Festival architektury 2022 radí, jak snížit výdaje za elektřinu a plyn

Snižování energetické náročnosti budov a úspory na jejich provozu, to je hlavní téma, které přináší Festival architektury 2022 konající se ve dnech 21. – 23. 4. 2022 na brněnském výstavišti v pavilonu V. Program festivalu nabídne řešení, jak snížit náklady na provoz soukromých rodinných domů, a také inspirativní zkušenosti se správou komerčních objektů i bytových domů. Návštěvníci registrovaní přes oficiální web www.festival-architektury.cz získají vstup zdarma.

“Náklady na provoz nezateplených domů budou letos extrémní. Starší rodinné domy mohou svým nehospodárným provozem odčerpat z rodinného rozpočtu přes 100 000 Kč. Stejný dům po zdařilé rekonstrukci přitom může mít provozní náklady jen třetinové. Při současném růstu cen bude rozdíl v platbách stále vyšší.” varuje Libor Hrubý, odborný poradce Centra pasivního domu. Program Festivalu architektury poskytne konkrétní řešení vedoucí k úsporám a současně prezentuje možnosti financování investic do bydlení prostřednictvím zdrojů z dotačního programu Nová zelená úsporám.

Během prvního dne festivalu se o své zkušenosti se zaváděním technologií a opatření vedoucích k efektivnějšímu energetickému provozu podělí správci komerčních objektů např. polyfunkčního areálu Svatopeterska, obchodního centra Futurum, bytových domů Neumanka nebo výrobního střediska DAIKIN. Společnost SAKO posluchačům představí realizace nových fotovoltaických zdrojů i rozvoj komunitní energetiky. Své inspirující zkušenosti s budováním odpovědného a hospodárného provozu sdělí také Zlatý partner projektu Připrav Brno – společnost HUTIRA BRNO

Festival architektury město Brno podporuje stejně jako v minulých ročnících. Oceňuji, že se organizátoři zabývají inovativními technologiemi, dávají podněty k šetrným opatřením v oblasti stavitelství a další poradenství a přednášky. Mám také radost, že se v rámci letošního ročníku akce rozšíří portfolio společností, které se připojí ke snaze města snižovat emise CO₂,“ uvedla primátorka města Brna Markéta Vaňková.

Čtvrteční program hlavního pódia zakončí primátorka Markéta Vaňková společně s prvním náměstkem Petrem Hladíkem, kteří slavnostně přivítají 19 firem nově přistupujících k Memorandu o dlouhodobé spolupráci na závazku statutárního města Brna k adaptaci na klimatické změny

„Snižování produkce CO je stěžejní tématem projektu Připrav Brno. Návštěvníkům festivalu představíme speciální nafukovací kostku o rozměrech 8×8 metrů, která bude představovat tunu oxidu uhličitého. Každý z nás vyprodukuje takových kostek více než 12 za rok. Věříme, že se díky tomu může každý zamyslet a začít snižovat emise. Po festivalu se kostka přesune na Den Země na Kraví horu, následně bude k vidění na Festivalu vědy a na dalších akcích,“ upřesnil 1. náměstek primátorky Petr Hladík.

Pátek 22. 4. nabídne návštěvníkům komplexní přednášky o plánování novostavby úsporného domu; o snížení energetické náročnosti staršího domu i financování těchto projektů úvěrem v kombinaci s finanční dotací Nová zelená úsporám. Odpolední hodiny pátečního programu budou věnovány úsporným zdrojům tepla a teplé vody. Řešit se budou témata jako náhrady plynových kotlů, porovnání jednotlivých zdrojů a jejich ekonomika a také zda mají krby a krbové vložky své místo v moderních úsporných domech. S vystupujícími odborníky mohou návštěvníci konzultovat možnosti výměny neúsporných a neekologických kotlů za moderní technologie, které jsou účinnější a jejich provoz je výrazně levnější. U jednotlivých technologií budou odborníci z České spořitelny či Stavební spořitelny České spořitelny představovat produktovou nabídku a možnosti financování. Druhý den programu zakončí přednáška na téma větrání budov pro dosažení komfortního a zdravého prostředí. 

Poslední festivalový den otevře téma domácí fotovoltaické výroby energie. Jak konfigurovat elektrárnu a jaké zisky s její instalací očekávat? Nejen realizaci, ale také efektivitě se budou věnovat vystupující odborníci. Výstavní plocha nabídne návštěvníkům ukázky technologií včetně nabíjení elektromobilu z domácí fotovoltaické elektrárny. Úspory při provozu budov lze uskutečnit také při spotřebě vody. Polední blok sobotního programu proto představí, jak v domácnosti hospodařit s dešťovou vodou, jaké jsou benefity zelené střechy a kde se vyplatí použitou “šedou” vodu recyklovat.

Po celé tři dny mohou návštěvníci programu volně navštěvovat poradenskou zónu, veletržní zónu nebo relaxovat u výtečného občerstvení Flames Grill Wagon. „Pokud budou mít návštěvníci zájem posedět u dobré kávy, rádi je přivítáme v Kavárně pro budoucnost. Kromě kávy mohou využít i poradenství našich bankéřů či hypotečních specialistů k tématům financování stavby, koupi či rekonstrukce domu využívajícího moderní udržitelné technologie.,“ doplňuje Milan Pospíšil ze Stavební spořitelny České spořitelny. Podrobný program i seznam poradců je aktualizován na webu www.festival-architektury.cz.

Odkaz do fotogalerie předchozích ročníků Festivalu architektury.

Akce se koná za finanční podpory města Brna a je pro návštěvníky registrované na webu www.festival-architektury.cz přístupná zdarma.