Nejčastěji nám hrozí syndrom karpálního tunelu, předpoklady k jeho vzniku má 65 % českých zákazníků
Slovenský biotechnologický startup DNA ERA, expert a lídr na poli analýzy DNA a rekreačního genetického testování, zjišťoval z výsledků DNA testů, prováděných českým zakázníkům, jaké jsou nejčastější genetické predispozice Čechů z oblasti zdraví, sportu a dalších. Z testování tak například vyplynulo, že až 65 % lidí má vyšší riziko vzniku syndromu karpálního tunelu a naopak pouze 0,14 % jich má predispozice k intoleranci na alkohol.
Z DNA testů, které pro české zákazníky DNA ERA od své expanze na český trh v roce 2021 provedla, společnost nyní identifikovala, jaké konkrétní genetické předpoklady se v české populaci vyskytují nejvíce a jaké naopak téměř vůbec. Společnost zjistila, že jednou z nejčastějších predispozic u českých zákazníků je vznik syndromu karpálního tunelu. Zvýšené riziko tohoto onemocnění má až 65 % lidí. K jeho vzniku přispívá z velké části i současný životní styl populace a je jednou z nejčastějších nemocí z povolání. Nejvíce se pak vyskytuje například u programátorů a dalších lidí pracujících s počítačem.
29 % Čechů má vyšší riziko vzniku intolerance na laktózu. Chybí jim totiž “pozitivní” mutace, která způsobuje, že nám s přibývajícím věkem neklesá aktivita laktázy, tedy enzymu, který rozkládá laktózu. Poměrně vysoký percentil, 32 %, má z DNA testů i rizikový variant, zvyšující možnost rozvoje celiakie. U 33 % zákazníků pak bylo zjištěno, že hůře metabolizují ibuprofen. Ten díky tomu zůstává v těle delší dobu a riziko vedlejších účinků narůstá.
45 % lidí je náchylných ke zrychlenému metabolismu kofeinu. U těchto lidí je pak kofein odbouráván rychleji a pociťují tak jeho účinky kratší dobu. 40 % má predispozice pro rychlostně-silový sportovní profil. Příkladem těchto sportovních aktivit je sprint, rychlostní kanoistika, kulturistika nebo bojové sporty. Předpoklady k vytrvalostním sportům má pak 38 % Čechů a zbylých 21 % budou mít nadání pro obě skupiny.
Naopak méně než 0,14 % českých klientů nese ve své DNA verzi genu ALDH2, která vede k intoleranci alkoholu. To znamená, že méně než 1 % Čechů má predispozici k výraznému problému s odbouráváním alkoholu a je tedy malá pravděpodobnost, že budou mít problém se závislostí na alkoholu I toto riziko vzniku závislosti na alkoholu je ovlivněno genetikou, a to až z 50 %. Odhaduje se, že v České republice trpí tímto problémem téměř 5 % lidí.
O DNA ERA:
Biotechnologická společnost DNA ERA byla založena v roce 2018 na Slovensku v reakci na stále více oblíbený trend získávání informací z testů DNA v USA. Michaela Šišková, CEO DNA ERA, společně se svým týmem vytvořila 3 varianty DNA testu. “Lifestyle” varianta se zaměřuje na stravu, prevenci zranění nebo identifikaci sportovních predispozic. Verze “Health” poté zkoumá zdravotní rizika, reakce na léčiva nebo status přenašeče v rámci plánovaného rodičovství. V produktovém portfoliu lze najít také možnost “Complex”, která oba směry kombinuje. V roce 2022 pak společnost nabídku rozšířila i o “DNA Beauty test” analyzující sklony k téměř 30 různým onemocněním či jiným aspektům týkajícím se vzhledu a zdraví a “DNA Entry test” obsahující rozbor 30 genetických předpokladů, které by měl znát každý. V roce 2023 pak nabídla další balíček pod názvem “Mental Health”, jež zkoumá predispozice týkající se duševního a neurologického zdraví. Ve stejném roce navíc expandovala i na polský trh. Nejnovějším rozšířením v portfoliu DNA ERA je pak kategorie Produktivita a v blízké době bude na českém trhu spuštěna také kategorie Osobnostní rysy. Hlavním cílem testu od DNA ERA je poznání vlastních predispozic, prevence a možnost pozitivně ovlivnit vlastní zdraví na základě informací a doporučení, jež zákazník získá.
Více informací najdete na www.dnaera.com/cs