Kapitálové trhy ukázaly, co je to volatilita

Investiční stratég Jan Sušánka ze společnosti Sušánka & partneři

V prvních dvou dnech nového týdne akcie navázaly na páteční výprodeje. Hlavním důvodem byl opět Fed a jeho razantnější přístup k dřívějšímu zvýšení úrokových sazeb. Kapitálové trhy kvůli emocím investorů v USA ukázaly, jak vypadá skutečná volatilita.

Investoři vyčkávají na středeční zasedaní Fedu a emoce i nervozita na trzích zatím eskalují. Takzvaný Index Vix neboli index strachu, který odráží aktuální nervozitu na trzích, se dostal na hranici 30. Tam byl naposledy na jaře roku 2021 při nárůstu covidové pandemie. Investoři se tak obávají, že akcie by mohly dále klesat. 

Během prvních dvou dnů na základě informací Fedu indexy výrazně ztrácely a následně se vracely zpět na původní hodnoty. Index S&P 500 v úterý po otevření odepisoval cca 2,5 procenta. Pokles nakonec uzavřel jen se ztrátou 1,22 procenta. 

Středeční večerní zasedání Fedu napoví o směřování měnové politiky USA. Pokud by Fed byl razantnější, než se očekává, trhy budou klesat dále. 

Tento týden zveřejní svá hospodaření společnosti Apple, Tesla, IBM a další. Pozitivní výsledky mohou trhy mírně uklidnit, možné propady ale přinesou další pokles.