Komentář Moore: Ceny zemědělců loni klesly o šest procent

Prosincový vývoj cen výrobců potvrzuje trend z minulých měsíců: inflační tlaky na straně nabídky postupně odeznívají. Pro konečné spotřebitele se již několik měsíců velmi příznivě vyvíjejí ceny zemědělské produkce. V prosinci se ceny zemědělských výrobců snížily již poosmé za sebou a meziročně klesly o 19,0 %. To je pádný argument, proč by se ceny potravin na pultech obchodů neměly již zvyšovat a spíše by měly začít klesat. O jasném trendu zlevňování cen potravin v loňském roce svědčí i jejich průměrná cena za celý rok 2023, která byla o 6 % nižší než v roce 2022. Abychom si uvědomili, k jak zásadní změně ve vývoji cen potravin v uplynulém roce došlo, je dobré si připomenout, že za celý rok 2022 se naopak v průměru zvýšily o 31,8 %,“ uvádí Petr Kymlička, partner poradenské skupiny Moore Czech Republic.

„Ceny průmyslových výrobců se v prosinci 2023 meziměsíčně snížily o 0,5 %, meziročně byly vyšší o 1,4 %. V průměru za celý rok 2023 v porovnání s rokem 2022 byly ceny průmyslových výrobců vyšší o 5,0 %. I v průmyslu však můžeme vidět pokles inflačních tlaků. V průmyslu se totiž na dezinflačním trendu podílí i stále utlumená domácí i zahraniční poptávka, na kterou musí výrobci reagovat. Nemohou si totiž za současné situace dovolit šroubovat ceny své produkce,“ komentuje Petr Kymlička.

„O odeznívání inflačních tlaků v ekonomice svědčí nejen vývoj cen výrobců, ale i samotné míry inflace. Ta v prosinci meziměsíčně klesla o 0,4procentního bodu na 6,9 %. Počátkem letošního roku se dá očekávat další skokové snížení. Po třech letech, kdy jsme se museli naučit žít s vysokou inflací, by měl být letošní rok konečně obdobím, kdy po dlouhé době začnou opět růst reálné příjmy domácností. To by mělo stimulovat domácí poptávku, a tedy i postupné znovuoživení české ekonomiky,“ uzavírá Petr Kymlička, partner poradenské skupiny Moore Czech Republic.