Praha se na dva dny stane centrem evropské digitalizace, vrcholní političtí představitelé zde společně s experty představí vizi digitální budoucnosti

Praha 26. dubna 2022 – Fanoušci chytrých technologiích, umělé inteligence, kryptoměn, internetu nebo virtuálního  prostředí by měli zpozornět. Již 12. a 13. května se totiž uskuteční VII. ročník úspěšné  mezinárodní konference Digitální Česko, která svým rozsahem patří mezi vůbec  nejvýznamnější akce tohoto druhu ve střední Evropě. Do Prahy se tak sjedou vrcholní političtí  představitelé společně s předními experty, aby zde přestavili budoucnost digitalizace v několika  oblastech.  

Mezi hlavní hosty letošního ročníků patří například místopředsedkyně Evropské komise Dubravka  Šuica, estonský ministr zdravotnictví a práce Tanel Kiik, ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš,  estonský datový expert Ott Velsberg, který se stará o estonskou digitalizaci a automatizaci, ředitel  inovativního dánského portálu veřejného zdraví Sundhed.dk Morten Elbæk Petersen, generální  ředitel české společnosti Avast Software, zabývající se počítačovou bezpečností, Ondřej Vlček nebo  zástupkyně švédské firmy Einride, specializující se na autonomní elektrické kamiony, Pia Berglund. Konferencí bude provázet archeoložka umělé inteligence Sara Polak

Konference Digitální Česko představuje klíčovou akci tohoto roku zaměřenou na oblast digitalizace  a není proto překvapující, že na konferenci kromě významných hostů vystoupí také například robot  Ludvík nebo robot hrající skladby „svého oblíbeného“ Beethovena. Účastníky konference, kterou  pořádá Institut pro politiku a společnost ve spolupráci s Google a Microsoft, čeká dvoudenní program  nabitý mnoha zajímavými informacemi, zahraničními inspiracemi a také zkušenostmi hostů udávající  trendy digitalizace. Pro představu, jak průběh konference vypadá, doporučujeme zhlédnout videa z  předchozích ročníků Digitálního Česka 2021, 2020 a 2019. 

Odborná konference se uskuteční ve dvoudenním formátu. Její úvodní den 12. května je zaměřen na  digitalizaci z pohledu České republiky. V rámci panelů se zaměříme na těchto pět témat:  

1) Česko na cestě od montovny k mozkovně 

2) Pokrok a nové výzvy eGovernmentu 

3) Internet, umělá inteligence, bitcoin… A co přijde dál? 

4) Finanční technologie budoucnosti 

5) Chytrá eMobilita pro 21. století 

V rámci prvního panelu ČESKO NA CESTĚ OD MONTOVNY K MOZKOVNĚ, který moderuje  redaktor Hospodářských novin pan Ondřej Houska, vystoupí ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš,  místopředseda Poslanecké sněmovny a také bývalý ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček,  prezident Hospodářské komory Vladimír Dlouhý a také profesor ekonomie Jan Švejnar vyučující  na Kolumbijské univerzitě. 

V rámci tohoto panelu se zaměříme na českou vědu a výzkum, překážky, které brání rychlejšímu  rozvoji digitální ekonomiky a automatizaci výroby, ale také na budoucnost práce. Koronavirová  pandemie odhalila celou řadu slabých míst. Na druhou stranu si Češi oblíbili práci z domova a je tak  otázkou, zda se stane pevnou součástí našich životů. Dočkáme se někdy čtyřdenního pracovního  týdne?  

V rámci druhého panelu POKROK A NOVÉ VÝZVY EGOVERNMENTU vystoupí prezident  ICT UNIE Zdeněk Zajíček. Dozvíme se tak, zda už je Česko konečně opravdu „digitální“, kdy se  dočkáme se stavu, že po vzoru Estonska budeme muset fyzicky na úřad pouze ve výjimečných  případech a také to, jaké další novinky nás v letošním roce čekají. 

