Mobilita a palebná síla Rheinmetall představil mechanizované vozidlo palebné podpory Lynx 120

Společnost Rheinmetall právě představila nejnovější přírůstek do rodiny bojových vozidel nové generace Lynx. Technologická skupina se sídlem v Düsseldorfu vyvinula variantu mechanizované palebné podpory obrněného vozidla Lynx KF 41. Jedinečná platforma – nazvaná Lynx 120 – v sobě na podvozku Lynx KF 41 spojuje osvědčenou koncepci věže s 120mm kanonem s hladkou hlavní. Tato nová varianta nabízí uživatelům vynikající palebnou podporu a protitankovou ochranu.

Díky vyvážené kombinaci vysoké bojové účinnosti, ochrany posádky, mobility a schopnosti přežití je Lynx 120 dokonalým doplňkovým bojovým prostředkem pro uživatele platformy Lynx. Pečlivá konstrukce snižuje hmotnost vozidla, kterou vhodně doplňují přizpůsobitelné ochranné balíčky. Celková otevřená architektura vozidla je výrazně zjednodušená a pro budoucí modernizaci poskytuje možnost „plug-and-play“, přičemž splňuje standardy NATO a plně se jim přizpůsobuje.

S ohledem na skutečnost, že v době, kdy konvenční řešení a koncepce dosáhly hranic svých možností, se ozbrojené síly musí umět vypořádat s budoucími výzvami, je Lynx 120 navržen tak, aby poskytoval maximální bojovou účinnost a palebnou sílu ve spojení s nejnovějšími obrannými technologiemi.

S využitím modulárního podvozku Lynx KF 41 a škálovatelné koncepce velkorážové věže je Lynx 120 vysoce výkonným řešením, které v sobě skrývá obrovský potenciál růstu a zaručenou bojovou výhodu. Nedávno představila společnost Rheinmetall Defence Australia variantu vozidla bojové podpory (CSV) Lynx, nyní je k dispozici i verze pro palebnou podporu.

Základní nosnou myšlenkou konstrukční koncepce Lynx 120 je poskytnout bojový systém, který nabízí maximální operační výkon v kombinaci s logistickými výhodami v rozumném časovém horizontu a za realistickou cenu.

Hlavní výzbrojí vozidla je 120 mm kanon Rheinmetall s hladkou hlavní, který je odvozený z hlavní výzbroje tanku Leopard 2. Umí střílet i nejmodernější programovatelnou vysoce explozivní (HE) municí DM11. Jeho sekundární výzbroj zahrnuje koaxiální kulomet. Samostatná zbraňová stanice velitele bude navíc vybavena dalším kulometem ráže 50 mm.

Kamerový systém s úhlem záběru 360° a automatickou detekcí a sledováním cíle snižuje pracovní zátěž posádky ve všech operačních scénářích.

Speciální ochranné moduly umožňují specifickou reakci na balistické hrozby, improvizovaná výbušná zařízení, výbušně tvarované penetrátory a dělostřeleckou palbu. Ty lze rychle namontovat pomocí omezeného množství nářadí. Kromě toho je možné Lynx 120 snadno vybavit osvědčeným systémem aktivní obrany Rheinmetall Active Defence System (ADS), který slouží ke zneškodnění raketometných granátů a protitankových střel. Na vyžádání lze dodat další pancéřové balíčky a systémy aktivní ochrany.

Zájem o vozidlo nové generace Lynx jako náhradu za své stárnoucí bojové vybavení projevily nejrůznější státy světa. Platforma je v současné době předním uchazečem v projektech modernizace 

bojových vozidel australských a slovenských ozbrojených sil a uchází se o americký program Volitelně řiditelných bojových vozidel OMFV (Optionally Manned Fighting Vehicle). V roce 2021 se vůbec prvním zákazníkem Lynxe stalo Maďarsko. Kromě čistě vojenských aspektů jako je zvýšení interoperability a modernizace tvoří nedílnou součást plánů na nákupy i průmyslová spolupráce, jejímž cílem je podpořit místní průmysl a vytvořit nová pracovní místa.