Obchodníky trápí zvyšování cen u dodavatelů, Vánoce ale vidí spíše pozitivně

Dodavatelé zvyšují ceny, zákazníci stále častěji vybírají levnější varianty zboží. K vánoční sezoně obchodníci i tak hledí spíše s optimismem. Vyplývá to z předvánočního průzkumu e-commerce, který provedla společnost Comgate mezi svými zákazníky. 

HRADEC KRÁLOVÉ, 7. září 2022 – Více než dvanáct tisíc klientů, kteří používají platební bránu, oslovila společnost Comgate s žádostí o účast ve velkém předvánočním průzkumu e-commerce. Z odpovědí je znát, jaké problémy v současné ekonomické situaci nejvíce tíží provozovatele internetových obchodů, vyčíst z nich lze i plány a očekávání českých a slovenských e-shopů směrem k vánoční sezoně a roku 2023. Všechny reakce jsou zároveň roztříděny podle segmentů podnikání, je tedy zřejmé, ve které oblasti se jaký trend projevuje nejvýrazněji. 

Zvyšování cen dodavatelů je dominantním problémem, se kterým se potýkají provozovatelé e-shopů – zaznamenalo ho 82 % respondentů předvánočního průzkumu. Zároveň to je hlavní důvod pro to, že se některé obchody samy nevyhnou zdražování. K tomuto kroku v posledních šesti měsících sáhla drtivá většina obchodníků, nejčastěji (37,4 %) zvyšovali ceny o 5 – 10 %. Jen necelá pětina během posledního půl roku nepodražila. Projevuje se také zvyšování nákladů na dopravu a energie.

Ekonomická situace se promítá i do chování spotřebitelů. Více než polovina (57 %) e-shopařů zaznamenala, že zákazníci častěji volí levnější varianty zboží, třetina (33,8 %) si všimla, že lidé déle vybírají, než se pro nákup rozhodnou.

Tyto skutečnosti se nejspíš projeví v dalším zdražování – obchodníci, kteří plánují zvyšovat ceny ještě před Vánoci, mají mírnou nadpoloviční převahu nad těmi, kteří úpravu cenovek neplánují, případně se chystají zlevňovat. 

„I přesto je pozitivní, že vánoční sezonu obchodníci vidí spíše optimisticky – 61 % jich čeká, že bude stejná (39,2 %) jako loni, nebo dokonce lepší (21,8 %),“ podotýká Jakub Ouhrabka, ředitel společnosti Comgate.

Celé vyhodnocení průzkumu včetně segmentového rozdělení odpovědí.

Více o Comgate

Comgate je ryze česká společnost, která poskytuje platební služby – platební brány pro e-shopy a platební terminály do prodejen. Platební brána Comgate se profiluje jako vysoce výkonná brána s nejširším spektrem platebních metod a zároveň nejnižší cenou pro e-shopy. Transparentnost je základem firemní kultury Comgate – ceny služeb, sazebník, smluvní i technická dokumentace služby jsou veřejně dostupné na webu. Brána Comgate prošla v květnu 2022 významnou inovací uživatelského rozhraní, díky tomu dále vylepšila úspěšnost dokončených plateb.