Trh fúzí a akvizic v letošním prvním pololetí klesl v České republice i ve světě. Počet transakcí v České republice je oproti předchozímu roku o čtvrtinu nižší. Náladu investorů brzdí především vysoké úrokové sazby i obavy ze zpomalené ekonomiky, nicméně ve zbytku roku lze očekávat oživení.
- V České republice v 1. pololetí došlo 63 obchodům, loni to bylo 85 transakcí
- Ve světě klesl objem transakcí meziročně o 38 % na 1,208 bilionu USD, uvádí aktuální analýza PwC Global M&A Industry Trends.
Trh fúzí a akvizic v 1. pololetí letošního roku si neudržel loňské tempo. V České republice tak došlo v 1. pololetí k 63 obchodům, počítáme-li ty, kdy se v Česku nachází kupovaná společnost. Ve stejném období loňského roku se uskutečnilo 85 transakcí. „Během loňského roku ještě dozníval efekt nahromaděných transakcí z období pandemie. Dalšími faktory meziročního poklesu jsou potom vysoké úrokové sazby a výhled naznačující, že k jejich výraznějšímu poklesu v blízké budoucnosti nedojde. Přetrvávají rovněž obavy z vývoje ekonomiky a nejistoty spojené s konfliktem na Ukrajině,“ vysvětluje hlavní důvody menšího zájmu investorů ředitel fúzí a akvizic PwC Jan Hadrava.
Právě započaté druhé pololetí by mohlo být co do počtu transakcí lepší. „Řada investorů v době pandemie shromáždila velké množství hotovosti, kterou teprve nyní začíná postupně investovat. Vidíme řadu rozjednaných obchodů, které by měly ve druhé polovině roku trh postupně oživit. Motivaci prodat rychle mohou mít také čeští majitelé, na který by mohlo dopadnout avizované zdanění prodeje podílů v rámci tzv. konsolidačního balíčku, který aktuálně projednává poslanecká sněmovna,“ upřesňuje Hadrava.
Na vzestupu jsou podle něj především transakce související s ESG, jako je obnovitelná energetika, mezi největšími tuzemskými obchody jsou i solární a větrné farmy. „Válka na Ukrajině také změnila přístup k některým sektorům, investoři se už ani zdaleka nedistancují od obranného průmyslu,“ dodal. Trh brzdí především vysoké úrokové sazby a jejich dopad na cenovou politiku. „Prodávající nechtějí zlevňovat, věří v kvalitu svých firem a více si jich cení. Na druhé straně jsou kupci vzhledem k nejistému stavu ekonomiky opatrní. Transakce proto trvají déle,“ vysvětlil Jan Hadrava.
K podobně výraznému poklesu tempa došlo především u objemu transakcí i ve světě, objem dosáhl 1,208 bilionu dolarů, tj. o 38 % méně než loni. Za rychlým poklesem objemu je především změna v náladě investorů, kteří se více než na obří transakce zaměřují na menší akvizice středně velkých firem, uvádí aktuální analýza PwC.
Nejatraktivnějšími sektory jsou pro investory v letošním roce technologie, média a telekomunikace, které společně tvoří zhruba 26 % všech transakcí. Velkým lákadlem jsou i investice do energetického sektoru, kde stále podstatnější roli hraje podpora nulových emisí a nízkoenergetické ekonomiky.
K oživení ve 2. pololetí by přitom mělo dojít i ve světě. „Není pochyb o tom, že současné makroekonomické podmínky budou trh i nadále ovlivňovat, ale stabilnější sazby usnadní investorům uzavírání transakcí. Trh fúzí a akvizic je určitě silnější než v nedávné minulosti, umožní firmám znovu nastartovat jejich byznys, posílit růst a přinášet dlouhodobě udržitelné zisky,“ vysvětluje vedoucí partner Deals v PwC CEE Miroslav Bratrych.
Dodává, že trh ve světě je nyní tažen především kupujícími, zatímco v posledních letech hrála prim spíše nabídka prodávajících. „Trh ukazuje větší odolnost vůči vnějším podmínkám, než jak se může zdát z čísel. Teď budou ve výhodě investoři, prodávající musí být na transakci velmi dobře připraveni,“ uzavírá partner PwC Miroslav Bratrych.
O PwC
V PwC usilujeme o budování důvěry a řešení důležitých problémů ve společnosti. PwC je sítí firem s více než 284 tisíci lidmi ve 157 zemích světa. Poskytují kvalitní auditorské, daňové a poradenské služby, které podporují jejich klienty při dosahování jejich cílů. Více se o PwC dozvíte na www.pwc.com/cz. Název „PwC“ označuje všechny společnosti skupiny PricewaterhouseCoopers International Limited, z nichž každá je samostatným a nezávislým právním subjektem.Více informací na www.pwc.com/structure.