Kyberútoky na klíčové evropské distributory nafty, benzínu a topného oleje – komentář kyberbezpečnostní společnosti Check Point

Společnosti Mabanaft a Oiltanking Deutschland, evropští distributoři nafty, benzínu a topného oleje, hlásí kybernetické útoky. Více informací najdete například v následujícím článku:
https://www.bloomberg.com/news/articles/2022-02-02/cyberattack-on-europe-s-fuel-network-hits-germany-and-trade-hub

Zároveň připojuji komentář kyberbezpečnostní společnosti Check Point Software Technologies:

„Kyberzločinci se logicky snaží udeřit na místa, kde to nejvíc bolí. Útoky na společnosti Mabanaft a Oiltanking Deutschland, distributory nafty, benzínu a topného oleje, potvrzují předchozí trend, kdy se ransomwarové gangy zaměřují na kritickou infrastrukturu. Podle naší výroční zprávy došlo v roce 2021 k dramatickému nárůstu kybernetických útoků na veřejné služby o 274 % ve srovnání s předchozím rokem.

Kyberzločinci zaútočili na Mabanaft a Oiltanking Deutschland z jasného důvodu. Velmi strategicky si vybrali společnosti, kde úspěšný útok způsobí lavinový efekt. Hackeři dnes nepřemýšlí jenom o primárním cíli, ale také o dalších vlnách, které pomohou zvýšit šanci na jejich zisky. Jakékoli narušení činnosti klíčových společností může mít celostátní i celoevropský dopad. Ceny pohonných hmot a plynu se mohou rychle vymknout kontrole a zásadně ovlivnit každodenní život lidí, což vytváří drtivý tlak na oběti ransomwarového útoku, aby ustoupily a splnily požadavky kyberzločinců. Motivace je podobná jako při útoku na plynovod Colonial Pipleline, kdy se výkupné pohybovalo kolem 4,4 milionů dolarů.

Opakovaně před ransomwarem varujeme, jakékoli podcenění rizika je totiž velmi tvrdě potrestáno. Vzdělávejte zaměstnance, používejte pokročilá preventivní řešení a buďte ostražití i o svátcích a víkendech, protože ransomwarové gangy rády útočí v neobvyklých časech, aby maximalizovaly způsobené škody,“ říká Peter Kovalčík, Regional Director, Security Engineering EE v kyberbezpečnostní společnosti Check Point Software Technologies.

Více informací o kybernetických hrozbách a trendech v oblasti zabezpečení se dozvíte na virtuální kyberbezpečnostní konferenci CPX 360 (checkpoint.com/cpx), která nyní probíhá a její závěrečný den je 3. února 2022. Na akci se představují vizionáři a špičky v oblasti kyberbezpečnosti. Účastníci se dozví více o budoucnosti boje s kyberzločinem, o nejnovějších bezpečnostních technologiích, jak probíhá lov hackerů, jaké jsou nejžhavější hackerské techniky a taktiky, jak fungují kryptopodvody a útoky na kryptopeněženky nebo jaký dopad měl koronavirus na svět kyberbezpečnosti. Ale je toho samozřejmě mnohem více, včetně případových studií a živých ukázek. Registrovat se můžete zdarma zde: https://emea.cpx.checkpoint.com/register