Jak na dokonalé fotografie přírody? Vyzkoušejte 10 tipů profesionálního fotografa Patrika Staňka

Dechberoucí scenérie, západy slunce, barevné rostliny a různorodá zvířena. Focení přírody je specifická fotografická disciplína, kterou můžete ovládnout i vy. Zrcadlovku ale nechte klidně doma, stačit vám k tomu totiž bude pouze kvalitní fotomobil a dodržování pár pravidel. Několik takových šikovných rad a tipů vám přinášíme přímo od profesionálního fotografa Patrika Staňka, který je v přírodě za objektivem jako ryba ve vodě. Umění focení s chytrým telefonem předvedl s čerstvou novinkou Huawei P50 Pro na procházce pražskou ZOO. Nechte se inspirovat s námi!

1 – Ostrost a expozice je základ

Aby byl váš snímek kvalitní nezapomeňte na práci s expozicí. Fotografie by neměla být příliš podexponována (moc tmavá), nebo naopak přeexponována (hodně světlá). „Zaostřete tapnutím na displej a použijte vedle zaostřovacího bodu korekci expozice pro ztmavení/zesvětlení fotografované scény. Vynikne tak fotografovaný objekt a výsledná fotka bude díky hře se světly zajímavější,“ vysvětluje Patrik Staněk.

2 – Zaměřte se na úhel

Zvyšte rozmanitost a kreativitu fotografií využitím různých fotografických úhlů. „Telefon dejte do úrovně očí zvířete/člověka pro lepší kompozici. Vždy zkuste fotit z úrovně očí fotografovaného objektu nebo zespoda nahoru,“ popisuje fotograf.

3 – Využijte fotografické režimy

Jedním z největších nepřátel fotografie jsou špatné světelné podmínky. Naštěstí chytré telefony dnes už disponují zástupem užitečných funkcí, které dostanou z vašeho snímku to nejlepší. „V horších světelných podmínkách využijte režim “NOC” pro docílení lepších výsledků v důsledku delší kompozice fotografie. Také tímto režimem můžete například rozostřit tekoucí vodu nebo mraky,“ radí Staněk.
Právě Huawei P50 Pro, který stojí za těmito krásnými snímky známého fotografa, se pyšní technologií True-Form Dual-Matrix. Ta umožňuje zachycovat reálnou krásu barev, pracovat se světlem a přináší vždy čistý a jasný záběr.

4 – Vždy na správném místě

Obvykle máme tendenci hlavní objekt umisťovat do středu fotografie. Když ho ale umístíme o něco více ke kraji, fotografie bude zpravidla vypadat poutavěji a vyváženěji. Patrik Staněk na tuto zásadu také upozorňuje: „Ctěte pravidlo “zlatého řezu” = komponujte hlavní objekt na fotografii na některou stranu a nikoliv doprostřed. Vždy by měl být objekt na fotografii na opačné straně, než na kterou se dívá nebo pohybuje.“

5 – Stabilizujte objektiv

Nepodceňujte stabilitu při focení a snažte se vyvarovat nežádoucímu chvění a pohybu. Podle Staňka jde o zásadní proměnnou pro zachycení kvalitní fotografie. „Pokud je možno, opřete telefon o “pevný bod” jako je zeď, sklo, zídka atd… Omezíte tak chvění rukou. Ideální je při delším čase fotografování použít malý stativ. Třeba při noční fotografii nebo v režimu PRO a delších časech,“ vysvětluje.

6 – Pozor na pozadí

Při práci s fotografovaným objektem se nezapomeňte soustředit také na harmonii všech částí záběru. „Při plánování kompozice sledujte, co je před/za foceným objektem a eliminujte rušivé prvky. Například lampa nebo strom rostoucí z hlavy,“ klade Staněk důraz na harmonii v pozadí.

7 – Foťte od země

Nízkoúhlé záběry mohou skrze vaše fotografie nabídnout naprosto nový pohled na svět.

„Při focení na chodníku/silnici nebo v přírodě zkuste telefon položit až na zem = dosáhnete podstatně zajímavější kompozice. Pokud třeba fotíte člověka opřeného o zábradlí/zídku, položte telefon na něj a využijte tak linii zábradlí směřující k fotografovanému objektu,“ radí Patrik Staněk.

8 – Nebojte se překážek

V oblasti fotografie se vyplatí i čas od času experimentovat. Zkuste využít objektů v krajině a dodat snímkům umělecký ráz. „Chcete zajímavější kompozici? Postavte focený objekt před nějaký keř/překážku a poté najděte v “překážce” mezeru/díru, kterou můžete zaostřit “skrz” na focený objekt… Překážka se rozostří (hlavně na režim “portrét”) a vynikne hlavní focený objekt,“ doporučuje fotograf.

9 – Navažte oční kontakt

Pokud se vydáváte na fotografický lov divoké zvěře, počítejte s tím, že pro zachycení opravdu mimořádných záběrů to bude vyžadovat trochu vytrvalosti. Patrik Staněk ovšem přichází s užitečnou radou: „Fotíte zvíře? Zaostřete na hlavu zvířete a čekejte na okamžik, kdy se na vás zvíře podívá. Jakmile se podívá, stiskněte tlačítko spouště a exponujte fotografii. Huawei P50 Pro umí sekvenčně snímat při delším stisku spouště a potom jen vyberete nejlepší fotografii,“ prozrazuje.

10 – Vsaďte na pravidlo třetin

Pomocí správné práce s rozostřením můžete krásně zdůraznit hlavní objekt fotografie. Tuto techniku jistě využijete třeba při fotografování portrétů či celých postav, ale také pokud budete chtít zachytit různé detaily. Tím také Staněk uzavírá naše fotografické desatero: „Chcete rozostřit pozadí? Využijte režim portrét, kde si můžete vybrat z několika efektů rozostřeného pozadí. Dodržujte přitom pravidlo třetin, tzn… 1 m od fotografovaného objektu = 2 m musí být pozadí za objektem… Jednoduše řečeno, čím je pozadí dále, tím se lépe rozmaže.“ 

Kde můžete nový Huawei P50 Pro získat?

Huawei P50 Pro můžete zakoupit v předprodeji od 26. 1. 2022 – 6. 2. 2022 za 29 999 Kč na https://consumer.huawei.com/cz/offer/new-product/. Ke koupi dostanete sluchátka Huawei FreeBuds Pro zdarma a prodlouženou záruku o 1 rok.

Aktuální informace ze světa Huawei Consumer BG naleznete denně aktualizované na:

Web: https://consumer.huawei.com/cz/

Facebook – CZ/SK: https://www.facebook.com/HuaweiMobileCZSK/

YouTube: https://www.youtube.com/huaweimobileczsk

Instagram: https://www.instagram.com/huaweimobileczsk

Twitter: https://twitter.com/HuaweiCZ_SK

O Huawei Consumer Business Group

Produkty a služby společnosti Huawei jsou dostupné ve více než 170 zemích a používá je třetina světové populace. V Německu, Švédsku, Rusku, Indii a Číně bylo zřízeno čtrnáct výzkumných a vývojových center. Huawei CBG je jednou ze tří obchodních jednotek společnosti Huawei a zahrnuje smartphony, PC, tablety, nositelné a cloudové služby atd. Globální síť společnosti Huawei je postavena na více než 34letých zkušenostech v telekomunikačním průmyslu a je odhodlána poskytovat nejnovější technologický pokrok spotřebitelů po celém světě.