Jubilejní 40. Kladenské dvorky 11. a 12. června 2022

170 výtvarníků a dvoudenní hudební program 

Tradiční výstava a festival pod širým nebem Kladenské dvorky potvrzuje pozici nejstarší podobné  akce nejen ve středočeském regionu. Letos se koná již čtyřicátý ročník. 170 výtvarníků se na 33  dvorcích svébytné kladenské čtvrti Podprůhon představí o víkendu 11. a 12. června. 

„Samozřejmě nebude chybět ani doprovodný hudební program. Mezi největší taháky sobotního  programu patří Jana Koubková, Blanka Šrůmová a Jan Sahara Hedl nebo Tony Ducháček &  Garage. V neděli se můžeme těšit na Crossover kvintet nebo Samsona a jeho partu,“ říká Petra  Líbová z pořádajícího Spolku Podprůhon. Kompletní hudební program na čtyřech podiích, včetně  interaktivní mapy všech dvorků a dalších důležitých míst, najdou zájemci na www.kladenskedvorky.cz/program.html.  

Vernisáž 40. ročníku Kladenských dvorků bude v sobotu 11. června od 13 hodin v Amfiteátru mezi  ulicemi V. Burgra a Havířskou. Hudebně ji doprovodí skupina Panda Banda. Tématem letošních  Kladenských Dvorků je „Do oblak“. Tam se vydají návštěvníci už v pátek 10. června při  neoficiálním zahajovacím večeru, kde bude povídání o balónovém létání, ukázka dálkově řízeného  modelu horkovzdušného balónu a následně projekce filmu Balón o odvaze letět za svobodou.  

Pořadatelé nejen úvodní filmovou projekcí symbolicky reagují na komplikace spojené  s pořádáním letošního ročníku, kdy Statutární město Kladno nejprve neposkytlo finanční dotaci a  následně nepovolilo zábory veřejného prostranství jak pro hudební produkci, tak například pro  sociální zázemí nebo stánkový prodej. „Podařilo se nám ale vše zajistit, a to na soukromých  pozemcích. Přemístili jsme mimo jiné dvě scény. Hlavní podium se z hřiště Bukovka stěhuje hned  na protější pozemek. Bývalá stage U Johnyho na opačné straně Podprůhonu bude nyní u  zahrádkářské kolonie,“ doplňuje Petra Líbová.  

Kladenské dvorky jsou tradičně zdarma. Zájemci ale mohou podpořit jejich pořádání pomocí  platformy www.darujme.cz, nákupem upomínkových předmětů s motivem Kladenských dvorků  nebo publikací, včetně knížečky Básně a kresby (fotoalba) – Květa Válová. Spolky Podprůhon a  Halda touto cestou připomínají 100. výročí od narození jedněch z nejslavnějších kladenských  výtvarnic, sester Válových.