Jsou Češi a Slováci digitálními národy? Často to končí jen u Facebooku a e-shopů, ukázal průzkum společnosti Solitea

Polovina Čechů vnímá své digitální dovednosti na nadprůměrné nebo dokonce na velmi vysoké úrovni. Mezi Slováky je podíl takových lidí dokonce i o několik procent vyšší. Vysoké je také procento Čechů a Slováků, kteří si nové technologie a aplikace osvojují s radostí. Přesto se stále najdou oblasti, kde digitální řešení populární nejsou. Vyplývá to z průzkumu, který pro IT společnost Solitea vypracovala agentura EMA data.

Naprostá většina Čechů i Slováků (přes 80 %) každodenně používá email, následují sociální sítě – ty každý den otevírají zhruba tři čtvrtiny lidí v obou státech. Polovina každodenně používá online bankovnictví a nějakou formu zábavy, ať už jde o streamování videa, hudby či hraní her nebo hazardu. Necelých 40 % Slováků také na každodenní bázi nakupuje online, 20 % chodí na online bazary. Mezi Čechy je to velmi podobné. 

Základní online potřeby? Emaily, sociální sítě, zábava a nově jídlo

Nezanedbatelný podíl obou národů používá online služby, které byly před pandemií ještě málo populární. Několikrát do týdne si dovážku jídla online objednává každý pátý Čech či Slovák. Při covidových lockdownech, kdy restaurace fungovaly jen v rozvážkovém režimu, si lidé na tuto službu zvykli a ani s rozvolněním už ji neopustili.   Nemálo lidí mělo v posledním roce zkušenost s online vzděláváním (26 % SK, 29 % CZ) či online volnočasovými aktivitami, jako jsou cvičení, hobby a kurzy (17 % SK, 20 % CZ). 

Digitalizace komunikace s úřady jde pomalu

Okolo 21 % Čechů i Slováků v posledním roce také online komunikovalo s úřady nebo zdravotními pojišťovnami. „Je sice znát, že covid donutil úředníky i lidi, aby komunikaci přenášeli do online prostředí, přesto ale zůstávají osobní návštěvy a papírová komunikace standardem. Prostor pro zlepšení digitální komunikace v úředních záležitostech je stále ohromný,” říká k výsledku zakladatel a šéf Solitei Martin Cígler.

Slováci jsou digitálnější než Češi

Na Slovensku převládají lidé, kteří o sobě tvrdí, že technologické novinky a aplikace vyhledávají. Do této kategorie se zařadilo 38 % tamních respondentů. O procento méně bylo těch, kteří údajně už žádné nové digitální pomůcky nepotřebují. Právě do této skupiny se zařadilo nejvíce dotazovaných v Česku, přesně 42 %. Čechů, kteří jdou novým aplikacím proaktivně naproti, je třetina.

To, že si Slováci zřejmě nové technologie a aplikace osvojují rychleji než Češi, potvrzuje i otázka týkající se toho, jaké komunikační kanály oba národy využívají se svými blízkými. Zatímco v Česku stále převládá klasický telefonický hovor (45 %), Slováci se svými blízkými nejčastěji volají prostřednictvím aplikací, jako je Whatsapp, Messenger apod. (40 %). Telefonát volí o 3 % méně respondentů. Třetím nejpopulárnějším kanálem pro komunikaci se svými blízkými je v Česku i na Slovensku chat (SK 19 %, CZ 17 %).

Online nakupování, bankovnictví a zábava ano, digitální účetnictví ještě ne

Byť online verze mnohých ještě donedávna čistě offline oblastí se v životech Čechů a Slováků ujaly na každodenní bázi, některé činnosti řeší stále postaru. To je případ třeba účetnictví. Byť existuje řada nástrojů, které účetnictví automatizují nebo přinejmenším zpřehledňují a zjednodušují, největší podíl Čechů (30 %) i Slováků (34 %) ho raději delegují na někoho jiného, například v podobě účetní. 11 % Čechů a 15 % Slováků si ho vede v počítačových tabulkách, 14 % a 18 % na papíře a nějaký digitální účetní nástroj používají jednotky procent lidí.

„Takových nástrojů je přitom celá řada, dokážou velmi usnadnit práci a hlavně bývají i zadarmo. Je proto zajímavé, že v obou národech stále existuje více lidí, kteří se raději vypisují s počítačovými nebo dokonce papírovými tabulkami,” říká Cígler.

O společnosti SOLITEA

Solitea, a.s. patří mezi velké evropské dodavatele ICT řešení. Společnost zaměstnává v sedmi zemích více než 1 400 zaměstnanců a celosvětově obsluhuje více než 260 000 zákazníků v 35 zemích. V tomto roce Solitea očekává konsolidované výnosy přesahující 130 milionů eur a dlouhodobě patří k nejrychleji rostoucím IT společnostem v regionu. V posledních čtyřech letech uskutečnila Solitea mnoho významných akvizic IT společností v evropském regionu. Solitea dlouhodobě posiluje svoji pozici významného evropského dodavatele informačních technologií pro komerční subjekty i státní správu. Majoritními vlastníky holdingu Solitea jsou slovenská private equity společnost Sandberg Capital a Martin Cígler.