Acronis: několikahodinový výpadek provozu je nejčastějším následkem ztráty dat v českých firmách

Za klíčový prvek prevence ztráty dat považuje 86 % respondentů zálohování 

PRAHA, 18. října 2022 Acronis, globální lídr na trhu řešení kybernetické ochrany, představil výsledky lokálního dotazování, podle kterého již 43 % českých podniků zažilo několikahodinový výpadek obchodního provozu v důsledku ztráty firemních dat.  Delší provozní výpadky hraničící výjimečně až s ohrožením existence podniku přiznalo 5 % respondentů.  Průzkum byl proveden v říjnu 2022 mezi účastníky konference ZEBRA Cyber Roadshow.

I když většina ztrát firemních dat je stále způsobena lidským faktorem či selháním zařízení, roste počet případů ztrát v důsledku kybernetických útoků – například již 14 % respondentů uvedlo jako příčinu ztráty ransomwarový útok. Klíčovým prvkem ochrany dat v českých organizacích je nadále pravidelné zálohování, ale významně se zvyšuje význam kybernetické bezpečnosti a ochrany samotných záloh, které bývají stále častějším cílem kybernetických útočníků. 

Nejzajímavější zjištění průzkumu zahrnují:

  • V případě ztráty dat se čeští IT administrátoři nejčastěji setkávají s jejich náhodným smazáním
    (85 %), selháním zařízení (61 %) a zašifrováním ransomwarem (14 %).
  • 43 % respondentů uvedlo, že typickým důsledkem ztráty dat bývá krátkodobý výpadek obchodního provozu v řádu hodin, 29 % uvedlo výpadek IT bez následků na provoz firmy a 23 % žádný výpadek díky existenci systému okamžité obnovy dat. Pouze 4 % dotázaných zmínila dlouhodobý výpadek v řádu dní a 1 % výpadek ohrožující samotnou existenci firmy. 
  • Klíčovým prvkem prevence ztráty dat je zálohování (86 % dotázaných), kybernetická bezpečnost (68 %), ochrana záloh (51 %) a testování obnovy (46 %).
  • Pouze 26 % firem dnes využívá výhradně on-premise řešení kybernetické ochrany, zbytek již využívá hybridní a cloudová řešení.  

„Podle našich zkušeností z poslední doby můžeme potvrdit, že roste počet případů, kdy zákazníci a partneři čelí útokům vedoucím až k výpadkům obchodního provozu,“ řekl Aleš Hok, obchodní ředitel společnosti ZEBRA SYSTEMS. „Tyto útoky jsou obvykle vedeny rovnou na zálohy, protože pro útočníky představují hlavní překážku úspěšného vydírání. Proto doporučujeme, aby podniky a organizace využívaly ucelená řešení ochrany dat a kybernetické bezpečnosti, která jsou schopná vedle tradičního zálohování zajistit  bezpečí celé infrastruktury, včetně ochrany kritických záloh.“ 

O společnosti Acronis

Acronis integruje ochranu dat a kybernetickou bezpečnost do uceleného, automatizované řešení kybernetické ochrany, která řeší výzvy bezpečnosti, dostupnosti, soukromí, autentičnosti a zabezpečení (SAPAS) v moderním digitálním světě. S flexibilním modelem nasazení, které vyhovuje potřebám poskytovatelů služeb i IT profesionálů, Acronis nabízí špičkovou kybernetickou ochranu dat, aplikací a systémů s využitím antiviru nové generace, zálohování, obnovy po havárii a ochrany koncových bodů za podpory výkonné umělé inteligence (AI). S pokročilými anti-malware funkcemi podporovanými strojovým učením a s autentizací postavenou na technologii blockchain chrání Acronis jakékoliv prostředí, od cloudu přes hybridní po on-premise, za efektivní a předvídatelné náklady. Řešení kybernetické ochrany Acronis spolehlivě využívá více než 20 000 poskytovatelů služeb, 750 000 podniků a organizací ve více než 150 zemích. S centrálami ve Švýcarsku a Singapuru a 2 000 zaměstnanci ve 34 lokalitách a 19 zemích je Acronis globální organizací se zastoupeními po celém světě. Více informací na www.acronis.com