Básně z celého světa pro Ukrajinu budou číst umělci před Lennonovou zdí v Praze

(Praha, 17. 3. 2022) – Básnířka a aktivistka M’Badjala Diaby, nominovaná na Cenu Jiřího Ortena a také do výběru časopisu Forbes „30 pod 30“, zpěvačka Tonya Graves nebo třeba Lucien Zell, pražský básník původem z Kalifornie. Ti a další osobnosti budou na Světový den poezie, v pondělí 21. března, recitovat před Lennonovou zdí na pražské Kampě básně z celého světa na podporu ruskou invazí sužované Ukrajiny. Akce, kterou organizuje startup Poetizer, provozovatel stejnojmenné globální sociální sítě pro milovníky poezie, bude spojena s charitativní sbírkou na pomoc uprchlíkům.

Více než tisíc básní, které týmu Poetizeru poslali básníci z celého světa, bude vyvěšeno na Lennonově zdi a současně bude řada osobností výběr z nich na místě živě recitovat. Událost, jež se uskuteční v pondělí 21. března na Světový den poezie, začne slavnostním zahájením v 16.00 hodin a je volně přístupná. Poetizer zve samozřejmě i běžence, kteří před ruskou agresí utekli a jsou momentálně v ČR.

Současně bude probíhat živé vysílání, zájemci ho budou moci sledovat na facebookovém profilu Poetizeru. Záznam, a to jak kompletní, tak i zkrácený, bude později k dispozici i na YouTube. Na místě bude rovněž probíhat sbírka pro ukrajinské běžence.  

Od zahájení útoku na Ukrajinu se na naší mezinárodní básnické platformě začalo objevovat stále víc a víc veršů vyjadřujících empatii a povzbuzení pro Ukrajince trpící invazí. Oslovili jsme proto další autory, aby nám poslali své básně, které sbíráme a chceme komunikovat dál,“ říká Lukáš Sedláček, zakladatel a ředitel Poetizeru. „Slova snad dokáží také pomoci a alespoň z části zmírnit utrpení. Děkujeme všem, kteří poslali své texty.“  

Organizátoři srdečně zvou rovněž zástupce médií, díky nimž se informace o této výjimečné a silné podpoře dostanou k co nejvíce lidem, trpícím válečnou agresí.