Footshop splývá s uměním v 11 olejomalbách Martina Lukáče

9. listopadu 2022, Praha – Prémiový retailer streetwearového oblečení a tenisek Footshop s podporou značky adidas oslavuje své 11. výročí unikátním projektem, který štětcem Martina Lukáče spojuje jeho vizuální identitu s uměním. Výsledkem je série 11 obrazů, která je od 7. do 13. 11. k vidění ve Výstavní síni Mánes. Součástí je i doprovodná kolekce oblečení a doplňků, která zahrnuje například ručně malovaný boxovací pytel.

Série 11 obrazů Martina Lukáče je studií otázky, kde leží hranice mezi firemním logem a uměním nesoucím význam a hodnotu. Pro Footshop a adidas znamená projekt řadu symbolů, mezi něž patří například podpora a poskytnutí příležitosti pro lokálního umělce, se kterým retailer už několikrát spolupracoval – ovšem nikdy na takové úrovni. Na vernisáži 7.11. promluvil autor děl Martin Lukáč a CEO firmy Peter Hajduček. Pro návštěvníky bude expozice otevřena do neděle 13.11. Všechna díla budou od začátku výstavy na prodej, přičemž jeden obraz už vydražil právě adidas, který je partnerem události.

Ačkoliv je jednotícím prvkem celé série obrazů logo Footshopu, záměrem nikdy nebylo vytvořit reklamu. Jednička českého streetwearu projektem potvrzuje hypotézu, že milionové logo od studia NAJBRT, které Footshopu loni vtisklo novou brandovou identitu, se může stát součástí uměleckého díla. A to až do takové míry, že se stane uměleckým dílem samotným. Stav, kdy si člověk není jistý, zda vnímá reklamu, respektive produkt, nebo originální obraz, je jedním z přelomových momentů pop-artu. Warhol to dokázal, tak proč by měl být tím posledním? 

Footshop chce potvrdit, že fúze umění se značkou je přenositelná i na jednotlivé produkty. Proto současně vzniká také kolekce stretwearového oblečení a doplňků, které vycházejí z thai-boxu. Neboť jde o sport, který pomocí odkazů na kultovní Želvy ninja provází nejen sérii obrazů Martina Lukáče, ale i autorův život a jeho dílo. V kolekci proto nebude chybět ručně malovaný boxovací pytel, boxovací rukavice nebo thaiboxerské kraťasy.

Realizaci projektu zastavily na začátku letošního roku změny ve Footshopu. Martin Lukáč ale mezitím, i bez jistoty honoráře, celý projekt dokončil. Jeho výsledek teď můžete konečně naživo obdivovat ve Výstavní síni Mánes.