Poslední Den bez tabáku?

Již od roku 1987 si poslední květnový den připomínáme jako Světový den bez tabáku. V Česku denně kouří tabákové cigarety zhruba pětina obyvatel nad 15 let, což představuje asi 2 miliony lidí. Třetina z nich se v minulosti pokoušela s kouřením přestat, často s pomocí přechodu na elektronické cigarety. Průzkum Státního zdravotního ústavu (SZÚ) ukázal, že počet uživatelů e-cigaret se zvýšil ze 4,8 % v roce 2020 na loňských 11,1 %. Mnoho kuřáků je volí jako méně škodlivou variantu oproti běžným cigaretám, což dokládá i šetření SZÚ i nezávislé studie, dle nichž je vapování až o 95 % méně škodlivé než kouření tabákových cigaret. 

Pozitivní přínos, který mohou tyto alternativy mít, ale ohrožuje nová spotřební daň na náplně do e-cigaret, která vešla v platnost 1. dubna 2024. Obchodníci mají do 30. září čas na vyprodání zásob, ovšem již v těchto dnech se v obchodech objevuje dražší zboží s kolkem. „Spotřební daň se bude každý rok zvyšovat až do roku 2027, kdy by měla být nejvyšší v EU. Lahvička s 10ml liquidu, která se dá stále koupit v průměru kolem 80 Kč, tak bude za rok a půl bude stát přes 200 Kč a rok poté ještě více,“ popisuje Robert Hrdlička, prezident Komory elektronického vapování (KEVAP)

Co zdanit nealkoholické pivo stejně jako lahev vodky?

Největším paradoxem je, že daň je stejná pro náplně s nikotinem i náplně bez nikotinu. Což je v přímém protikladu s návrhy Evropské komise. Kuřák, který chce své kouření omezit a snižuje dávky nikotinu, tak zaplatí úplně stejně jako kuřák, který kouří nejvyšší možnou koncentraci nikotinu. Je to podobné jako kdyby půl litr nealkoholického piva stál stejně jako půllitrová lahev vodky. 

„Současný přístup ke zdanění e-cigaret je nejen neúčinný, ale pro mnoho uživatelů i devastující. Zákonodárci schválili jednotnou sazbu daně na všechny náplně bez rozdílu, ať už jde o náplň s nikotinem nebo bez, to už rovnou mohou zdanit nikotinové žvýkačky, nikotinový sprej a veškeré zboží, které kuřákům pomáhá s kouřením klasických cigaret přestat, shrnuje Hrdlička.

Důsledky spotřební daně

Vzhledem ke zdražení budou stát náplně do e-cigaret více než krabičky cigaret. Jedním z důsledků tohoto zákona tak pravděpodobně bude, že se řada uživatelů e-cigaret vrátí k tabákovým cigaretám. Další variantou bude shánění levnějších e-cigaret na zahraničních trzích či potřebných látek pod jiným označením, čímž nakupující obejdou daň a zároveň se vystaví zdravotním rizikům. Originální náplně totiž procházejí testováním a kontrolami, u „potravinářských příchutí“ se stejným složením to ale neplatí.

Čerstvé údaje za rok 2023 ukazují, že počet kuřáků dále neklesá a mezi mladými dokonce opět roste. A to se ještě neprojevilo ono zdražování. Stát zkrátka dostatečně nevyužívá roli alternativ a neřeší problém s rostoucí oblibou cigaret. „Problém s extrémní daní je nutné akutně řešit, jinak budeme i v dalších letech smutně koukat, jak se počty kuřáků, které ve svých pravidelných statistikách SZÚ zveřejňuje právě v období Světového dne bez tabáku, paradoxně zvyšují,” dodává Hrdlička.