V rámci třetího panelu INTERNET, UMĚLÁ INTELIGENCE, BITCOIN… A CO PŘIJDE  DÁL?, jehož moderátorem je náměstek pro digitalizaci a inovace Petr Očko (MPO), se představí  místopředsedkyně Evropského parlamentu Dita Charanzová, generální ředitel Avast Software  Ondřej Vlček, vědecká pracovnice specializující se na umělou inteligenci a etiku Alžběta Krausová  a ředitel Národní agentury pro komunikační a informační technologie Vladimír Dzurilla

Internet bezesporu patří mezi nejvýznamnější vynálezy historie lidstva s výrazným vlivem na podobu  současného světa. Využíváme ho k práci, vzdělávání a komunikaci. V souvislosti s internetem se však  stále častěji hovoří i o uživatelských datech, jejich ochraně a využití. Během diskuze budeme  společně s vystupujícími hledat odpovědi na otázku, zda jsou naše data novodobé zlato, jestli jsme  využili potenciál naplno, zda je na místě lepší regulace shromažďování dat a samozřejmě také o tom,  jaká je budoucnost umělé inteligence a kryptoměn. 

V rámci čtvrtého panelu FINANČNÍ TECHNOLOGIE BUDOUCNOSTI, kterého se ujme  výkonná ředitelka Asociace pro kapitálový trh Jana Brodani, vystoupí europoslanec Ondřej  Kovařík, vládní ředitel pro data Ministerstva hospodářství a komunikací Ott Velsberg (Estonsko).  generální tajemnice Evropské asociace Greta Schulte (Německo) a také Jan Blažek, předseda  představenstva Bankovní identity. 

Ještě nedávno sci-fi, dnes realita. Málokteré odvětví se vyvíjí tak dynamicky jako právě oblast  finančních služeb. Kdo z nás si například ještě před několika lety dokázal představit, že své nákupy  budeme platit pomocí hodinek nebo mobilního telefonu, a to vše zabezpečené biometrickými údaji?  Jakými technologiemi se můžeme inspirovat v zahraničí? Dočkáme se zavedení digitální koruny?  Může být odcizena identita občanů? A jaké nové technologie mají z pohledu státu perspektivu? 

Poslední panel úvodního dne CHYTRÁ EMOBILITA PRO 21. STOLETÍ je složen z moderátora  Zdeňka Petzla, který působí jako výkonný ředitel Sdružení automobilového průmyslu a jeho hosty  v panelu budou Martin Jahn, člen představenstva ŠKODA AUTO, Pia Berglund (Švédsko),  globální ředitelka pro regulační záležitosti Einride, Martin Russ (Rakousko), výkonný ředitel  AustriaTech Ltd., zaměřující se na inovace a chytré technologie v dopravě. Posledním hostem bude  dopravní expert a poslanec Martin Kolovratník.  

Nejen rychlá a spolehlivá, ale také chytrá, ekologicky šetrná, dostupná či multimodální. To je pouze  zlomek přívlastků, které jsou stále častěji spojovány s moderní dopravou 21. století. Na dopravu jsou  zkrátka kladeny stále větší nároky ze všech směrů. Jaké kroky ovšem pro dosažení těchto cílů podniká  stát? Kdy se dočkáme plně autonomních vozidel? Může být Česká republika v tomto ohledu  významným hráčem na poli mobility? Jak jsme v porovnání se zahraničním připraveni na  elektromobilitu? A prosadí se ve významnější míře také vodíkový pohon? 

Druhý den konference 13. května je zaměřen na digitalizaci z mezinárodní perspektivy. V rámci  panelů se zaměříme na tyto čtyři témata: 

1. Demokracie a digitální společnost 2.0 

2. Digitální bezpečnost v době kybernetických válek 

3. Digitální věk vzdělávání 

4. Elektronické zdravotnictví 

Ještě před samotným zahájením druhého dne konference se v rámci doprovodného programu  uskuteční pracovní snídaně ECOMMERCE, KAM KRÁČÍ A CO BUDUJE?. Jejím moderátorem  je šéfredaktor Forbes.cz Zdravko Krstanov, který bude mít příležitost vyzpovídat „nejpovolanější  z povolaných“. Hosty pracovní snídaně bude generální ředitel a spoluzakladatel internetového  prodejce letenek Kiwi.com Oliver Dlouhý, výkonný ředitel Heureka Group Tomáš Braverman,  generální ředitelka CZC.cz Jitka Dvořáková, vedoucí odvětví maloobchodu společnosti Google  František Štrupl a v neposlední řadě také místopředsedkyně Evropského Parlamentu Dita  Charanzová

