Praha, 20. září 2023 – Nájemce, který je občanem České republiky, nepotřebuje ke zřízení trvalého pobytu v pronajaté nemovitosti souhlas majitele. Jak upozorňuje advokát Pavel Strnad z AK Polverini Strnad, pronajímatel se o tom dokonce ani nemusí dozvědět. Úřad navíc trvalý pobyt zapíše, i kdyby to bylo v nájemní smlouvě výslovně zakázáno. Toto pravidlo přitom může přinést řadu rizik pro vlastníky nemovitostí.
„K zapsání trvalého pobytu nájemci stačí, aby na příslušném obecním úřadě, který vede evidenci obyvatel, předložil platnou nájemní smlouvu. Žádný souhlas pronajímatele se nevyžaduje, stejně jako se nepřihlíží k různým ujednáním v nájemní smlouvě. Někteří pronajímatelé do smluv dávají formulace, že musí umístění trvalého pobytu nájemci schválit, nebo že zřízení trvalého pobytu vůbec možné není. Úřad ale na toto ohledy nebere,“ říká advokát Pavel Strnad z AK Polverini Strnad.
Pokud si nájemce zřídí v bytě trvalý pobyt, nebo v něm dokonce zůstane přihlášen i po skončení nájmu, plyne z toho pro pronajímatele celá řada rizik. Když totiž nájemce skončí v exekuci, exekutor může přijít do bytu, který je adresou jeho trvalého bydliště. A to může znamenat potenciální hrozbu obstavení vybavení bytu, které vlastní pronajímatel. Ten pak bude muset složitě dokazovat, že je vlastníkem každé jednotlivé věci v bytě – a k tomu bude potřebovat účtenky a další doklady.
Pokud dojde k ukončení nájmu, majitel nemovitosti by tak měl aktivně zrušit trvalý pobyt nájemníka. Stačí, když zajde na obecní úřad s nájemní smlouvou a dokladem o jejím skončení – což může být výpověď, dohoda, nebo prokázané uplynutí doby nájmu dle smlouvy. A na úřadě vznese návrh na zrušení trvalého pobytu.
„Ještě větší problém může nastat, pokud nájemce odejde z bytu bez oficiálního ukončení nájemní smlouvy – v takovém případě se majitel neobejde bez právní pomoci. Je proto důležité, aby pronajímatelé s těmito potenciálními riziky počítali a chránili svůj majetek a práva. Opatrnost a aktivní řešení trvalého pobytu nájemníků může předejít mnoha komplikacím v budoucnu,“ vysvětluje advokát Pavel Strnad z AK Polverini Strnad.
O Právní Ochrana Majetku – P. O. M.:
Právní Ochrana Majetku – P. O. M. je společnost zabývající se individualizovanou ochranou majetku před riziky. V rámci svých produktů poskytuje detailní analýzu osobní a rodinné majetkové situace klientů, na jejichž základě zpracovává na míru šitý seznam doporučení, jak konkrétní rizika včas ošetřit. Mimo jiné radí, zda majetek vlastnit společně s manželkou nebo každý sám, ve spoluvlastnictví, prostřednictvím společnosti, svěřenských fondů nebo dětí. Navrhuje řešení pro všechny rizikové situace včetně rozvodů, výpadku příjmů, úrazů, nemocí, úmrtí, závisti, problémových dětí, složitých rodinných vztahů, půjček i jejich zajištění v rámci rodiny. Právní ochrana majetku řeší i dědictví, a to včetně toho digitálního – tedy dědictví online účtů a účtů v aplikacích a jejich hodnoty. Více informací na www.pravniochranamajetku.eu.
O AK Polverini Strnad:
Advokátní kancelář Polverini Strnad funguje na trhu více než 20 let. Po celou dobu své existence usnadňuje svým klientům podnikání a nabízí komplexní business řešení včetně nadstandardních služeb – jako jsou například záruky na smlouvy, upozornění na závazné termíny nebo přípravy jednoduchých obchodních shrnutí právních dokumentů. Kancelář působí v Praze, Římě, Brně a v dalších více jak 40 zemích světa v rámci mezinárodní sítě IGAL. Jejími zakladateli jsou Pavel Strnad a Giampaolo Polverini. Více informací na www.ak-ps.eu.