Dobremond spustil databázi ekologických tipů

Při hledání informací, jak dělat běžné činnosti efektivněji a ekologičtěji, mezinárodní manželský pár Bystricky-Berezvai narážel pouze na velmi povrchní články. Proto se rozhodl, že to změní a nabídne veřejnosti databázi osvědčených ekologických tipů.

To stálo za vznikem nového internetového projektu Dobremond. Portál lze představit jako databázi eko tipů, které pomáhají žít ekologičtěji a úsporněji. Jednotlivé tipy obsahují také informace o tom, jak je realizace daného eko tipu dlouhá a kolik lze při realizaci potenciálně uspořit.

Richard Bystricky uvádí, že “chovat se ekologičtěji nemusí nutně znamenat, že mě to bude stát více peněz. Existují také činnosti, které naopak mohou kromě naší přírody, ušetřit také naši přírodu.”

Portál tak necílí pouze na nadšence do ekologie, ale také na lidi, co chtějí ušetřit a ještě k tomu trochu pomoci přírodě. Za ideálních okolností to je jednoznačný win-win. 

Některé eko tipy však nejsou jednoduché na realizaci a taky je potřeba k jejich realizaci určitá dávka času a trpělivosti. To může některé uživatele portálu demotivovat. Proto portál obsahuje také informaci o tom, jak dlouhá bude daná aktivita trvat. Orsolya Berezvai uvádí, že “tato informace může časově zaneprázdněné uživatele motivovat k realizaci aspoň těch nejkratších aktivit. Lepší zkusit aspoň něco, než na jakoukoliv ekologickou aktivitu rezignovat, protože na to člověk nemá čas”.

Manželé Bystricky-Berezvai si užívají čerstvě narozeného syna, takže spousta eko tipů na portálu bude také z oblasti rodičovství. Krásným příkladem může být používání omyvatelných přebalovacích podložek místo těch jednorázových. Čas od času se opakovatelně použitelná podložka na přebalování musí umýt, ale může se tím ušetřit spousta odpadu a také to je ve finále ta levnější varianta, než neustále nakupovat jednorázové přebalovací podložky.

O Dobremond.eu

Dobremond.eu je nově založený internetový portál, jehož cílem je informovat veřejnost, jak dělat každodenní činnosti efektivněji a ekologičtěji. Internetový portál je v současnosti provozován ve třech jazycích (angličtina, čeština a maďarština).