Lidé, firmy a Vodafone se spojili na podporu ukrajinských uprchlíků. Darují jim více než 1 500 telefonů s nabitou SIM kartou

14. 3. 2022 – 7 dní, desítky dobrovolníků a více než 1500 telefonů. Takový je výsledek sbírky Mobily pro Ukrajinu, kterou uspořádal Vodafone na podporu válečných uprchlíků. Telefony společně s předplacenou SIM kartou v hodnotě 500 Kč v následujících dnech zamíří k neziskovým organizacím, které se postarají o jejich distribuci do rukou potřebných. Výsledný počet předaných telefonů se SIM bude ještě vyšší – do Vodafonu totiž stále proudí nové balíky s darovanými přístroji.

Sbírka Mobily pro Ukrajinu probíhala v prodejnách Vodafonu od 1. do 7. března. Kromě veřejnosti se zapojilo celkem 99 firem a organizací, které uspořádaly interní sbírku mezi zaměstnanci nebo darovaly telefony ze svého majetku. Někteří z nich nakoupili pro tyto účely zcela nové přístroje za desetitisíce korun. 

Vybrané telefony následně putovaly do pražských Stodůlek, kde prošly rukama dobrovolníků z Vodafonu. „Každý z odevzdaných telefonů jsme zkontrolovali, nabili, otestovali volání, uvedli do továrního nastavení, opatřili předplacenou SIM kartou v hodnotě 500 Kč a letáčkem v ukrajinštině. Prostřednictvím Organizace pro pomoc uprchlíkům a Arcidiecézní charity Praha je předáme válečným uprchlíkům, kteří už dorazili nebo v následujících dnech dorazí do České republiky,“ vysvětluje Zuzana Holá, ředitelka komunikace a udržitelnosti Vodafonu. A dodává: „Netušili jsme, co můžeme od takové výzvy čekat. A už vůbec jsme nepočítali s emocemi, které celou akci doprovázely.  Jsme nadšení, že společnými silami můžeme pomoci tolika lidem zůstat ve spojení a usnadnit jim jejich velmi složitou situaci v dočasném domově.

Vzkazy v ukrajinštině a dárky „pro děti na hraní“

Během třídenní práce dobrovolníci zažili spoustu emotivních momentů. U telefonů běžně nacházeli ručně psané dopisy, některé dokonce v ukrajinštině, s vyjádřením podpory. Několik mobilů také bylo přednastavených do ukrajinského jazyka nebo mělo tapetu s ukrajinskou vlajkou. Výjimkou nebyly ani různé drobnosti nebo sluchátka, či dokonce pár tabletů se vzkazem “pro děti na hraní”. 

Všechny krabice s darovanými telefony prošly také rukama skladníků, mezi nimi i těch, kteří pocházejí z válkou zasažené Ukrajiny. „Když jsem viděl to obrovské množství balíků, velmi mě to dojímalo. Velice rád bych poděkoval nejen Vodafonu, ale i všem dárcům, za obrovskou podporu pro mé krajany,“ říká Serhii Vlasenko, vedoucí skladu ve Vodafonu. Telefony do sbírky přitom ještě stále přicházejí, výsledný počet předaných telefonů se SIM tedy bude ještě vyšší. 

Z celého srdce děkujeme všem – firmám i jednotlivým anonymním dárcům, kteří nelitovali cesty do prodejny a nezřídka věnovali kvalitní, nebo dokonce úplně nové telefony. A velký dík patří i našim kolegům a kolegyním, kteří neváhali a zapojili se do kontroly a kompletace telefonů.” dodává ke sbírce Zuzana Holá. 

Seznam zapojených firem lze nalézt na webu www.vodafone.cz/nejen-pro-media/     

Druhý život i pro nefunkční telefony

Vodafone akci Mobily pro Ukrajinu spojil i s možností odevzdat rozbitý nebo nefunkční telefon k odborné recyklaci. I této výzvy využilo obrovské množství lidí a dalších zhruba 1 400 telefonů tak už nebude ležet v zásuvkách, ale nalezne nové využití.

Vodafone standardně peníze získané za recyklaci věnuje Nadaci Vodafone na podporu technologických inovací s pozitivním společenským dopadem. V tomto případě však udělá výjimku a finance z dalšího využití těchto telefonů věnuje také na podporu ukrajinských uprchlíků v ČR. 

Jak dále Vodafone pomáhá Ukrajině se dočtete ZDE.

O společnosti Vodafone

Vodafone je telekomunikačním lídrem v Evropě a Africe. Naším cílem je „spojovat pro lepší budoucnost“ a naše odborné znalosti a rozsah působení nám dávají jedinečnou příležitost dosáhnout pozitivní změny pro společnost. Naše sítě udržují rodiny, přátele, firmy i vlády ve spojení a hrajeme zásadní roli při udržování chodu ekonomik a kritických odvětví, jako je vzdělávání a zdravotní péče. Vodafone je největším operátorem mobilních a pevných sítí v Evropě, je největším světovým poskytovatelem připojení k internetu věcí (IoT) a naše technologická platforma M-Pesa v Africe umožňuje 50 milionům lidí těžit z přístupu k mobilním platbám a finančním službám. Mobilní a pevné sítě provozujeme v 21 zemích a ve 52 dalších spolupracujeme v oblasti mobilních sítí s partnery. K 31. prosinci 2021 jsme měli více než 300 milionů mobilních zákazníků, více než 28 milionů zákazníků s pevným připojením, více než 22 milionů televizních zákazníků a přes 142 milionů připojených IoT zařízení.

V České republice poskytuje Vodafone služby více než 4,5 milionu zákazníků – zhruba 3,9 milionu připadá na mobilní služby, dalších přibližně 700 tisíc na fixní služby, kde Vodafone posílil svou pozici po integraci společnosti UPC Česká republika. Podporujeme diverzitu a inkluzi prostřednictvím našich politik v oblasti mateřské a rodičovské dovolené, celosvětově s pomocí internetového připojení posilujeme postavení žen a obecně zlepšujeme přístup ke vzdělání a digitálním dovednostem. Respektujeme všechny jednotlivce bez ohledu na rasu, etnickou příslušnost, zdravotní postižení, věk, sexuální orientaci, genderovou identitu, kulturu nebo náboženství.Vodafone rovněž dělá významné kroky ke snížení dopadu svého podnikání na planetu. Jde například o nákup 100 % elektřiny z obnovitelných zdrojů po celém světě i o opětovné použití, další prodej nebo recyklaci 100 % našeho nadbytečného síťového vybavení nejpozději od roku 2025. Firma také postupně snižuje emise skleníkových plynů z provozu i z dodavatelského řetězce. Díky těmto krokům chce Vodafone dosáhnout nejpozději v roce 2040 uhlíkové neutrality. Více informací na www.vodafone.cz