Čekáte dlouho na zásilky? Lodní doprava z Asie se znovu protáhne, varuje DSV

Praha, 11. srpna 2022 – Celosvětová lodní doprava pracuje pod neúprosným tlakem. Průměrná doba doručení zásilek z čínských přístavů do evropských byla v červnu průměrně přes 40 dní. Nyní však výhledy naznačují, že se lodní doprava z Asie znovu zpomalí. Zboží dlouhou dobu stálo v čínských přístavech, ovlivněných politikou striktních lockdownů. Po rozvolnění se lodě znovu vydaly na cestu, avšak situace se brzy může opět zhoršit. Vždyť problémy nemají jen čínské, ale i evropské přístavy, z nichž některé už nepřijímají nové zboží, dokud se staré zboží nevydá na cestu. Modely i horšící se koronavirová situace v Číně naznačují, že se lodní doprava na podzim znovu zpomalí, varuje DSV.

Prodlužuje se doba doručení a rostou také náklady

Největší světové nákladní přístavy zažívají donedávna nemyslitelné. V největším nákladním přístavu světa, Šanghaji, kontejnery stojí a čekají několik dnů i týdnů, než se dají do pohybu. Lodní dopravou se za rok 2021 dovezlo do Evropy zboží v hodnotě 472 miliard euro, což představuje bezmála čtvrtinový nárůst oproti roku 2020. Zvýšila se i průměrná doba doručení kontejneru z Číny do Evropy, trvá v průměru přes 40 dní. Výhledy však naznačují, že se doba dodání může znovu protáhnout.

Dopravci jsou však kromě prodloužených dodacích dob navíc zatíženi i dalšími negativy. Celosvětový růst cen paliv se propisuje též do nákladů logistiků. Cena nafty pro nákladní lodě překročila na trhu rekordní hodnotu 1 000 USD za tunu a experti predikují její další růst. Kromě ceny paliva ovlivnila nárůst výsledných nákladů za přepravované zboží i cena přepravy kontejnerů. Přeprava jednoho kontejneru, jež se standardně pohybovala okolo 1 000 USD, se už vloni u některých rejdařů vyšplhala na historické maximum: 14 000 USD. Prozatím ceny za transport neklesají a podle názoru odborníků nějaký čas ani nebudou. Tyto aspekty se samozřejmě propisují do finálních cen veškerých importovaných produktů, což pociťují všechny články spotřebitelského řetězce.

Spolehlivý dopravce doručí zásilku v termínu

Začátkem roku 2022 pouze 10 % zásilek dorazilo v nasmlouvaném termínu, v dubnu se stav zvýšil na 20 % a postupně se bilance zlepšuje. Prodlevu způsobují i někteří dopravci, neboť si nasmlouvají více zboží, než mají možnost přepravit, a čekají na volné kapacity, což vyvolává další zdržení. Rovněž z tohoto důvodu je důležité si zvolit zkušeného dopravce, jenž kapacity neblokuje. Informace o doručení vašeho zboží často nejsou právě ideální, avšak některé společnosti přesto zvládají transport ve stanoveném termínu.

„Poslední roky jsou mimořádně náročné pro lodní nákladní dopravu spojující Evropu s Asií a Evropu se Spojenými státy. Koronavirus zpomalil a někde úplně uzavřel páteřní přístavy. Válka na Ukrajině znamená, že někteří přepravci včetně DSV zodpovědně opustili nákladní vlakovou dopravu přes Rusko, které z ní profitovalo, a na podzim nás pravděpodobně čekají další komplikace,“ líčí situaci Mikael Kjeldgaard, Managing Director DSV Air & Sea. Pro železniční dopravu však stále existuje alternativní cesta mezi Asií a Evropou. „Možností, jak se vyhnout ruské železnici, je cesta přes Turecko, která funguje, ale je delší a nákladnější. Pro mnohé klienty však představuje dobré řešení,“ dodává Mikael Kjeldgaard.

Negativně se na lodní dopravě projevují i další celosvětové problémy. „Právě teď prožíváme dopady přehlceného systému logistiky víceméně globálně, ty způsobují zpoždění a vyšší sazby za dopravu. Ke zpoždění dodávek ale také dochází kvůli nedostatku dopravců do USA. Předpokládá se, že sazby ve 3. čtvrtletí zůstanou stále velmi vysoké. Nová situace mezi Čínou a Tchaj-wanem nezlepšuje obchodní prostředí a my můžeme jen sledovat, kdy vypukne další uzavření čínských přístavů v případě nové vlny covidu. Stále si musíme zvykat na nové sazby a vzhledem k tomu, že DSV reprezentuje jednoho z lídrů na trhu, je naším cílem zajistit klientům nejlepší možné sazby a spolehlivost přepravy u produktů Air i Sea,“ uzavíra Mikael Kjeldgaard.

O DSV

DSV a.s. je původně dánský dodavatel přepravních a logistických služeb, poskytující řešení pro celosvětovou nákladní dopravu, leteckou, námořní, silniční i železniční. Společnost byla založena v roce 1976 deseti nezávislými dánskými přepravci a neustále expanduje, má zastoupení ve více než devadesáti zemích světa se 75 tisíci zaměstnanci. Společnost se dělí na tři divize, DSV Air & Sea pro námořní a leteckou dopravu, DSV Road pro silniční přepravu a DSV Solutions pro skladování a kontraktní logistiku.

Aktuálně je společnost DSV třetí největší přepravní a logistická společnost na světě a vytváří až 4% podíl na celosvětovém trhu. 

Centrála společnosti DSV se nachází v obci Pavlov ve Středočeském kraji, kde má největší sklady. Další jsou rozmístěny po republice – v Liberci, Plzni, Slatiňanech, Ostravě, Brně, Olomouci, Přerově a ve Frýdku-Místku.