Ústecký kraj opět zakázal Lesům ČR kácet krušnohorské lesy starší 120 let. Greenpeace vyzývá firmu, aby se neodvolávala

Praha/Ústí nad Labem – 28. srpna 2024: Krajský úřad Ústeckého kraje již podruhé zakázal státnímu podniku Lesy ČR kácet v lesích starších 120 let v Evropsky významné lokalitě Východní Krušnohoří. Úřad o tom informoval organizaci Greenpeace datovou zprávou. Greenpeace rozhodnutí úřadu vítá a žádá Lesy ČR, aby ho respektovaly a neodvolávaly se proti němu. 

Úřad již jednou kácení ve starých lesích ve státním vlastnictví zakázal, ale firma se odvolala a Ministerstvo životního prostředí pak dala úřadu za úkol rozhodnout znovu a lépe své rozhodnutí odůvodnit. Oproti původnímu rozhodnutí úřad například upřesnil, za jakých podmínek bude možné v dotčených porostech v lesním hospodářském celku Litvínov a Telnice kácet stromu u cest kvůli bezpečnosti turistů. Úřad také omezi výsadby jehličnatých dřevin s výjimkou jedle bělokoré, čímž reagoval na zvýšení výsadby smrků a dalších nepůvodních druhů v nižších polohách Krušných hor.

Zákaz kácení se týká zhruba 900 hektarů a platí do roku 2031, tedy po dobu platnosti lesního hospodářského plánu. Má fungovat jako záchranná brzda, aby staré krušnohorské bučiny ve velkém nemizely. Podle analýzy Agentury ochrany přírody a krajiny by totiž všechny nejstarší lesy zmizely, pokud by místní vlastníci lesů – včetně Lesů ČR – pokračovali v kácení podle současných lesních hospodářských plánů. 

Plán Lesů ČR pro lesní hospodářský celek Litvínov a Telnice je podle Greenpeace nezákonný, protože ho firma získala i přes odmítavé stanovisko státní ochrany přírody, která kritizovala například plán na vykácení bučin starších 170 či 200 let i masivní kácení v lesích nad 120 let. Podle tohoto hospodářského plánu by mohly Lesy ČR vykácet až 150 000 stromů. V současné době usilují o pokácení více než 15 000 z nich, přičemž zhruba na 7000 již mají od úřadů povolení. Současný zákaz kácení v lesích starších 120 let se přitom na již vydaná povolení nevztahuje a pokud se Lesy ČR proti němu odvolají, mohou získat razítka na další kácení. Proto Greenpeace nyní vyzývá Lesy ČR, aby rozhodnutí Ústeckého kraje respektovaly a neodvolávaly se. 

Ústecký kraj již dříve zakázal kácet krušnohorské bučiny i dalším 12 vlastníkům – církvím, obcím i soukromým firmám. Někteří z vlastníků rozhodnutí akceptovali a někteří – včetně Lesů ČR – se odvolali. Kraj přitom přistoupil k vydávání zákazů kácení i proto, že Lesy ČR a jedna soukromá firma nerespektovaly povinnost žádat o každé nové kácení úřady, a vykácely 250 let staré bučiny bez povolení, což je podle České inspekce životního prostředí i Ministerstva životního prostředí ilegální

Právě nyní se přitom vyhlašuje Chráněná krajinná oblast Krušné hory, a podle Ústeckého kraje by proto měla platit předběžná ochrana území, během níž “se musí každý zdržet všech zásahů, které by negativně měnily či poškozovaly dochovaný stav přírody území navrhovaného ke zvláštní ochraně”. Petici Greenpeace za vyhlášení CHKO a větší ochranu přírody podepsalo přes 22 500 lidí. Ekologická organizace proto vyzývá Lesy ČR, aby kácení lesů nad 120 let v Krušných horách nyní úpně zastavily, a lidé se mohou k této výzvě přidat na stránkách Greenpeace.

Nikol Krejčová, expertka kampaně na záchranu starých lesů v Krušných horách, říká:

“Vyzýváme Lesy České republiky, státní firmu spravující státní lesy nás všech, aby respektovala rozhodnutí krajského úřadu, které zakazuje kácení vzácných bučin nad 120 let věku a neodvolávala se. Unikátní bučiny je potřeba ochránit, nikoli zničit, a my doufáme, že se k tomuto cíli Lesy ČR, respektive jejich nadřízené ministerstvo zemědělství přihlásí. Souhlasíme s argumentací Krajského úřadu Ústeckého kraje, že Lesy ČR mají za  základním poslání zejména řádné obhospodařování lesního majetku ve vlastnictví státu, jeho zachování, zušlechťování a rozvoj, nikoli zisk.”