Mezi českými telefony se rychle šíří virus Flubot. Tváří se jako zmeškaná hlasová zpráva

Praha 11. 5. 2022 – Sítěmi českých mobilních operátorů se prostřednictvím MMS a SMS zpráv šíří nebezpečný malware Flubot, který cílí na uživatele chytrých telefonů s operačním systémem Android. 

Zpráva, kterou zákazník obdrží, vzbuzuje dojem, že na majitele telefonu čeká hlasový vzkaz ve schránce a pro jeho poslechnutí musí otevřít přiložený odkaz. Tento odkaz pak nabídne instalaci podvodné aplikace. Když si ji zákazník nainstaluje, rozešle z jeho telefonu velké množství MMS nebo SMS zpráv. Jen za dnešní den (11. května) zaznamenali operátoři už statisíce takový zpráv. 

APMS doporučuje na podobné zprávy neklikat a zprávy okamžitě smazat.

Uživatelům doporučujeme instalovat na telefon aplikace výhradně z oficiálních obchodů App Store a Google Play. Nikdy ne z neznámých zdrojů. Velmi často jde o podobně zhoubné programy,“ říká Jiří Grund, prezident APMS. 

Část škodlivého provozu operátoři dokážou blokovat. Pokud ovšem nebezpečné SMS a MMS zprávy posílají samotné napadené telefony, operátoři do takové komunikace nemohou zasahovat.

Před virem Flubot APMS varovala už v minulosti, tehdy se virus šířil Evropou a předstíral, že jde o zprávu přepravní služby.

https://www.apms.cz/apms-vyzyva-k-obezretnosti-pred-novymi-podvody-v-podobe-android-aplikaci-mohou-uzivatele-pripravit-o-penize-ci-osobni-udaje/