Komentář odborníků z poradenské skupiny Moore Czech Republic k vývoji červnové inflace:
„Dlouho očekávaný psychologický zlom ve vývoji inflace konečně nastal. Poprvé od ledna 2022 se v červnu dostala pod deset procent a do druhého pololetí vstupuje s jednocifernou inflací. Meziročně vzrostly spotřebitelské ceny v červnu o 9,7 %, přičemž v květnu byla inflace 11,1 %,“ uvedl partner poradenské skupiny Moore Czech Republic Petr Kymlička.
„Reálné příjmy domácností se tak postupně zvyšují, což by mohlo nastartovat domácí poptávku. Díky klesající inflaci však nerostou jen reální mzdy, ale poslední data z průmyslu ukazují, že začínají poměrně prudce růst i nominální mzdy. Průměrná hrubá nominální mzda vzrostla v průmyslu v květnu meziročně o 11,1 %. Tento tlak na mzdy je dán samozřejmě dlouhodobým problémem české ekonomiky – nízkou nezaměstnaností. Současně však přehřátý pracovaní trh generuje další riziko, které bude ohrožovat dosud se slibně vyvíjející klesající trend inflace, a to vznik mzdově-inflační spirály,“ komentuje Petr Kymlička.
„Podobný pozitivní vývoj inflace zaznamenala v červnu i eurozóna, kde klesla podle odhadu Eurostatu na 5,5 %. Bohužel méně příznivá je situace v Německu; tam se v červnu míra inflace dokonce mírně zvýšila na 6,8 % z květnových 6,3 %. To samozřejmě tlumí německou poptávku a přispívá k pesimismu německého průmyslu, což pro nás pochopitelně není nejlepší vzhledem k provázanosti německé a české ekonomiky. I proto by nás měl zajímat vývoj německé inflace minimálně stejně jako té české,“ uzavírá Petr Kymlička.