Vilgus: park před Invalidovnou se nově jmenuje po fotografu Sudkovi

Josef Sudek patří mezi nejvýznamnější české fotografy 20. století. Jeho mimořádný talent se probudil v době, kdy jako válečný invalida bydlel v karlínské Invalidovně. Jeho jméno nově nese park před touto krásnou barokní budovou. Jmenuje se Sudkovy sady. Iniciátorem pojmenování byl historik fotografie a zastupitel Prahy 8 Petr Vilgus. Cesta od nápadu k jeho uskutečnění trvala dlouhých 16 let. 

Vilgus k tomu říká: „Kdo mě zná, ten ví, že jsem vystudoval dějiny fotografie, učil jsem fotografii na Slezské univerzitě v Opavě a zasazoval jsem se o oživení karlínské Invalidovny. Od roku 2006 jsem se snažil přesvědčit magistrát, aby Park před Invalidovnou nazval Sudkovy sady. To se nyní díky místopisné komisi a radě hl. m. Prahy po 16 letech povedlo.“

Sudek – mimořádný český fotograf – byl jako mladík povolán do první světové války, kde přišel o ruku. Jako válečný vysloužilec roky žil na Invalidovně. Zde prošel rekvalifikací na fotografa a začal vznikat jeho první umělecký soubor, který reagoval na světelnou poetičnost tohoto místa. Už na konci 20. let začal pracovat pro prestižní časopis Družstevní práce, spolupracoval s nejlepším obrazovým časopisem své doby Pestrým týdnem a rozvíjel jak komerční, tak tvůrčí větev své tvorby. Spolu s Františkem Drtikolem, Jaroslavem Rösslerem a Jaromírem Funkem patří k nejvýznamnějším českým fotografům období mezi světovými válkami. Je jedním z výjimečných avantgardních fotografů v Evropě. Do dnešní Prahy 8 se později vracel mj. s projektem Praha panoramatická.

Zastupitel Petr Vilgus usiluje o obnovu Invalidovny, která patří Národnímu památkovému ústavu. „Před 16 lety byla Invalidovna prakticky prázdná a zchátralá. V září 2009 se mi poprvé podařilo domluvit zpřístupnění budovy v rámci dnů evropského dědictví. Zájem byl neuvěřitelný – fronta návštěvníků vedla stovky metrů daleko. Po naštěstí neúspěšném pokusu o prodej nejvyšší nabídce se nám společně s ministerstvem kultury povedlo prosadit převod budovy na NPÚ, který tu chystá rekonstrukci. Moc si přeji, aby výsledkem byla taková nádhera jako vznikla v jiné obdobné barokní památce – východočeském Kuksu,“ říká Petr Vilgus.

Tisková zpráva historika fotografie a zastupitele Prahy 8 Petra Vilguse