„Český průmysl si v září udržel meziroční růst. Vyplývá to z dnes zveřejněných dat ČSÚ. Průmyslová produkce v září meziročně reálně vzrostla o 0,8 % a navázala tak na pozitivní obrat ve svém vývoji, ke kterému došlo v srpnu. Tehdy po několika měsících poklesu (v květnu poklesla o 3,2 %, v červnu o 3,4 %, v červenci pak „jen“ o 1,9 %) reálně vzrostla o 1,5 %, i když zde významnou roli sehrálo čerpání celozávodních dovolených největších firem v oblasti automobilového průmyslu. Očekávám nicméně, že se průmyslová produkce v černých číslech dlouho neudrží. Její dlouhodobý vývoj tomu nenasvědčuje a proti mluví i vývoj německé ekonomiky, která má na tu českou velký vliv,“ popisuje Petr Kymlička, partner poradenské skupiny Moore Czech Republic.
„Do vývoje průmyslové produkce se promítl především růst v odvětví výroby motorových vozidel a ostatních dopravních prostředků, růst produkce v září pokračoval také ve výrobě počítačů, elektronických a optických přístrojů. Meziměsíčně byla v září průmyslová produkce nižší o 1,1 % a v porovnání se srpnem se snížila také hodnota nových zakázek, která zaznamenala meziměsíční snížení o 0,9 %. Meziročně však vzrostla o 5,1 %, přičemž nové zakázky ze zahraniční se zvýšily o 1,4 % a z tuzemska o 12,4 %,“ jmenuje Petr Kymlička, partner poradenské skupiny Moore Czech Republic.
„Meziroční nárůst zaznamenal také zahraniční obchod se zbožím. Jeho bilance podle předběžných údajů skončila v září v běžných cenách přebytkem 21,3 mld. Kč, což bylo o 9,9 mld. Kč více než v loňském roce. Příznivý vliv na něj měl především vyšší přebytek obchodu s motorovými vozidly. Vývoz vzrostl meziročně o 8,1 % na 399,8 mld. Kč, přičemž k nejvyššímu nárůstu došlo u vývozu zboží do Německa, Spojeného království a na Slovensko. Dovoz se meziročně také zvýšil, a to o 5,6 % na 378,5 mld. Kč. K nárůstu došlo především u zboží původem z Číny a Polska. Meziměsíčně však došlo v obou složkách k poklesu; vývoz se snížil o 6,1 % a dovoz o 4,6 %,“ dodává Petr Kymlička, partner poradenské skupiny Moore Czech Republic.