Mezinárodní výzkumná organizace Global Footprint Network vypočítala, že Country Overshoot Day pro Českou republiku v roce 2023 připadá na 12.4. Tento den představuje moment, kdy poptávka obyvatel ČR po přírodních zdrojích překročí kapacitu, kterou je naše země schopna v tomto roce obnovit.
Je důležité si uvědomit, že toto datum není pouze abstraktním pojmem, ale má konkrétní dopady na naše životní prostředí a kvalitu života. Je to výzva, kterou musíme vzít vážně a začít jednat. Existují přitom nástroje, které nám mohou pomoci udržet hospodářství v rámci ekologických limitů Země.
Klíčová fakta ke Dni překročení limitů na Zemi
- K obnovení všeho, co lidstvo v současnosti od přírody vyžaduje, by bylo zapotřebí biokapacity 1,75 Země.
- 60 % světové stopy tvoří emise uhlíku. Abychom zabránili rychlé změně klimatu, musí být do roku 2050 nulové.
- 3 miliardy lidí žijí v zemích, které produkují méně potravin, než spotřebují, a vytvářejí nižší příjmy, než je světový průměr.
- 8 miliard lidí, tj. 72 % světové populace, žije v zemi, která má deficitní biokapacitu a vytváří nižší příjem, než je světový průměr.
- Letos dělí Den překročení kapacity Země a konec roku 156 dní.
- Padesátileté přetrvávání překračování limitů Země znamená, že se roční deficity kumulují v ekologický dluh v hodnotě 19 let obnovy planety. Výsledkem je rozsáhlá degradace ekosystémů a atmosféra plná skleníkových plynů.
Existuje spousta možností, jak překračování limitů zvrátit. Navíc jsou ekonomicky proveditelné. I vydaná zpráva IPCC jasně dokládá, že řešení existují a máme je k dispozici. Chybí pouze vůle na politické úrovni. Největší přínos má solární a větrná energie, ochrana a obnova lesů a dalších ekosystémů, potravinové systémy šetrné ke klimatu a energetická účinnost v mnoha podobách. Pokud přijmeme určitá opatření na straně poptávky, můžeme do roku 2050 snížit globální emise skleníkových plynů o 40-70 % ve srovnání se současnými scénáři. Musíme jen změnit způsob, jakým využíváme technologie a zdroje k uspokojení našich potřeb v oblasti potravin, přístřeší, mobility a výrobků.
Vstoupili jsme do kritického desetiletí, během něhož musíme snížit celosvětové emise téměř o polovinu a zároveň zajistit potravinovou bezpečnost a chránit a obnovovat přírodu. K velkým změnám, k nimž došlo od předchozího hodnocení, patří průlom v oblasti solární a větrné energie, které nyní dosahují cenové úrovně stejné nebo nižší než fosilní paliva a lidstvo je díky nim připraveno dekarbonizovat různorodá odvětví prostřednictvím elektrifikace. Tento vývoj probíhá mnohem rychleji, než odborníci předpokládali a než bylo modelováno v předchozích scénářích zmírňování dopadů. To mění pravidla hry.
Na koho se obrátit v případě zájmu o další informace?
Jan Freidinger, koordinátor biodiverzitní kampaně Greenpeace ČR, tel.: 734 620 843, e.mail: jan.freidinger@greenpeace.org
Miriam Macurová, koordinátorka klimatické kampaně Greenpeace ČR, tel.: 771 154 362, e-mail: miriam.macurova@greenpeace.org
Jaroslav Bican, koordinátor energetické kampaně Greenpeace ČR, tel.: 773 721 237, e-mail: jaroslav.bican@greenpeace.org
Jitka Martínková, koordinátorka komunikace v Klimatické koalici, tel.: 728 399 452, e-mail: jitka.martinkova@klimatickakoalice.cz