Na energiích je možné ušetřit i pomocí dotací a výhodných úvěrů

I přes zastropování cen energií bude letošní zima pro mnoho domácností pravděpodobně obtížnější, než ta předešlá. Stále ale existují způsoby, jak zefektivnit vlastní spotřebu a to nejen jejím omezením. Jedním z takových nástrojů je investovat peníze, které aktuálně stejně ztrácejí hodnotu kvůli vysoké inflaci, do alternativních zdrojů energií. Ty vám pomohou ušetřit a financovat je navíc můžete i prostřednictvím dotací, nebo zvýhodněných úvěrů.

Pomůže modernější kotel

V obrovském množství českých rodinných domů jsou kotle starší více, než dvacet let. Ty jsou bohužel ne jen méně efektivní (a tedy i dražší na provoz), ale mnohé z nich začnou brzy porušovat zákon. Od letošního 1. září hrozí za používání kotlů nižší než 3. emisní řady pokuty až padesát tisíc korun. Stát ale zdaleka jen netrestá, ale nabízí i pomocnou ruku. Existují hned dva programy, které můžete využít:

  • až 95 % nákladů na výměnu starého kotle pro nízkopříjmové rodiny v rámci Kotlíkové dotace
  • až 50 % nákladů na výměnu starého kotle pro ostatní rodiny v rámci programu Nová zelená úsporám

Ušetřete i 70 % energie

Zatímco dotační programy vám pomohou snížit vstupní náklady, následná úspora energií vám investici začne brzy vracet a přinese ještě něco navíc. Nahrazením starého kotle tepelným čerpadlem totiž ušetříte až 50 % spotřeby energie. V případě nahrazení elektrického vytápění to může být dokonce 70 %. Provozování tepelného čerpadla můžete navíc kombinovat s fotovoltaickým panelem a levně tak pokrýt chod své domácnosti po celý rok. V době, kdy se roční náklady na energie v domácnosti pohybují ve vyšších desítkách tisíc korun, to znamená ušetřit opravdu významnou částku každou sezonu.

Financujte alternativní zdroje z výhodných úvěrů

I když jsou na výše popsané energetické modernizace státem garantované dotace, které výrazně snižují vstupní náklady, přece jen se bez vaší účasti neobejdou. V případě, že by pro vás byl přece jen problém investovat nutné vstupní částky, stále existují způsoby, jak na ně dosáhnout. Banky a spořitelny dnes běžně nabízejí zvýhodněné „zelené hypotéky a úvěry pro budoucnost” na financování alternativních zdrojů energie. Ty mají výhodnější podmínky a nižší úrokové sazby a kombinovat je můžete i se získáním prostředků na další účely, například na modernizaci nemovitosti.

Účelový bankovní úvěr má výhodnější úroky než nebankovní produkty a vyřídit ho zvládnete v řádu hodin. Čerpat můžete až stovky tisíc korun.

Pokud potřebujete větší částku, hodí se například úvěr od některé stavební spořitelny. Nezajištěný úvěr získáte až do výše 2,5 milionu a díky dlouhé době splácení (až 25 let) nebudou splátky rozhodně takové, aby výrazně zatížily rodinný rozpočet. Případný větší úvěr, který zajistíte nemovitostí, můžete čerpat v řádech milionů a splácet dokonce až 30 let.

Získání úvěru můžete vyjít vstříc

V případě žádosti o jakýkoliv z výše zmíněných úvěrů si banka samozřejmě nejdříve prověřuje bonitu klienta. Zkoumá tedy vaši schopnost a ochotu půjčku splácet. Využívá k tomu záznamy v úvěrových registrech a informace o příjmech a výdajích žadatele. Svojí bonitu můžete zvýšit například zrušením kreditní karty, nebo kontokorentu, protože i tyto služby se počítají do celkového úvěrového zatížení. Posledním krokem pak může být přizvání spoluručitele. 

Se získáním úvěru by Vám samozřejmě měl pomoci finanční poradce, který se v nejnovějších produktech bank a spořitelen orientuje. Rozhodně tedy nepodceňujte důkladné srovnání nabídek finančních ústavů a vše konzultujte s odborníkem, než k takovému kroku přikročíte.

Text: Petr Motáček, expert na úvěry ve společnosti FinGO.cz