Praha (27. září 2023) – Více než 80 odborníků na cestovní ruch z řad krajských a městských úřadů, zástupců destinačních organizací, podnikatelů a zástupců neziskových organizací z Česka a Německa se sešlo ve dnech 26.. a 27. 9. na hotelové lodi Florentina v Litoměřicích na mezinárodní konferenci „Cykloturistika a Labská stezka 2023“. První den akce byl zaměřen na praktickou ukázku produktu Labská stezka (komentovaná cykloexkurze po Labské stezce Branou do Čech z Ústí n. L. do Litoměřic) v kombinaci kolo – loď, spojená s plavbou lodí a ukázkou realizovaných úseků stezky v Ústeckém kraji. Tématem konferenčního dne byl především rozvoj a zkvalitnění propagace cykloturistických produktů a služeb s příklady dobré praxe z ČR i Německa. Odpolední blok byl věnován představení aktuálního stavu projektu Cyklovize2030.
Labská stezka (včetně úseku Mělník – Praha – Čelákovice) i nadále patří k nejoblíbenějším říčním stezkám v Evropě. Vedle silného a jednotného marketingu, do kterého jsou zapojeni všichni důležití partneři (4 kraje, statutární a další města, podnikatelé na české i německé straně), mají na jejím úspěchu podíl i kvalitní služby pro cykloturisty s certifikátem Cyklisté vítáni. Právě proto uspořádala Partnerství, o.p.s. za podpory Ústeckého kraje, Ministerstva pro místní rozvoj a spolku Partnerství pro městskou mobilitu mezinárodní konferenci, které předcházela zážitková prezentace vzorového turistického produktu Labská stezka formou plavby hotelovou lodí po Labi jednou z nejatraktivnějších partií Labské stezky – Portou Bohemica z Litoměřic do Ústí n. L. v Ústeckém kraji a zpět na kole.
Česko-německou Konferenci „Cykloturistika a Labská stezka 2023“ zahájil náměstek hejtmana Ústeckého kraje, Jiří Řehák, Za německou stranu dlouholetou česko-německou spolupráci ocenila zástupkyně Průmyslové a obchodní komory IHK Magdeburk, Juliane Wolf. Ředitel agentury CzechTourism, Jan Herget, nastínil hlavní parametry kampaně na podporu Aktivní turistiky ČR pro roky 2024-25, jejíž součástí bude i cykloturistika. Nový, přeshraniční cykloturistický produkt se Saskem představila zástupkyně Ústeckého kraje, Marta Šašková. Další prezentace Daniela Mourka připomněla nutnost zahájení Marketingová kampaně zaměřené na zkvalitnění služeb na Labské stezce. Za německé partnery Labské stezky, Koordinační místo-střed promluvila o inovacích v marketingu Anna Orling. Další blok přednášek se věnoval doplňkovým službám s příklady monitoringu pohybu na stezkách či servisních a dobíjecích stanic.
Koordinátorem Labské stezky v ČR je Partnerství, o.p.s., která společně se třemi koordinačními místy v Německu a dalšími českými a německými partnery rozvíjí již od roku 2008 tento úspěšný cykloturistický produkt. Pro úspěch Labské stezky jsou však vedle silné a jednotné mezinárodní propagace klíčové také investice do infrastruktury a vybavení stezky. „Labská stezka patří sice k jednomu z nejúspěšnějších cykloturistických produktů v Česku, je potřeba ale dobudovat důležité úseky stezky mezi Mělníkem a Kostelcem n. L., Čelakovicemi a Nymburkem, Kolínem a Týncem n. L. či Pardubicemi a Vysokou n. L. stejně jako zlepšit vybavení stezky službami a zintenzivnit propagaci Labské stezky především v online prostoru. K tomu má pomoci marketingová kampaň, kterou již spustili němečtí kolegové,“ konstatoval koordinátor Labské stezky v ČR, Daniel Mourek.
Labská stezka patří k nejoblíbenějším říčním stezkám v Evropě a vede atraktivním prostředím koridoru řeky Labe od pramene v Krkonoších až k Severnímu moři u německého Cuxhavenu. Včetně odbočky do Prahy nabízí stezka 1.300 kilometrů jedinečného spojení historie, architektury a přírody.
Více informací na www.labska-stezka.cz.