Moore: Pokles cen zemědělských výrobců zpomalil

„Ceny zemědělských výrobců v září sice pokračovaly v meziročním poklesu, ten však výrazně zpomalil. Vyplývá to z dnes zveřejněných dat ČSÚ. Zatímco v srpnu byly meziročně ceny zemědělských výrobců nižší o 0,5 %, v září pokles činil pouhé 0,2 %, meziměsíčně ceny dokonce vzrostly o 2,1 %. Meziměsíční nárůst zaznamenaly především ceny čerstvé zeleniny, a to o 12 %. Rostly také ceny vajec o 3,3 %, obilovin o 2,3 % či olejnin o 2,0 %. Naopak meziměsíční pokles zaznamenaly například ceny ovoce, které se snížily o 7,2 %. V meziročním srovnání však ceny ovoce rapidně vzrostly; oproti loňskému září byly vyšší o 32,2 %. Zvýšily se také ceny skotu o 8,9 % a mléka o 13,8 %. Naopak k meziročnímu poklesu došlo u cen brambor, které se snížily o 21,2 %, vajec o 10,6 % či drůbeže o 10,5 %,“ popisuje Petr Kymlička, partner poradenské skupiny Moore Czech Republic.

„Ceny průmyslových výrobců rostly šestý měsíc v řadě, v září však zaznamenaly pouze nepatrné změny. Meziročně vzrostly o 0,6 %, meziměsíčně naopak poklesly o 0,2 %. Ke snížení došlo u cen motorových vozidel (0,4 %), základních kovů (0,5 %) a černého a hnědého uhlí (0,6 %). Naopak k meziměsíčnímu růstu došlo u cen v odvětvích elektřiny, plynu, páry a klimatizovaného vzduchu, které se zvýšily o 0,9 %, stejný nárůst zaznamenaly i ceny dřeva a dřevěných a korkových výrobků, ceny papíru a výrobků z něj pak vzrostly o 0,7 %. Meziročně byly vyšší opět ceny v odvětvích elektřiny, plynu, páry a klimatizovaného vzduchu, a to o 5,0 %, ale i motorových vozidel, přívěsů a návěsů (2,9 %) a oprav, údržby a instalace strojů a zařízení (4,7 %),“ jmenuje Petr Kymlička, partner poradenské skupiny Moore Czech Republic.

„Rostly také ceny služeb pro podniky. Ty zaznamenaly meziměsíční zvýšení o 1,3 % a meziroční o 3,4 %. Meziročně stouply hlavně ceny za reklamní služby a průzkum trhu, které se zvýšily o 9,8 %, ale také služby v oblasti zaměstnání (9,5 %). Nárůst zaznamenaly také ceny stavebních prací, které se zvýšily meziměsíčně o 0,4 % a meziročně o 1,9 %. U cen materiálů a výrobků spotřebovávaných ve stavebnictví došlo k meziměsíčnímu poklesu o 0,1 %, meziročně se ovšem nezměnily. To bohužel nevnáší do českého stavebnictví příliš mnoho optimismu. Nepředpokládám, že by se situace měla v tomto ohledu v nejbližších měsících nějak měnit. Zveřejněné údaje současně potvrzují obavu, že zkrocení inflace a dosažení inflačního cíle ČNB pro tento rok rozhodně není samozřejmostí,“ dodává Petr Kymlička, partner poradenské skupiny Moore Czech Republic.