Atos spolupracuje s Evropskou kosmickou agenturou na vylepšeních nosné rakety Vega-C

Paříž, Praha – 7. října 2022 – Společnost Atos spolupracuje s Evropskou kosmickou agenturou (ESA) na plánovaných vylepšeních nové nosné rakety Vega-C, jejíž inaugurační start se uskutečnil 13. července 2022. Atos poskytuje klíčové testovací vybavení pro hlavní nosnou raketu a testovací vybavení pro opakovaně použitelnou kosmickou loď „Space Rider“, která bude vypuštěna na nosiči Vega-C. Na vývoji rakety Vega-C se podílejí odborníci ze 13 evropských států, včetně České republiky.

Vega-C je raketa nové generace, která je výkonnější a flexibilnější než její předchůdci a má větší kapacitu pro přepravu satelitů a nanosatelitů. Podporuje globální konkurenceschopnost Evropy tím, že umožňuje realizovat důležité vesmírné mise, vycházející z potřeb místních institucí a průmyslu.

Jsme hrdí na to, že český tým měl příležitost přispět k pokračujícímu vývoji evropské nosné rakety VEGA-C tímto u nás na míru vyvinutým testovacím zařízením,” říká Milan Nováček, vedoucí oddělení Mission Critical Systems ze společnosti Atos, které dodává klíčové systémy pro vesmírný průmysl.

Společnost Atos je součástí týmu, který vyvíjí testovací zařízení pro raketu Vega-C, v rámci aktivit pro zlepšení konkurenceschopnosti tohoto nosiče. Tým kosmických expertů společnosti Atos se sídlem v České republice dodává systém nazvaný Vega Navigation Ground Support Equipment, speciálně navržený pro testování aktualizovaného navigačního systému nosné rakety, který využívá jak globální družicový navigační systém (GNSS), tak inerciální referenční jednotku. Tento nový navigační systém má být využit v rámci plánované modernizace rakety VEGA-C.

Vedle toho se rumunští odborníci společnosti Atos podílejí na vývoji kosmické lodi „Space Rider“, kterou Vega-C vynese na oběžnou dráhu, kde setrvá asi 2 měsíce, než se vrátí na zpět Zemi. Tato robotická laboratoř bez posádky bude prvním opakovaně použitelným vesmírným dopravním systémem v Evropě.

Tým Atos konkrétně implementuje elektrické pozemní pomocné vybavení, které podporuje integraci a validaci různých subsystémů lodi „Space Rider“. Toto vybavení zahrnuje centrální kontrolní systém, speciální kontrolní zařízení pro napájení, rádiové frekvence, telemetrii a řízení na dálku, nástroj pro ověřování externích rozhraní (UVT), simulátor solárního pole a mnoho dalších simulátorů pro různé další subsystémy.

Experti společnosti Atos již přispěli k různým dalším významným misím ESA i mimo ESA, jako jsou Euclid, Juice, Proba-3, MetOp SG, Plato, Sentinel 5 & 6 a OneWeb. 

****

O Atos

Atos je globálním lídrem v digitální transformaci se 112 000 zaměstnanci a s ročním obratem ve výši více než 11 miliard EUR. Skupina, která je evropskou jedničkou v oblasti kybernetické bezpečnosti, poskytování cloudových služeb a výpočetní techniky s vysokým výkonem, poskytuje end-to-end řešení na míru pro všechna průmyslová odvětví v 71 zemích. Společnost Atos, průkopník v oblasti dekarbonizačních služeb a produktů, se zavázala poskytovat svým zákazníkům bezpečná a dekarbonizovaná digitální řešení. Atos je SE (Societas Europaea), kótovaná na Euronext Paris. 

Cílem společnosti Atos je napomáhat ve vytváření budoucnosti informačních technologií. Svými odbornými znalostmi a službami podporuje rozvoj vědomostí, vzdělávání a výzkumu multikulturním přístupem a přispívá k rozvoji vědeckotechnické excelence. Atos na celém světě umožňuje svým zákazníkům a zaměstnancům, jakož i členům společností, aby žili, pracovali a rozvíjeli se udržitelně v bezpečném informačním prostoru.

O Atos Česká republika

Atos působí na českém trhu od 1. září 2011 v návaznosti na provedenou akvizici společnosti Siemens IT Solutions and Services, s.r.o. Má více než 300 zaměstnanců ve čtyřech pobočkách napříč republikou a v roce 2020 vygeneroval tržby v objemu 63 milionů EUR.