Česká hudba je na vzestupu. Potvrzují to čísla, která při příležitosti včerejšího Světového dne duševního vlastnictví zveřejnil Ochranný svaz autorský. Zatímco v roce 2020 OSA zaregistroval 16 424 nových skladeb, v roce 2021 už to bylo 19 756 a v loňském roce 19 625. Autorům pomáhá i každoroční Songwriting camp spoluorganizovaný OSA. Od roku 2018 obohatil hudební scénu již o 128 nových skladeb!
„Statistiky je třeba brát s rezervou, protože ne všechny skladby jsou zaregistrovány ihned po svém vzniku. Nicméně určitou vypovídající hodnotu mají a jsem rád, že naznačují pozitivní rozvoj české autorské tvorby. V letech 2020-2021 celý segment poznamenal covid, což se projevilo hlavně na ekonomice hudebního průmyslu. Na druhou stranu mě těší, že tato pohnutá doba evidentně nepřipravila české autory o inspiraci a kreativitu. V této souvislosti bych chtěl vyzdvihnout přínos Songwriting campů,“ říká Roman Strejček, předseda představenstva OSA.
Songwriting campy reprezentují čím dál tím populárnější mezinárodní platformu pro moderní hudební tvorbu. Přinášejí propojení se zahraničními umělci, nové spolupráce a také výzvu v podobě týmové práce a tvorby skladby za několik dní. V českém prostředí organizuje songwriting camp každým rokem hudebník Jan Vávra ve spolupráci s OSA. Jde o čtyřdenní intenzivní projekt v klidném prostředí šumavských lesů, jehož cílem je spolupráce a vznik nových písní s mezinárodním přesahem. Akce má potenciál dostat české autory pop music na evropskou hudební mapu.
O OSA:
Ochranný svaz autorský je soukromý profesní spolek s více než 100letou tradicí, který si založili samotní autoři hudebních děl v roce 1919. Jedním ze zakládajících členů byl například Karel Hašler. OSA je kolektivní správce, který má oprávnění zastupovat autory a nakladatele hudebních děl od Ministerstva kultury ČR na základě autorského zákona. OSA zkracuje vzdálenost mezi tvůrci hudby a těmi, kteří hudbu používají při svém podnikání. Zprostředkovává uživatelům hudby licenční smlouvy na užití autorsky chráněných hudebních děl téměř čtyř milionů autorů všech žánrů z celého světa, z čehož je více než 10 tisíc domácích. Od roku 2018 funguje jako jednotné kontaktní místo za všechny ostatní kolektivní správce v ČR, kde uživatelé hudby získají licenční smlouvy na akce s živou a reprodukovanou hudbou. A stará se o to, aby autoři obdrželi autorské odměny za hudbu, kterou denně slýcháme z rádií i z televizí, na koncertech, v barech a restauracích, pouštíme si ji na internetu nebo z hudebních nosičů. Díky grantovému projektu Partnerství podporuje OSA více než 250 hudebních projektů za rok.