První cloudový kokpit na světě pochází z Brna

Honeywell představuje přelomový kokpit s bezprecedentní operační efektivitou, kterou dosahuje díky cloudové konektivitě. Řešení, které také otevírá cestu k autonomnímu létání, do velké míry pochází z moravské metropole.

BRNO, 1. února 2022 – Společnost Honeywell (NASDAQ: HON) představila zcela nový kokpitový systém, který jako první svého druhu využívá cloudové uložiště pro výrazně efektivnější provoz letounu, vyšší míru bezpečnosti a komfortnější pilotáž. Kokpit Honeywell Anthem je založen na flexibilní softwarové platformě a inovacích vyvinutých v brněnském centru Honeywell Technology Solutions Czech Republic (HTS). Řešení je unikátní tím, jak široce je škálovatelné a přizpůsobitelné doslova jakémukoliv letounu, od velkých dopravních letadel přes vrtulníky po drony či nastupující prostředky městské letecké mobility (UAM).

Honeywell Anthem umožňuje měřit a zaznamenávat důležité hodnoty, jako jsou letové plány nebo data týkající se údržby letounu, a sdílet je prostřednictvím cloudu mezi všemi, kdo je potřebují, aniž by se museli fyzicky nacházet v blízkosti stroje. Letoun ani nemusí být v chodu, aby piloti a mechanici měli přístup ke všem informacím nezbytným k přípravě letu. To může zkrátit dobu předletové přípravy pilotů až o 45 minut a celkově zefektivňuje údržbu letadla, protože největší dosažitelnou měrou integruje všemožné systémy letounu a kolem něj.

Unikátní uživatelské rozhraní systému Honeywell Anthem se podobá chytrému telefonu a ovládání letounu je tak intuitivnější než v jakémkoliv jiném kokpitu. Dokonce i na svém soukromém chytrém telefonu či tabletu a z pohodlí domova si pilot může například přizpůsobit rozložení digitálních displejů s rozlišením 2K. Na rozdíl od běžných rozhraní s omezenou šíří textového vstupu a jednoduchou grafikou poskytuje Honeywell Anthem pokročilou vizualizaci dat a ovládání přirozenými gesty, což dále zjednodušuje ovládání letounu. 

„Kombinace bezprecedentní konektivity a nových funkcí s nevídaně propracovaným uživatelským rozhraním dělá z Honeywell Anthem skutečně přelomový systém, který snížením pracovní zátěže pilotů také otevírá cesty k autonomnějšímu provozu stále složitějších letounů,“ vysvětluje Oliver Stucky, viceprezident a generální ředitel Honeywell Technology Solutions Česká republika. Mezi dvě klíčové komponenty, na kterých je Honeywell Anthem založen a které byly vyvinuty v Brně, patří jeho systém automatického řízení letu a systém integrované údržby. „Jsme velmi hrdí na to, že důležité části tohoto systému jsou vyvíjeny v našem brněnském centru. Nejen, co se řešení Anthem týče, ale i zcela obecně řečeno, je to právě v moravské metropoli, kde Honeywell utváří budoucnost letectví.“ 

Honeywell HTS Česká republika je držitelem více než 100 patentů, z nichž 17 bylo registrováno v roce 2020. V brněnském technologickém centru se vyvíjejí technologie pro evropský vesmírný program, pro projekty jako je mise Proba-3 Evropské kosmické agentury, nebo pro nové oblasti letectví, jako je městská vzdušná mobilita a elektrická letadla. Mezi další výzkumné a vývojové projekty tohoto typu v Brně patří práce na navigačních systémech a řešeních pro kokpit, komunikačních datových spojeních a radarech pro letadla. Dále centrum HTS v Brně vyvíjí a testuje také osobní ochranné prostředky a řešení pro sklady, budovy a průmyslové závody. Ve svém HTS kampusu v Brně, továrně na letecké součástky v Olomouci a pražských kancelářích firma Honeywell dohromady v České republice zaměstnává více než 2 000 odborníků a vysoce kvalifikovaných techniků.

###

O společnosti Honeywell

Honeywell (www.honeywell.com) je technologická společnost zařazená do žebříčku Fortune 100, která poskytuje průmyslová řešení na míru včetně produktů a služeb pro letecký průmysl; technologie řízení pro budovy a průmysl; špičkové materiály pro globální trh. Naše technologie pomáhají propojit letadla, budovy, výrobní závody, dodavatelské řetězce a pracovníky, aby náš svět byl chytřejší, bezpečnější a více udržitelný. Další novinky a informace o Honeywell naleznete na stránkách www.honeywell.com/newsroom