KOMENTÁŘ: Akcie Meta Platforms po Zuckerbergově hrozbě ztrácejí

Investiční stratég Jan Sušánka ze společnosti Sušánka & partneři

Poté, co Mark Zuckerberg pohrozil Evropanům zrušením služby Facebook a Instagram, se akcie jeho společnosti Meta Platforms propadly o 5,14 %. Ve sporu jde o přenášení dat na servery ve Spojených státech, s čímž nesouhlasí EU.

Společnost Meta Platforms uvedla záměr zrušit tyto sociální sítě pro evropské uživatele v podrobných záznamech o hospodaření pro americkou komisi pro cenné papíry. Propad hodnoty, způsobený nejistotou ohledně služeb Facebooku a Instagramu, pokračoval i po uzavření trhu, tzv. After market, kdy akcie dál mírně oslabovaly.

Není to přitom poprvé, kdy Facebook mluvil o svém stažení. Před rokem takto pohrozil mediálním firmám v Austrálii a zablokoval sdílení zpravodajského obsahu.

Meta Platforms si je na druhou stranu vědoma, že v případě zakázání služeb pro Evropany přijde o velký kus příjmů z reklam a dalších služeb, které v Evropě nabízí. Dle amerických analytiků si tak společnost připravuje pozici na vyjednávání ohledně shody s Evropskou unií. I pro EU by odchod Meta Platforms měl negativní finanční dopad.