Digitální (pře)regulace tématem desátého ročníku konference LAW FIT

Regulace, nebo přeregulace? To je tématem letošního jubilejního desátého ročníku konference LAW FIT, která spojuje svět práva a informačních technologií. Konference se koná 27.–28. května 2024 na Fakultě informačních technologií ČVUT v Praze (FIT ČVUT). Určena je pro širokou odbornou veřejnost a vstup je po registraci zdarma.

Digitální prostor byl ještě před třiceti lety téměř neregulován. V dnešní době se naopak jen málokdo orientuje v předpisech, které se na něj vztahují. Pozornost veřejnosti si
v posledních letech získala regulace osobních údajů nebo kybernetické bezpečnosti. Tato dekáda je však poznamenána dalšími více jak třiceti předpisy, které dopadají na oblasti digitálních služeb, e-commerce, telekomunikací nebo elektronických přístrojů. Regulují se nově i neosobní údaje, systémy využívající umělou inteligenci, nebo on-line tržiště.

Jak se dá s takovou přemírou regulace vyrovnat? Potřebujeme národního koordinátora, který by agendu celkově zpřehlednil a učinil více srozumitelnou? Jak
s regulací bojuje například úprava umělé inteligence? Na to se pokusí odpovědět letošní ročník konference LAW FIT, kterou již podesáté pořádá FIT ČVUT v Praze ve spolupráci s Centrem práva, technologií a digitalizace Právnické fakulty Univerzity Karlovy (PF UK).

V letošním roce se účastníci konference mohou těšit na fantastický program. Vyjma otázek regulace různých digitálních prostředí se druhý den rozpoutá velká lidskoprávní diskuse o nutnosti zakotvení ústavního práva být mimo digitální prostředí. To vše za účasti špičkových odborníků,“ popisuje připravovaný program chair konference JUDr. Zdeněk Kučera, PhD., vedoucí Centra práva, technologií a digitalizace PF UK a vyučující na FIT ČVUT.

Oproti předchozím ročníkům bude konference rozdělena do dvou dnů. V pondělí 27. května proběhne na FIT ČVUT v tradičním konferenčním formátu. V úterý 28. května naváže v prostorách PF UK velkou diskusí o právu být offline.

Konferenci tradičně navštěvují nejen právníci a specialisté z IT, ale též zaměstnanci státní správy či akademická obec. Registrace na konferenci je zdarma na www.law.fit.cvut.cz. Sledovat novinky ke konferenci je možné na sociálních sítích pod hashtagem #lawfit.

Konference se koná pod záštitou vicepremiéra pro digitalizaci Ivana Bartoše. Partnerem konference je advokátní kancelář HAVEL & PARTNERS.

Registrace na konferenci a více informací o akci na www.law.fit.cvut.cz.

Fakulta informačních technologií ČVUT v Praze se zaměřuje na nejmodernější oblasti informatiky a informačních technologií. Nabízí moderní bakalářský, magisterský a doktorský studijní program Informatika. Velký zájem uchazečů o studium umožňuje dynamický rozvoj fakulty a výběrovost. Více informací najdete na www.fit.cvut.cz.

České vysoké učení technické v Praze patří k největším a nejstarším technickým vysokým školám v Evropě. Podle Metodiky 2017+ je nejlepší českou technikou ve skupině hodnocených technických vysokých škol. V současné době má ČVUT osm fakult (stavební, strojní, elektrotechnická, jaderná a fyzikálně inženýrská, architektury, dopravní, biomedicínského inženýrství, informačních technologií). Studuje na něm přes 19 000 studentů. V akademickém roce 2023/2024 má ČVUT v Praze akreditováno celkem 502 českých a 352 anglických studijních programů (bakalářských, magisterských a doktorských). Kromě fakult tvoří ČVUT v Praze také šest ústavů (Kloknerův ústav, Masarykův ústav vyšších studií, Ústav tělesné výchovy a sportu, Univerzitní centrum energeticky efektivních budov, Český institut informatiky, robotiky a kybernetiky a Ústav technické a experimentální fyziky). ČVUT vychovává odborníky v oblasti techniky, vědce a manažery se znalostí cizích jazyků, kteří jsou dynamičtí, flexibilní a dokáží se rychle přizpůsobovat požadavkům trhu. Podle výsledků Metodiky 2017+ bylo ČVUT hodnoceno ve skupině pěti technických vysokých škol a obdrželo nejvyšší hodnocení stupněm A. V celosvětovém žebříčku QS World University Rankings je ČVUT na 454. místě a na 12. pozici v regionálním hodnocení „Emerging Europe and Central Asia“. V rámci hodnocení Subject Rankings 2024 pro „Architecture and Build Environments“ je ČVUT 151.–200., v „Engineering – Civil and Structural” je ČVUT mezi 201.–240. místem, v oblasti „Mechanical, Aeronautical & Manufacturing Engineering“ na 201.–250. místě, u „Electrical & Electronic Engineering“ na 201.–250. pozici. V oblasti „Physics and Astronomy“ na 201.–250. místě, „Natural Sciences“ jsou na 307. příčce. V oblasti „Computer Science and Information Systems” je na 201.–250. místě, v oblasti „Material Sciences“ na 251.–300. místě, v oblasti „Mathematics“ na 301.–350. místě a v oblasti „Engineering and Technology“ je ČVUT na 182. místě. Od roku 2020 je ČVUT členem aliance prestižních technických univerzit EuroTeQ. Ta představuje zajímavou a přínosnou příležitost pro studenty, vědecké pracovníky i zaměstnance zapojit se do projektu, který si klade za ambici posunout kvalitu vysokého školství na vyšší úroveň. Dalšími členy skupiny EuroTeQ jsou Technical University of Munich, Technical University of Denmark, Technical University of Eindhoven, École Polytechnique – L´X, Tallinn University of Technology, École polytechnique fédérale de Lausanne a Technion Israel Institute of Technology. Roku 2023 byla aliance rozšířena o HEC Paris a IESE Business School (University of Navarra). Více na www.cvut.cz