V rámci diskuze se zaměříme na to, kam kráčí česká eCommerce a co buduje. Jaké změny můžeme  očekávat v následujících letech, s jakými problémy se potýká a naopak, jaké jsou její největší výhody?  Jak je na tom Česká republika v porovnání s ostatní evropskými státy? Co brání mladým  podnikatelům v rozvoji jejich projektů? Jak může EU podpořit rozvoj startupů? 

Po úvodním slovu a vystoupení hlavních řečníků bude následovat úvodní panel DEMOKRACIE A  DIGITÁLNÍ SPOLEČNOST 2.0. Jeho moderace se ujme přední český expert na dezinformace  Roman Máca. Hosty budou František Vrábel, datový analytik a ředitel Semantic Visions, která se  specializuje na dezinformační weby a hybridní hrozby, ředitel Agentury Evropské unie pro základní  práva Michael O’Flaherty (Irsko), hlavní opoziční kandidátka na prezidentku Běloruska ve volbách  roku 2020 Světlana Cichanouská (Bělorusko, TBC) a také viceprezident strany ALDE Timmy  Dooley (Irsko). 

Liberální demokracie v posledních letech neprožívá zrovna nejlepší období. Vlády po celém světě  čelí hybridním útokům a populistům. Roste vliv tzv. alternativních zpravodajských webů a informací,  které se díky různým sociálním sítím šíří jednodušeji než kdykoliv předtím. S jistou mírou nadsázky  můžeme říct, že demokratické principy se v důsledku hybridních útoků otřásají v samotných  základech a stále častější demonstrace nejen po celé Evropě, ale například i ve Spojených státech,  jsou toho jasným důkazem. 

Jak se vlivem sociálních sítí mění společnost a demokratické procesy? Jak bychom měli postupovat  vůči původcům dezinformací, ať už se jedná o státní či nestátní aktéry? A jak bude do budoucna  vypadat vztah veřejných institucí a internetových gigantů, kteří často sledují rozdílné zájmy? 

Druhý panel se zaměří na mimořádně ožehavé téma, kterým je DIGITÁLNÍ BEZPEČNOST V  DOBĚ KYBERNETICKÝCH VÁLEK. Jenom stěží bychom hledali povolanějšího hosta, než je  ředitel Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost Karel Řehka. Česká republika  a potažmo celý svět čelí vlně kybernetických útoků, které mají za cíl ukrást naše data nebo také  ohrozit kritickou infrastrukturu. Jeho vystoupení současně doplní i přední expert ze zámoří Jeff 

Bullwinkel, který v současnosti působí ve společnosti Microsoft jako zástupce hlavního právního  poradce a ředitel pro korporátní, externí a právní záležitosti. 

Málokteré odvětví bylo za dobu trvání globální pandemie zasaženo jako školství. V důsledku opatření  eliminujících šíření nákazy došlo z velké časti k uzavření škol a k přesunu výuky do online prostředí.  Je tak otázkou, zda nastává DIGITÁLNÍ VĚK VZDĚLÁVÁNÍ. Moderátorem toho panelu je  „profesionální provokatér“ a expert na oblast vzdělávání Bohumil Kartous. Finsko bývá právem  považováno za lídra v oblasti školství a velkou zásluhu na této skutečnosti má i generální ředitelka  Finské národní agentury pro vzdělávání Minna Kelhä (Finsko), která v tomto panelu usedne  společně s bývalým rektorem a profesorem Ivem Vondrákem, který stál u zrodu superpočítače  Vysoké školy báňské – Technické univerzity v Ostravě, rektorem ČVUT v Praze Vojtěchem  Petráčkem, spoluzakladatelkou neziskové organizace Czechitas, jejímž cílem je vzdělávat,  inspirovat a uplatňovat nové talenty v informačních technologiích a budovat komunitu se zájmem o  IT, Barborou Bühnovou, a také Petrem Jonákem, který je členem představenstva Svaz průmyslu  a dopravy a velmi dobře tak zná potřeby české ekonomiky.  

