Vývoj vysokorychlostního stroje s kolmým vzletem a přistáním (HSVTOL) společnosti Bell dosáhl nového milníku

Amarillo, Texas (28. února 2022) – Od svého představení v srpnu 2021 dosáhl koncept vysokorychlostního stroje s kolmým vzletem a přistáním (HSVTOL) nového vývojového milníku, když Bell v prosinci 2021 předvedl v plném měřítku technologii skládacího rotoru a digitálního systému řízení letu.

„Jedná se o milník, který posunul v roce 2021 naši technologii HSVTOL na čtvrtou úroveň připravenosti (TRL 4). Vývojový plán pro letošní rok nás rychle posouvá na TRL 5 s integrovanou ukázkou, dostáváme se tak o krok blíže k samotnému letu,“ uvedl Jeff Nissen, senior manažer pokročilých technologií a vedoucí programu HSVTOL ve společnosti Bell.

Ukázka potvrdila zásadní vliv některých technologií, jež kolmý vzlet a přistání umožňují. Jedná se zejména o spolehlivý hardware skládacího rotoru a robustní digitální systém řízení letu. Tým Bellu dokončil jejich digitální návrh v rekordním čase a velmi rychle se mu povedlo sestavit a otestovat hardware i software potřebný k provedení úplné konverze rotorového systému z turbovrtulového do proudového režimu. „Ukázka v plném měřítku byla nesmírně důležitá, protože jsme při ní viděli, jak náš digitální návrh ožívá. Zároveň nám umožnila si rychle ověřit klíčové předpoklady, které jsme měli ohledně funkčnosti těchto systémů. Už se těšíme, jak výstupy testů využijeme, neboť jsme se zaměřili na integrovanou ukázku kombinující více systémů letounu,“ sdělil Troy Schank, manažer pokročilé technologické integrace a hlavní inženýr HSVTOL ve společnosti Bell. 

Aby Bell dostál svému závazku neustále poskytovat americké armádě inovativní řešení a transformační schopnosti, představil v roce 2021 koncept vysokorychlostního stroje s kolmým vzletem a přistáním. Ten v sobě kombinuje funkce vznášení vrtulníku s rychlostí a doletem stíhacího letounu.  Koncepce těchto strojů přináší schopnost viset s nízkým vzdušným proudem generovaným hlavním rotorem vrtulníku, cestovní rychlost 740 km/h podobnou rychlosti proudových letounů, možnost variabilní úpravy pro širokou řadu misí od bezpilotního vyprošťování osob, autonomního ISR/Strike až po taktickou mobilitu. Skutečná nezávislost HSVTOL na vzletové a přistávací dráze pak v rámci nejrůznějších misijních operací přináší bezkonkurenční výhodu.  

Bell má dlouholeté bohaté zkušenosti s výrobou inovativních konfigurací kolmého vzletu a přistání. Jeho moderní řešení vnášejí do letectví pokrok. Ukázkovým příkladem je demonstrátor útočného letounu s dlouhým doletem V-280 Valor. Ten úspěšně ukončil tříleté testovací období, během něhož nalétal přes 200 letových hodin, a prokázal, že jeho revoluční rychlost, dolet a obratnost jsou pro modernizaci amerického vojenského letectva přínosné. Bell u něj použil digitální konstrukci, pokročilé výrobní technologie a nové komerční postupy, které mu umožnily zvýšit spolehlivost, efektivitu provozu, zlepšit cenovou dostupnost a konstruovat s digitální přesností. Program Bell V-280 Valor se osvědčil i díky rychlému vývojovému cyklu a programu přísných letových zkoušek.

Díky pokroku ve vývoji technologie HSVTOL bude Bell schopný rychleji dokončit koncept revolučního vysokorychlostního stroje Bell s kolmým startem a přistáním, čímž podpořit domácí ozbrojené síly. 

###

O SPOLEČNOSTI BELL

Myslíme nad rámec toho, co děláme. Již více než 85 let měníme představy o zážitku z letu – a o tom, kam nás může zavést. Jsme průkopníci. Jako první jsme překonali zvukovou bariéru a certifikovali komerční vrtulník. Podíleli jsme se na první lunární misi NASA a na trh jsme uvedli pokročilé systémy překlopných rotorů. Dnes definujeme budoucnost pokročilé letecké mobility. Jako stoprocentní dceřiná společnost společnosti Textron Inc. se sídlem ve Fort Worthu v Texasu máme strategické pobočky po celém světě. A protože téměř čtvrtina našich zaměstnanců prošla vojenskou službou, je pomoc armádě při plnění jejích úkolů naší vášní. Naše průlomové inovace přinášejí našim zákazníkům především výjimečné zážitky. Efektivně. Spolehlivě. A vždy s ohledem na bezpečnost na prvním místě.

O SPOLEČNOSTI TEXTRON INC.

Textron Inc. je multioborová společnost, která využívá svou globální síť leteckých, obranných, průmyslových a finančních podniků k tomu, aby zákazníkům poskytovala inovativní řešení a služby. Textron je známý po celém světě díky svým silným značkám, jako jsou Bell, Cessna, Beechcraft, Hawker, Jacobsen, Kautex, Lycoming, E-Z-GO, Arctic Cat, Textron Systems a TRU Simulation + Training. Další informace naleznete na adrese: www.textron.com.

Některá prohlášení v této tiskové zprávě jsou výhledová prohlášení, která mohou předpokládat výnosy nebo popisovat strategie, cíle, výhled nebo jiné záležitosti, které nejsou historické; tato prohlášení hovoří pouze k datu, kdy byla učiněna, a my se nezavazujeme aktualizovat nebo revidovat jakákoli výhledová prohlášení. Tato prohlášení podléhají známým i neznámým rizikům, nejistotám a dalším faktorům, které mohou způsobit, že se naše skutečné výsledky budou podstatně lišit od výsledků vyjádřených nebo naznačených v těchto výhledových prohlášeních, mimo jiné včetně efektivity investic do výzkumu a vývoje nových produktů nebo neočekávaných výdajů či zpoždění v souvislosti se zaváděním významných nových produktů nebo programů; načasování uvedení našich nových produktů na trh nebo certifikace našich nových výrobků pro letadla; naší schopnosti udržet krok s našimi konkurenty při zavádění nových