Podle nejaktuálnějších dat Eurostatu činila průměrná roční mzda v roce 2021 v České republice 18 189 eur, dle dat Českého statistického úřadu se jednalo o 37 839 korun. V rámci Evropské unie se jedná o osmý nejnižší výdělek, unijní průměr činí 1,84násobek. Z postsocialistických zemí si více vydělají lidé ve Slovinsku a v baltských státech i přesto, že česká průměrná mzda v posledních letech rostla rychlým tempem – mezi lety 2006 a 2021 se zdvojnásobila. Ve třetím čtvrtletí loňského roku byl pak zaznamenán meziroční nárůst o dalších 6,1 %. Podle odborníků z poradenské skupiny Moore Czech Republic je rychlý růst důsledkem konvergence české ekonomiky k úrovni západní Evropy.
České mzdy mnohdy stále nedosahují ani na polovinu západoevropských zemí, a to ani přes rychlý růst v posledních letech. „V roce 2021 dosahovaly české mzdy bezmála dvojnásobku toho, co o 15 let dříve. V rámci zemí bývalého východního bloku patřil růst průměrné mzdy u nás v posledních letech k nejdynamičtějším,“ komentuje Radovan Hauk z poradenské skupiny Moore Czech Republic a dodává, že u růstu mezd je velmi patrná konvergence České ekonomiky k západoevropské úrovni: v roce 2006 jsme dosáhli na 26 % výše německých mezd, v roce 2021 to už bylo 43 %.
Mzdy u nás rostou především v segmentech s kritickým nedostatkem pracovníků, jako je například zdravotnictví či informační a komunikační technologie. „Dále je růst mezd v některých odvětvích veřejných služeb ovlivněn společenskou poptávkou, typicky se jedná například o školství, sociální služby nebo zdravotnictví,“ vysvětluje Radovan Hauk s tím, že růst mezd byl v minulých letech tažen růstem přidané hodnoty. Další tlaky na plošný růst mezd v ekonomice bude při současné nízké míře nezaměstnanosti vyvolávat růst obecné inflace.
Rychlejší růst než u 3 ze 4 sousedů
V roce 2006 činila průměrná mzda v ČR 19 546 korun, což znamená, že do roku 2021 vzrostla takřka dvojnásobně. Jedná se o mnohem větší růst než u většiny našich sousedních států, lépe si vedlo jen Polsko.
Stát | Nárůst průměrné mzdy (2006 – 2021) |
Česko | 94 % |
Německo | 15 % |
Polsko | 129 % |
Rakousko | 8 % |
Slovensko | 41 % |
Mezi nejlepšími na východě, blížíme se západu
Při pohledu na celoevropské statistiky se pozice Česka může jevit jako neuspokojivá, nicméně tu lze najít i mnoho pozitivního. „Zvážíme-li velmi rychlý růst mezd, je zřejmé, že patříme mezi nejsilnější ekonomiky bývalého východního bloku. Tuzemská průměrná mzda se té západní přibližuje jako jedna z nejrychlejších,“ říká Radovan Hauk a dodává, že z postsocialistických zemí mají vyšší mzdy Slovinsko a baltské státy. U těch jsou, co do míry růstu, patrné výrazné odlišnosti. Zatímco v Estonsku vzrostly mezi lety 2006 a 2021 jen o 68 % (ve srovnání s českými 94 %), v Lotyšsku došlo k nárůstu zhruba o 175 %.
O skupině MOORE Czech Republic
Poradensko-auditní a technologická skupina MOORE Czech Republic poskytuje svým klientům široké portfolio aktivit v 6 divizích – MOORE Advisory, MOORE Accounting, MOORE Audit, MOORE Academy, MOORE Technology a MOORE Legal. MOORE Czech Republic působí na trhu od roku 2011 a od roku 2020 je součástí nadnárodní sítě MOORE Global. MOORE Czech Republic zaměstnává téměř 300 specialistů a působí v 7 místech České republiky a na Slovensku.
Předností skupiny MOORE Czech Republic je schopnost propojovat oblast odborného poradenství s přímou realizací činností a projektů v praxi, čímž přilákala do svého portfolia nejen korporátní klienty, ale také kombinaci středně velkých společností a aktuálně se rychle rozvíjejících start-upů. Více informací o skupině MOORE Czech Republic naleznete na www.moore-czech.cz.
O MOORE Global
MOORE Global je jedna z největších mezinárodních sítí auditorských a poradenských společností s více než 30 000 pracovníky ve více než 260 nezávislých firmách a 114 zemích. Renomovaná síť odborně zaměřených firem se jménem MOORE ve svém názvu vznikla již v roce 1907. Více podrobných informací je možné nalézt na internetové adrese www.moore-global.com.