Posledním panel VII. ročníku mezinárodní konference Digitální Česko 2022 je ELEKTRONICKÉ  ZDRAVOTNICTVÍ. Moderátorem panelu je ředitel Institutu pro zdravotní ekonomiku Tomáš  Doležal. V rámci tohoto panelu vystoupí estonský ministr zdravotnictví a práce Tanel Kiik, který se  podělí o zkušenosti Estonska při budování eHealth. Těšit se můžeme také na ředitele inovativního  dánského portálu veřejného zdraví Sundhed.dk Mortena Elbæka Petersena. Je to právě Dánsko,  které často bývá označováno za lídra v oblasti elektronizace zdravotnictví. Za ministerstvo  zdravotnictví ČR v tomto panelu vystoupí ředitel IT a elektronizace zdravotnictví Martin Zeman,  ambasadorka Evropské rady pro inovace Veronika Oudová (TBC) a také Jiří Pecina, 1.  místopředseda Aliance pro telemedicínu, digitalizaci zdravotnictví a sociálních služeb.  

V rámci tohoto panelu se zaměříme na otázky, jako jsou překážky pro rozvoj digitálního  zdravotnictví, jaký dopad měla na eHealth pandemie covid-19, jaké jsou v Česku perspektivy digitálního zdravotnictví do budoucna, jak může Evropská unie podpořit rozvoj digitálního  zdravotnictví nebo také to, co brání rozvoji eHealth a očekávaným finančním úsporám ve  zdravotnictví? 

DŮLEŽITÉ: 

Účast na konferenci není nikterak zpoplatněna a je zcela zdarma. Z důvodu omezené kapacity je  ovšem nutné se předem akreditovat na e-mail luzar@politicsandsociety.cz. 

Rád bych Vás informoval, že všichni naši hosté jsou připraveni během konference poskytnout  rozhovor. Prosím níže posílám „ilustrační výčet“ hlavních hostů letošního ročníku konference.  Prosím, pokud budete mít zájem o zprostředkování setkání, neváhejte se na mě kdykoliv obrátit. 

• Místopředsedkyně Evropské komise Dubravka Šuica (Chorvatsko), 

• místopředsedkyně Evropského parlamentu Dita Charanzová

• ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš,  

• estonský ministr zdravotnictví a práce Tenel Kiik (Estonsko),  

• viceprezident ALDE Timy Dooley (Irsko),  

• člen představenstva ŠKODA AUTO Martin Jahn,  

• europoslanec Ondřej Kovařík,  

• výkonný ředitel AustriaTech Ltd. Martin Russ (Rakousko), 

• generální tajemnice, Evropská asociace FinTech a manažer pro vládní a veřejné  záležitosti, N26 Greta Schulte (Německo), 

• zástupce hlavního právního poradce a ředitel pro korporátní, externí a právní  záležitosti, Microsoft Europe Jeff Bullwinkel (USA), 

• místopředseda Poslanecké sněmovny Karel Havlíček,  

• profesor ekonomie Jan Švejnar,  

• generální ředitelka Finské národní agentura pro vzdělávání Minna Kelhä (Finsko),  

• prezident Hospodářské komory Vladimír Dlouhý,  

• generální ředitel Avast Software Ondřej Vlček,  

• ředitel Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost Karel Řehka,  

• estonský datový expert Ott Velsberg (Estonsko),  

• zakladatel Kiwi.com Oliver Dlouhý,  

• rektor ČVUT Vojtěch Petráček

• ředitel dánského Sundhedu Morten Elbæk Petersen (Dánsko), 

• zástupkyně švédské firmy Einride specializující na autonomní elektrické  kamiony Pia Berglund (Švédsko), 

• a další významní hosté, které naleznete ZDE.