Je největším orgánem lidského těla, chrání organismus před okolním prostředím a je schopna se rychle adaptovat na změny tvaru a pohybu těla. Řeč je o lidské kůži, která chrání naše orgány, má funkci termoregulace a napomáhá s látkovou výměnou. Jak o ní ale pečovat, aby správně plnila svoji funkci, zůstala co nejdéle mladistvá a byla dostatečně chráněna i před rizikem vzniku melanomu?
Doba se mění a tak narozdíl od našich rodičů, kteří se hodiny slunili u moře potřeni stolním olejem a chodili v létě po městě bez ochranné vrstvy krému, dnes již pomalu zjišťujeme, že je potřeba pokožku chránit před UV zářením i když je venku oblačno. Věda navíc už pokročila natolik, že si dnes každý z nás může nechat otestovat svou DNA a zjistit nejen predispozice k nemocem, ale také, zda je náchylnější k tvorbě křečových žil či jestli se mu budou více tvořit pigmentové skvrny. A co můžeme udělat, abychom podpořili zdraví a vitalitu naší kůže?
- Krém s SPF ochranným faktorem používejte denně a aplikujte jej opakovaně během dne, a to i když jste celý den uvnitř nebo je venku zataženo
- Nevystavujte se nadměrně slunečnímu záření, naše pleť díky němu rychleji stárne
- Pleť důkladně zbavte při odličování veškerého make upu
- Dostatečně pokožku hydratujte
Kromě slunce si dejte pozor i na znaménka a genetickou výbavu
Jedním z nebezpečí, které ovlivňuje mimo jiné i faktor náhody a dědičnost, je totiž maligní melanom. Z vědeckých studií vyplývá, že riziko rozvoje melanomu je ovlivněné genetickou predispozicí až do míry 58 %.
Predispozice ke vzniku melanomu můžeme mít zakódované již v genech: „Díky včasné analýze DNA jsme schopni odhalit, jestli má tento konkrétní člověk pro vznik melanomu genetické předpoklady, měl by tak dbát na zvýšenou prevenci a pravidelně navštěvovat dermatologa. Pomocí testu DNA se toho dá však zjistit mnohem více než jen predispozice ke konkrétním onemocněním. Analýza může odhalit i předpoklady k tvorbě akné, vrásek či pigmentových skvrn. To všechno jsme dnes schopni z lidské DNA vyčíst,“ vysvětluje Paulína Káňovičová, genetička DNA ERA.
A jak vzniku melanomu předcházet? Nejlepší způsob prevence před tímto nádorovým onemocněním je právě ochrana před slunečním UV zářením pomocí opalovacích krémů s ochranným faktorem minimálně 30 a nošením kvalitních slunečních brýlí s UV filtrem. Zapomínat bychom neměli ani na preventivní prohlídky u lékaře, a to alespoň jednou ročně. Kontrolovat znaménka a riziková místa na těle bychom si však měli průběžně i my sami.