Compelson se pouští do forenzní analýzy cloudových služeb. Představuje MOBILedit Forensic verze 9

Praha 17. října 2022 – Mobilní telefony jsou často vstupní branou do cloudu a na tuto skutečnost reaguje Compelson v deváté verzi svého produktu MOBILedit Forensic. Z pohledu forenzních specialistů představují služby jako Instagram, Facebook, Messenger, Google Drive, Slack a další prostor plný dat, která mohou být rozhodující pro vyšetření mnohých případů. Analýzou cloudových dat Compelson reaguje na značnou uživatelskou oblibu a potřebu bezpečnostních složek. V nové verzi Compelson také přidává k současné podpoře chytrých hodinek Apple Watch i hodinky značek Garmin, Samsung a TCL.

„Protože se dnes práce a obecně mezilidská komunikace stále více odehrává v cloudu, přesouvají se na něj i kriminální aktivity na různých úrovních. V cloudových službách jako Google Drive, Dropbox, Instagram, Messenger a mnoha dalších lze najít nejen textové důkazy, ale proudí přes ně i množství fotografií a videa. Získat data z cloudu a najít ten správný důkaz je ale technicky obtížný úkol i kvůli velkému objemu dat. Proto jsme se zatím jako jedni z mála do cloudu pustili. Na trhu je momentálně pouze několik firem, které se k tomuto důkaznímu materiálu dokážou dostat,“ podotýká Dušan Kožušník, zakladatel a CEO Compelsonu.

Data uložená v paměti mobilních telefonů představují jen část celkového množství dat potenciálně využitelných pro forenzní vyšetřování. Přitom i jedna zpráva či fotografie mohou pomoci vyřešit celý případ. Zároveň jsou však telefony vstupní branou do cloudových služeb, jejichž analýzu nově nabízí devátá verze softwaru MOBILedit Forensic. Vyšetřovatelům se tím otevírají cloudy typu Google Drive, Dropbox, Messenger, Instagram, Slack a další. Stále rozšířenější používání cloudu skýtá překážku v případě forenzního vyšetřování. 

Obrovské objemy cloudových dat donedávna zůstávaly bezpečnostním složkám skryté, ale potřeba přístupu k nim stále roste. Technicky a časově náročná je také interpretace množství dat, která se na virtuálních úložištích a ve feedech uživatelů nacházejí. Přitom právě tam se mohou vyskytovat stěžejní informace jak pro stíhání, tak i pro obhajobu. Proto MOBILedit nově nabízí také zaznamenávání a pořizování screenshotů obrazovky mobilních zařízení Android, čímž vyšetřovatelům usnadňuje procházení a zaznamenávání konverzací v aplikacích, jako je například WhatsApp.

„Možnost analýzy cloudových dat je velkým krokem vpřed. S přístupem k těmto datům se s MOBILedit Forensic 9 posouváme ještě výše mezi hráči na poli forenzních produktů. Klíčovým pro novou verzi je také rozšíření analýzy chytrých hodinek o velmi četné modely značek Garmin, TCL a Samsung, čímž jsme po Apple Watch pokryli širší produktové spektrum chytrých hodinek,“ uvádí Kožušník.

Podporované cloudy:

Instagram, Dropbox, Microsoft Onedrive, Facebook, Twitter, Facebook Messenger, LinkedIn,Google Drive, Slack, Google Contacts, FTP, Google Calendar, IMAP, Google Keep, POP3

Compelson uživatelům nabízí forenzní analýzu cloudových služeb jako rozšíření stávajícího produktu MOBILedit Forensic Pro nebo také jako samostatný produkt MOBILedit Cloud Forensic.

Chytré hodinky Android, Marketplace a desktop

Vedle rozšíření možností programu MOBILedit Forensic o analýzu cloudových služeb dokáže Compelson s nejnovější verzí analyzovat chytré hodinky s operačním systémem Android, Garmin a TCL. Vloni Compelson s MOBILedit Forensic 8 vyšetřovatelům zpřístupnil Apple Watch, jiné operační systémy byly dalším krokem. Devátou verzí Compelson dokáže obsáhnout širší produktové spektrum chytrých hodinek. 

Změnami prošel i Marketplace přítomný v aplikaci, do kterého mohou nezávislí tvůrci přidávat svá rozšíření pro aplikaci MOBILedit Forensic. Před jejich zveřejněním Compelson tato rozšíření prověří a až posléze uvolní ke stažení. Garantuje tím kvalitu a bezpečnost produktů.


O společnosti Compelson
Compelson je průkopník v oblasti forenzní analýzy mobilních zařízení – tedy ve využití dat získaných z těchto přístrojů pro vyšetřování či soudní řízení. Tato data v dnešní době často hrají klíčovou roli při usvědčování pachatelů či naopak v ochraně poškozených. Firma stála u zrodu tohoto oboru v České republice a její produkt MOBILedit Forensic patří mezi nejpoužívanější programy svého druhu na světě. Společnost k němu dodává také hardwarový produkt Connection Kit s rozmanitou škálou konektorů, včetně klonovacích SIM karet, tak aby bylo možné připojit většinu současných mobilních zařízení. Compelson se ovšem nevěnuje jen samotnému produktu, také pořádá pravidelná odborná školení pro vyšetřovací složky, kde učí, jak získat data přímo z hardwaru mobilních zařízení díky pokročilým technikám forenzní analýzy.

MOBILedit Forensic využívají bezpečnostní složky ve 119 zemích světa, od amerických FBI a CIA přes britský Scotland Yard až po Policii ČR. MOBILedit pro civilní použití má pak přes 6 milionů uživatelů ve více než 160 zemích.