro videodohled a analýzu videa, řízení přístupu a audiosystémy. Společnost Axis má přes 3 000 zaměstnanců ve více než 50 zemích a při poskytování klientských řešení spolupracuje s globální sítí partnerů. Společnost Axis byla založena v roce 1984 a sídlí ve švédském Lundu. Více informací o společnosti Axis najdete na naší webové stránce www.axis.com. 

O značce DataFromSky

DataFromSky je brandem produktů a řešení společnosti RCE Systems, které se orientují na chytrou dopravu, parkování, retail a bezpečnost. Příběh DataFromSky začal v roce 2013, kdy jsme pod touto značkou uvedli unikátní videoanalytickou platformu extrahující trajektorie objektů pro automatickou analýzu dopravy z videí pořízených drony.  Nový způsob získávání dopravních znalostí doslova na pár kliknutí z jakéhokoliv videa znamenal počátek nové éry v segmentu dopravních průzkumů a modelování.  Od roku 2019 vyvíjíme univerzální framework pro videoanalytická řešení reálného času FLOW, který si získal celosvětovou pozornost. FLOW dnes běží na celé škále zařízení – v kamerách, edge systémech na křižovatkách i na cloudu. DataFromSky má víc než 5000 uživatelů, stovky reálných instalací a desítky partnerů po celém světě. Více informací naleznete na stránce www.datafromsky.com.